Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator cu 2SA1943/2SC5200


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Sugestia despre un radiator mai mare ramane.

Tensiunea de alimentare nu este exagerata (cam 2 x 40Vcc)  depinde si cat cade traful (si puntile) in sarcina;  scaderea tensiunii de alimentare poate implica schimbarea trafului de alimentare.

Daca finalii sunt niste clone reusite (originali probabil ca nu sunt), poate ramane acelasi traf.

Daca sunt dubii ca ar fi niste chinezarii ordinare se impune reducerea la 2x20Vca, dar va scadea sensibil si puterea livrata.

Link spre comentariu

Vă mulțumesc tuturor pt. răspunsuri. Până la urmă am inseriat un rezistor de 4.7 ohmi  20w cu difuzorul, merge de jumătate de oră cam pe la 50% din volum, s-a încălzit foarte puțin radiatorul. Ideea e că vreau ca amplif și trafo sa le montez in cutia subwoofer-ului deci faza cu ventilatorul iese din discuție. Totuși o sa montez un radiator mai sanatos (asta pare cam anemic). Mulțumesc încă o dată pentru sprijin. O zi buna.

Link spre comentariu

Dar rezistorul te-ai gindit să-l pui pe radiator? Altfel se arde! Gindeste-te ca pe rezistor se disipa chiar mai mult decit se duce pe difuzor. Dacă bagi în difuzor 50W, sa zicem (deci departe de cit ar însemna maximum) atunci pe rezistor se disipa peste 50W și orice rezistor ai pune dacă nu este răcit cum trebuie se va arde. 

 

Cit este tensiunea de alimentare măsurată pe condesatorii de filtraj fără muzica? Amindoua tensiunile masurate fata de masa. 

 

Ai ales cred ca cea mai proasta varianta de "rezolvare".

Dece nu-l asculți pe Shambala de exemplu? Dacă tot nu vrei sa asculți sfaturile de aici de pe forum și faci tot cum crezi tu ca-i mai bine, atunci dece mai întrebi? 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări