Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SMPS semipunte proiect comun


Postări Recomandate

TC4420 e driver nu optocuplor.

 

te citez: Nu inteleg ce nu intelegi :) ...

 

edit 2: @maxente in schema postata de tine, condensatorul de bootstrap e pus invers.

Unii au sarit cu gura pe mine cand ti-am mai spus acest lucru si ca ma leg de amanunte neimportante. Asa o fi? Chiar nu conteaza asta? 

Editat de valentin marcarian
Link spre comentariu

Chiar la TC4451/4452 m-am gindit și eu cind am amintit de drivere-le singe channel dar nu am mai amintit de ele exact pt ca apar complicații cu alimentarea și întrarea flotanta pt partea de high side. Sint în schimb altele la care nu întimpini problema asta. 

Legat de optocuploarele standard, este o problema mare la switch off unde durează citeva microsecunde bune comutarea și exista un delay de 1-3 microsecunde chiar și la switch on. De asta am întrebat ce tip de optocuplor este (de pe mobil nu reușesc sa vad codul). 

Link spre comentariu
Acum 13 ore, valentin marcarian a spus:

@Cilibiu detineti un L-metru cu posibilitate de a masura inductante mici, microH ?

Detin LC-metru pana la nanoH si picoF.

Am toata aparatura necesara construiri unei SMPS in regim amator.

Acum 11 ore, DjLeco a spus:

Comanda gindita de mine, functioneaza perfect cu IGBT.

 

Pentru Mos-Fet ii dai 12Vcc alimentare.

 

Comanda_LECO.jpg

Interesanta. Cred ca voi renunta la 6n137 si voi folosi doar TL4422 atacat direct de SG. Insa vad o problema legata de masa daca renunt la separare galvanica, observ ca TC-ul din hight side va fi alimentat doar in momentul cand IGBT-ul din low side conduce,TC-ul din low side fiind tot timpul sub tensiune, daca renunt la separare galvanica, nu am cum sa comand TC-ul din hight side. Nu exista vreun risc ca daca opto se distruge sa ramana comanda permanenta pe IGBT de pe hight side?

Mersi mult ajutor.

Acum 11 ore, maxente a spus:

@Cilibiu, daca vrei sa te inspiri din sursa mea, ultima facuta, sa imi spui ca sa iti atasez schema.

Nu am vazut sursa ta, poti sa atasezi schema daca doresti.

Vreau sa ma inspir din tot ce imi spuneti voi, dar inainte de a face un lucru zis de voi, vreau sa il inteleg, vreau ca acest topic sa fie o lectie foarte buna pentru mine si dezvoltarea cunostintelor mele in SMPS.

Mersi de sprijin.

Editat de Cilibiu
Link spre comentariu
3 hours ago, Cilibiu said:

Interesanta. Cred ca voi renunta la 6n137 si voi folosi doar TL4422 atacat direct de SG. Insa vad o problema legata de masa daca renunt la separare galvanica, observ ca TC-ul din hight side va fi alimentat doar in momentul cand IGBT-ul din low side conduce,TC-ul din low side fiind tot timpul sub tensiune, daca renunt la separare galvanica, nu am cum sa comand TC-ul din hight side. Nu exista vreun risc ca daca opto se distruge sa ramana comanda permanenta pe IGBT de pe hight side?

 

 

NUUUU, nu ai cum sa renunti la 6N137, tocmai el separa galvanic SG de driver+IGBT.

 

Alfel la prima alimentare trosnesti tot!

 

Daca ti se pare complicat cu opto si driver, foloseste direct atacul cu IR211x, SG+IR+IGBT

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări