Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SMPS semipunte proiect comun


Postări Recomandate

La cate scheme de amplificatoare, profesionale cu alimentare in comutatie, am vazut eu, nici una nu avea stabilizare. 

Eu, fiind un simplu hobbyst in electronica ma mai iau si eu dupa firmele mari. Aia mai au si ei niste ingneri, mai stiu ei una alta pe acolo. 

Aaa, si alta chestie, tot in schemele alea am vazut ca nici una nu era punte intreaga, toate erau semipunti. SI aici vorbim de puteri de peste 2Kw.

Link spre comentariu
1 hour ago, Cilibiu said:

Mersi de sfaturi DjLeco.

Sa inteleg ca pana la urma sa reduc valoarea lui C8 si C9 de la 100uF la 22uF si sa adaug condesatori ceramici 100nF.

Diseara cand ajung acasa voi modifica schema dupa sfaturile propuse de voi.

Ce capacitate este necesara in primar pentru puterea asta?

Daca merg pe varianta HB atunci sigur voi apela la IGBT-uri.

Am 2 bucati HGTG20N60A4D noi acasa. 40A la 110grade si 600V. Graficul SOA arata promitator.

 

 

 Da, 22uF este suficient ca, capacitate si da, 100nF ceramic cit mai aproape de pinii IR211x.

IGBT alea sint arhisuficiente.

Mai alesc ca merg pina in 150kHz hard switching (A4D).

Capacitate in primar cam minim 680uF/kW, preferabil 1000uF/kW.

Fiind pentru audio, poti merge si cu valoarea minima, eu ti-as recomansa un 1500uF/400Vcc format din 3 de 470uF pusi paralel.

Condensatorii electrolitici inseriati in alimentarea primarului nu le vad rostul la niciun SMPS decit daca esti nevoit sa il folosesti la  reteaua de 100-120Vca (mod dublor de tensiune).

Poti incerca sa o faci rezonanta soft switching, cresti randamentul, micsorezi emisiiile parazite.

Te ajut daca vrei.

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 1 oră, maxente a spus:

La cate scheme de amplificatoare, profesionale cu alimentare in comutatie, am vazut eu, nici una nu avea stabilizare. 

Eu, fiind un simplu hobbyst in electronica ma mai iau si eu dupa firmele mari. Aia mai au si ei niste ingneri, mai stiu ei una alta pe acolo. 

Aaa, si alta chestie, tot in schemele alea am vazut ca nici una nu era punte intreaga, toate erau semipunti. SI aici vorbim de puteri de peste 2Kw.

Mersi mult de sfaturi.

Se pare ca raman la HB, insa cu stabilizarea sunt indecis, fiind tensiune mica, fiecare cadere de volt afecteaza puterea "aia mare :rade:" a amplificarilor.

DjLeco, sunt interesat de topologia asta rezonand mode, dar sunt cu cunostintele sub 0.....

Topologiile astea FB,HB,puss-pull, two tranzistor forward le stiu destul de binisor in depanare, la rezonant sunt 0.

Am tot urmarit topicurile tale cu sursa rezonant dar tot nu prea inteleg cum functioneaza si mi se pare complicata ( nu ca schema).

Daca vrei sa ma ajuti (aproape 90% fiind incepator) sunt deacord sa o fac, dar trebuie sa o inteleg mai intai, si sincer nu cred ca e o varianta buna sa o fac la puterea asta din prima si sa o pun in functiune 

La HB am cunostinte medi pentru a ajunge la puterea asta.

Ziceai ca pot pune in paralel 4 condesatori de 470uF, mediana cum o fac? 2 condesatori de 2.2uF nepolarizati cum a zis @valentin marcarian  

Are logica pentru mine ce a zis @valentin marcarian    

Editat de Cilibiu
Link spre comentariu

Foarte interesant. Lucru interesant este ca la iesire nu mai exista inductanta aceea de filtrare.

Nu este foarte detaliata schema dar principiul este aproape la fel ca la HB, doar ca are inductanta aceea inseriata cu primarul trafului (inafar de condesatorul care pune primarul la masa).

DjLeco, ce parere ai de schema postata de @maxente ? 

Cum se calculeaza inductanta aceea? 

Daca pun IGBT-uri in loc de IRFP trebuiesc schimbat si snuberele? Vad ca pe inductanta mai este inca un snuber, cum se calculeaza si acela.

Destul de interesant schema, o sa copiez partea de comanda, fara protectie deocamdata.

:aplauze

 

Link spre comentariu

Pune driverele pt tranzistoare pe placa de baza (nu pe baby board) cit mai aproape de tranzistori.

Eu as merge pe drivere independente cit mai aproape de pinii G-S. Multe drivere single chanel au ieșiri independente pt încărcarea și descărcarea porții și unind-le prin rezistente de valori diferite poți controla mai ușor timpii de switch ON / OFF. Deși este mult mai greu de optimizat, o varianta cu traf de comanda îți va salva toată parte de comanda în caz de tranzistor trapuns în partea de forță. 

Semnalele de comanda pt drivere pot fi rutate pe traseie mai lungi pt ca eventualele ring-inguri vor fi filtrate de drivere în schimb dacă ai ring-ing pe comanda tranzistorilor (ieșirea din drivere) va fi nasol și greu de scăpat de el. 

Snuber-ere nu prea le poți calcula valorile în faza de proiectare decit aproximativ. Se prevede loc pe placa și se optimizează în faza de testing. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu

-- oscilatii amortizate ce apar in momentul comutarii..........

Cu exemple de drivere poate te ajuta colegii cu ceea ce-i mai la moda acum.

Daca te-ai baga sa faci comanda cu traf ar fi mai protejata partea de comanda in caz de defect la partea de forta.

Cind folosesti integrate driver daca se strapung finalii se poate propaga defectiunea si sa distruga si partea de comanda, cu traf de comanda e aproape imposibil asta (sau macar foarte foarte rar).

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări