Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
digix

Laminator pentru transfer toner

Recommended Posts

Va rog sa-mi faceti o recomandare de laminator ce se poate

adapta pentru transfer toner, eventual o descriere a modificarilor necesare.

Edited by digix

la inceput foloseam cuptorul de la un copiator Minolta si foaie de transfer. Din cauza ca cablajul era tras prin role, uneori folia se misca si nu tot timpul cablajul iesea bine, mai ales cablajele care aveau trasee subtiri. Acuma folosesc a presa cu transfer termic ALS-460. Pentru foaia de transfer, dupa vreo 10 ani ce cautari, am gasit un plastic care se topeste in apa dar rezista la 250 grade. Pulverizez pe o fata a foii de hartie plasticul (diluat cu apa), astept ca foaia sa se usuce apoi o dau la o imprimanta laser de 1200 dpi. Pun tot la presa, cam 5 minute la 170 grade Celsius. E foarte important ca cablajul sa fie lasat sa se raceasca incet in presa pana pe la 50 - 60 grade Celsius. Dupa asta, pun cablajul cu foaia lipita de el in apa. Apa dizolva complet plasticul, hartia se desprinde singura de cablaj, iar traseele de toner raman lipite de cupru fara nici o greseala. In felul asta pot face trasee  de 0,08 mm (cat firul de par). Am incercat si trasee mai subtiri dar ies cu intreruperi daca sunt lungi (se intrerup la corodat). Cablajele care au trasee mai subtiri de 0,15 mm se pot coroda doar cu clorura ferica. Cele cu trasee mai groase, se pot coroda si cu acid azotic. Asta din cauza ca bulele de hidrogen care se formeaza la marginea traseelor de toner, desprind traseele subtiri de toner de pe cupru. Am incercat sa fac si gauri metalizate dar cuprul nu vrea sa se depuna cu nici un chip in interiorul gaurilor. In schimb am reusit sa cresc inaltimea traseelor de cupru ceea ce e util la surse de alimentare care dau curenti mari (sute de amperi).

Foarte tare, asta cred ca va "revolutiona" tehnica producerii pcb-urilor la nivel de amator :)

Dacă nu e secret...ar fi interesant să știm și noi ce fel de plastic e ăla!?

Pentru foaia de transfer, dupa vreo 10 ani ce cautari, am gasit un plastic care se topeste in apa dar rezista la 250 grade. 

Pai el cu ce se alege dupa 10 ani de cautari? Tu ce pui la SHARE?

Am pus și eu o întrebare...n-am dat cu paru!:rade:

La 27.07.2018 la 8:45, elmar a spus:

Dacă nu e secret...ar fi interesant să știm și noi ce fel de plastic e ăla!?

Cred ca s-ar putea incepe cu folie plastic solubila pentru broderi, dar si aia e de mai multe categori si nu se stie la ce temperaturi rezista.

Am observat ca tonerul compatibil are temperaturi mai joase de topire.

Pe la 110°C devine lipicios si la 125°C deja se topeste. De aici procedura cu fierul de calcat 

dat la maxim si forta mare de apasare duce la baltirea tonerului.

O presa care sa incalzeasca uniform ambele suprafete si sa asigure pe langa temporizare si o presiune constanta, eventual reglabila, 

cred ca ar duce la rezultate foarte bune. Ca de obicei,  mecanica ne omoara si tare sunt curios daca cineva a construit asa ceva.

La 26.07.2018 la 12:14, cimitavita a spus:

...... In schimb am reusit sa cresc inaltimea traseelor de cupru ceea ce e util la surse de alimentare care dau curenti mari (sute de amperi).

Banuiesc ca ai facut o depunere elctrochimica......

In gauri (din auzite/citite) se depune daca acolo e un strat de carbon adica gaurire laser.....asta la nivel de amator industrial e alta tehnica....

Spor la crosetat! Detalii la pagina 31  aici.  Dar pretul la presa mi se pare cam exagerat........ 

Hammm, Dextrina, cred ca acesta e "plasticul" solubil in apa si rezistent la temperatura....

https://www.pictorshop.ro/ro/auxiliare/4568-dextrina-pulbere-maimeri.html

https://www.youtube.com/watch?v=tsJsAhrvtps

O presa cu un pic de indemanare si ingeniozitate se poate face si o consider net superioara fata de metoda prin calcare sau laminator, se elimina pericolul de a se misca hartia si un contol mai bun al temperaturii.

Pai da dar asa ajungem iarasi la problema care se doreste a fi eliminata, aderenta tonerului la hartie.

Nu mi s-a parut sa nu adere tonerul prin metoda transferului la rece.Oricum nu merita sa investesti intr-o presa doar pentru a realiza cablaje,parerea mea.