Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Jasic z 230


Postări Recomandate

Acum 2 ore, Daniel Rotea a spus:

   Aparatul nu tâuie ,nu baraie doar arcul are un alt zgomot ... 

 

N-ai inversat polaritatea cand ai sudat cu bazici.

Cu bazicii sudezi cu polaritate inversa...adica cu plusul la portelectrod...din cauza asta arcul avea un zgomot ciudat!

Editat de mac01
Link spre comentariu

Mac ,am sudat cu plus pe electrod, am impresia că pasta bazică arde diferit sau ... nu stiu ,poate că n-are bobina ,poate am eu auzenii ... Ideea este că poate suda bazic și ideea per ansamblu ,ambele teste că totuși nu-i un chinez mincinos referire la partea de forță ( sursa). Poate in timp o sa am ocazia sa vad și cât timp duce greu.... (La cat are radiatoarele și ce taifun sufla ventilatorul cred că duce mult.

            Am făcut testele și in ideea că trebuie neapărat să achiziționez și un mig mag mai puternic decât ce am acum și asta cat mai repede,iar după teste posibil sa fie până la urmă tot de la jasic, am pus ochii pe un model n 289,dar Chang nu la trimis spre Românica.

    As dori un Lincoln sau un Miller tot invertor ,dar sunt mult mai scumpe....

Editat de Daniel Rotea
Gresealaaaa
Link spre comentariu

Se aude diferenta si intre rutilici, nu doar intre bazici si rutilici.

Sa vezi ce se bucura strungarul cind ii dai bucata cu sudura pe ea!

Bazic la minus efectiv se aude cum pocneste.

Oricum aparatul poate, al meu duce 190Adc masurat cu Fluke si nu`i asa tapan ca Jasic-ul.

@Daniel Rotea,

cind mai sudezi cu bazici da`le virful pe o pila, piatra, beton sa`l cureti de pasta topita.

Aia este fluida, se face ca sticla pe virful electrodului si mai e si izolanta.

Ii "pilesti" si merg fara probleme.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

D-le Bumbu sper să sudez cat mai puțin cu Jasicu,îi mai bine cu mig mag.

   Nea Aurel are strungul cel mai tare :))), trebuie sa fiu pe faza sa nu de-a cu țeava după mine...

     Așa sunt ok și electrozii bazic ,dar să tot îi freci in capăt nu prea ii ok că pierzi timp. Sunt buni daca dai cordoane lungi și nu trebuie sa tot oprești. 

Mai pun poze cu țeava ,astea sunt fara blitz . Parca se vad mai bine...

IMG_20180727_201201.jpg

IMG_20180727_201211.jpg

IMG_20180727_201155.jpg

IMG_20180727_201316.jpg

Link spre comentariu

Trecem pe sifon de la sifonerie ,mai iau o dușca de apa ,râgâi in reductor și tot așa... :))). N-am producție ,dar am mult de lucru și acasă ... Îmi place mult mai mult cum sudează mig mag-ul din toate pct de vedere .

Deci mă dispera telefonul asta că eu scriu una , el scrie alta....

 

Editat de Daniel Rotea
Gresealaaaa
Link spre comentariu

Eu sant gica contra...., ieri mi-am adus aminte de ce nu prea iubesc eu chinezariile, am un minipanzer in carcasa de iweld pe care l-am folosit la masina, i-am schimbat telescoapele pe spate unde am avut o surpriza piulitele de la bucsa de jos nu sau putut desuruba sub nici o forma, au fost date in prealabil cu degripant dar degeaba astfel am apelat la baros, am pus un fier baban pe piulite, l-am sudat de acestea si le-am luat la barosare fina astfel au cedat si asa am aflat ca piulitele erau de fapt sudate in 3 puncte de carosrerie..., nu am mai intalnit asa ceva....! In sfarsit adevarata "surpriza" a venit de la aparat, au fost putine dati sa ma enervez in asa hal de am spart o masca de pamant...., aceste aparate (unele) nu toate, inclusiv acesta, nu au arcforce sau e ceva nesemnificativ astfel dsca sudez orizontal merge bine dar daca am de sudat peste cap sau vertical e "moarte" nu e capabil sa sparga puntea de material lichid si se lipeste electrodul instant in baie, cu rutilici ar fi mers insa vroiam o sudura rezistenta care sa tina la ciocan, pentru asta o sa-l "donez" pentru o suma modica :) 

Intr-un final am apelat la minimag-ul din dotare si am rezolvat problema in 5 min....

Editat de nickrvl
Link spre comentariu

  Un gest frumos să-l donati,daca nu aveți nevoie de el.

Migmag-ul ii mult mai versatil,cred că îi cel mai bun ap de sudura din mai multe pct de vedere. 

   Eu am sudat vertical cu Jasicu și îi ok chiar și peste cap de câteva ori și merge asta cu rutilic.

   Am descărcat o schema bloc a unui mig mag invertor multiproces de la jasic și surpriza asta are bobina pe ieșire. La alt model mai micuț synergic ăla nu are. 

    Trebuie să cumpăr ceva și mai ieftin dar sa meargă,după aceea îmi strâng bani pentru un mig pulse. 

    Am intrat pe net și cam toată lumea scrie că sudează super bine mig mag-ul pulsat.

     Dacă are cineva mig mag pulse l-aș ruga sa scrie impresii despre aparat, sunt curios daca merita acea diferența de bani.

     PS : și eu sparg și arunc când sunt foarte nervos , in modul asta știu că nu mai repar acel obiect ci îl înlocuiesc.Cand se strica ceva și nu mai pot folosii am tendința tot timpul să îl păstrez și să îl repar....

 

    

Editat de Daniel Rotea
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări