Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

coacazata

Evaluează acest subiect


Vizitator

Postări Recomandate

Deci nu stie nimeni ? Adriane coacazele negre sunt alta mancare de peste. Alcool nu am , vreau sa stiu ce sa cumpar. Pe vremuri faceam florio cu vodka si era bun. Nici tuica n-am.

Fermentat ce inseamna ? Sa le pui cu zahar ?

Macerat ce inseamna ? Le pui direct alcool peste ele ?

Link spre comentariu
11 minutes ago, cocochannel said:

Deci nu stie nimeni ? Adriane coacazele negre sunt alta mancare de peste. Alcool nu am , vreau sa stiu ce sa cumpar. Pe vremuri faceam florio cu vodka si era bun. Nici tuica n-am.

Fermentat ce inseamna ? Sa le pui cu zahar ?

Macerat ce inseamna ? Le pui direct alcool peste ele ?

Buna

Se pune zahar peste coacaze,se scutura si se lasa cateva zile la soare.

Dupa ce se topeste zaharul(tot) se pune alcool.e buna si vodka.

Trebuie scuturate  macar odata pe zi si pus ceva tifon pe gura pentru musculite.

Nu se inchid etans sub nici o forma.

Este reteta clasica pentru orice.visine zmeura,coacaze etc.

Dupa ce se pune alcool mai trebuie cateva zile pana se poate consuma,cu totul 

dureaza cam 2 saptamani.

Spor tuturor.

Alex

Link spre comentariu
On 7/17/2018 at 8:46 PM, -Atlas- said:

Buna

Amesteca-le cu 1 Kg de zahar(cel putin) si lase-le la fermentat.

Dupa ce lasa sirop se pune alcool 96g(daca ai disponibil).

In caz de forta majora merge si ceva palinca.

Spor

Alex

NU,reteta ta e...cam aprox. buna ,incearca asa: Amesteca-le cu 1 kg de zahar,le pui la Soare(damigeana de sticla),desigur,agitate cat de des pt. a se dizolva zaharul,DUPA ce lasa siropul(atentie,daca o lasi prea mult...fermenteaza) se pune PRIMA data...Rachiu alb(25-26 grade alcoolice,0,5 L):da, care scoate treptat aroma din fructe,dupa aceea,1-2 saptamani,poti adauga alcool dublu rafinat pt. ai marii concentratia..!:n1 Daca vrei concentratia mica...adauga doar rachiu alb..! PS.Odata adaugat rachiul,automat procesul de fermentare nu mai poate avea loc asa ca alcoolul puternic poti sa-l adaugi cand vrei,''marfa'' sta in ...conservare !:57

Editat de morocanosul
Link spre comentariu

Azi am luat doua sticle de vodka, cam la nimereala ca nu ma pricep si nici nu am gasit altceva. Una e finlandia si cealalta grey goose, ambele au 40 grade. O sa mai caut secarica pentru al treilea borcan.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări