Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Lecții DSLR


hpavictor

Postări Recomandate

La 23.08.2018 la 17:32, VAX a spus:

Merita sa dai banii pe DSLR, daca nu esti profesionist ? DSLR-urile au reglaje manuale (diafragma, timp de expunere, focalizare) exact ca aparatele foto pe film ?

Eu in general recomand incepatorilor sa evite DSLR-urile.

In general sunt o piedica in calea unui fotograf incepator.

 

Costa mult, sunt voluminoase, versatilitatea e redusa.

Diafragma si reglaje ai pe un smartphone modern care il iei la 2-3mii de lei, il tii in buzuanr si pozele de pe el sunt deja destul de bune cate sa nu te faci de rusine.

Totodata ai expunerea, incadrarea, WB si altele gata pe ecran! Focusul iar e destul de bun pt un amator si reglarea e simpla. Apesi pe ecran.

Incadrarea e f importanta, si nu e tot una sa te uiti prin dslr sau sa vezi rezultatul direct cum arata pe un ecran. Pana sa iti cultivi aceasta abilitate dureaza.

 

Lipsurile cele mai mari sunt doar lipsa zoom-ului si a blitz-ului. In rest daca ai lumina cu un S8 faci poze bune. Daca nu sunt bune, atunci problema nu e de la aparat.

 

Asadar daca nu ai ajuns macar la un nivel mediu n-ai ce cauta pe DSLR. Decat daca il iei in speranta ca daca ai spart vreo 2-3mii lei pe el te ambitionezi si incepi sa faci mai multe poze.

Tehnologia a evoluat, un telefon bun face poze suficient de bune cat sa poti exersa cu fotografia. Doar cand simti ca nu iti ajunge treci la un dslr sau un mirrorless compact si scump.

 

DSLR exceleaza in conditii de iluminare redusa, cand esti in contratimp si orice avantaj de ordin tehnic conteaza.

DAr toate aceste performante nu vin gratis. Si cu ele nu vine simtul artistic.

 

Cand esti relaxat, faci o poza, apoi mai contamplezi natura, mai faci inca o poza. ORice e bun ca si scula, dar mai important e fotograful si cum te simti tu cu aparatul.

Link spre comentariu
7 hours ago, Sharky said:

Eu in general recomand incepatorilor sa evite DSLR-urile.

 

Nu sunt incepator, am lucrat pe film mult timp, de prin anul 1970. La inceput am avut un Orizont, am trecut la FED 5 (cu telemetru) si Zenit (Helios si Sniper). Pe film lat foloseam un aparat chinezesc, cu doua obiective (si cu eroare de parataxa), care scotea poze foarte clare. Am lucrat negative (A/N si color), respectiv diapozitive (A/N si color). Electronice am trei (Canon A460, SONY DSC H7 si Fujifilm S2000HD). Nu am avut ocazia sa pipai un DSLR (sau mai multe), sa vad cat de mult se apropie de aparatele clasice (pe film), in privinta reglajelor.

Link spre comentariu

Din pacate toate 3 nu exceleaza la capitolul setari manuale. Am umblat cu A470, cu H7 si cu S5800(pe langa multe altele).Le-am gasit la pret modic si le-am luat mai mult de pofta, in timp(mai putin H7 pe care l-am cumparat de nou in anul aparitiei, 2007...a cam usturat la buzunar). Cumva similare. In conditii de lumina buna, orice sapuniera mai ingrijita se descurca bine, si cele enumerate mai sus nu fac exceptie de la regula. Problemele apar in lumina redusa, ori acolo nu se descurca bine nici unele DSLR-uri entry level.Si eu sunt de parere ca dupa ce te-ai convins ca ai stors tot ce se poate din compacte si simti nevoia de mai mult, poti trece la nivelul urmator.Nu are rost sa faci scoala pe DSLR...posibil si unele aptitudini sa lipseasca pt asemenea hoby si ramai cu investitia ca paguba.Doar ca DSLR-ul a ramas pt unii icoana, uitand ca sunt compacte full frame, cu caracteristici si performante mult asemanatoare cu DSLR-ul( nu vreau sa supar pe nimeni sa spun ca sunt la fel sau chiar mai bune), dar mult mai fiabile de exploatat in timp....mai putin gingase, cu mai putine( sau deloc) borcane interschimbabile de carat.

Editat de doru3160
Link spre comentariu

Eu sant adeptul aparatelor bridge ultrazoom ( de calitate ) . De ce ... am mai scris . Putem discuta . Am DSLR ... destule . De calitate cel putin medie , cu " sticlele " peste ... Am avut ( si folosit ) SLR , cu film , incepand de acum 30 de ani , cred ca stiu " cu ce se mananca " . La ce am nevoie , o foto din 100 " iese " mai bine cu DSLR - ul . Si nu e poza vietii mele ... Merita sa car de 5 ori mai mult , sa pierd de 3 ori mai mult timp , si sa fiu de 10 ori mai atent ? Parca nu ... Ma rog , fiecare stie care sant necesitatile sale . Probabil  ( multi ) dintre useri sau cititori sant fotoreporteri , sau traiesc ( material ) din fotografia de arta , utilitara sau alte categorii . In acest caz ... 

Editat de gauss
Link spre comentariu

Am avut un singur DSLR ( Nikon D3100) si l-am vandut dupa un an de... nefolosire.In pierdere, evident ( dar pierderea a fost  infinit mai mica decat daca il pastram).De cele pe film nu are rost sa mai discutam, timpul lor s-a dus de mult( cel putin pt mine).Mi-am lucrat singur filme si hartii A/N.Multe. La color am apelat la terti, nu m-am invrednicit sa mai cheltui pe auxiliare si pt astea.Era ieftin in targ, chiar daca nu la fel de comod.Aproape am uitat ce insemna sa ai un nr limitat de cadre(36) pe un film.N-am lucrat pe film lat.

Am ramas la compactele superzoom. Am si bridge, dar pe gustul meu, se muleaza mai mult compactele.Sunt mai discrete si mai lejer de purtat.Am tot incercat multe pe langa un HX9.Fac ce fac si tot asta il folosesc mai des. HX300 are zoom x50, HS20 EXR are x30, H7 are x15, S5800 are x10, fata de x16, cat are asta mica, dar la detalii sta mai bine cea mica.Si e si comod de purtat/folosit. Iar x16 nu e chiar de neglijat pt cazuri uzuale.Mai astept pana mai scad la pret aparatele din seria R sau RX...acum mi se par prohibitiv de scumpe pt nevoile mele de poza.Acum pt mai mult, am un A3000, dar si pe asta il consider mare...

Editat de doru3160
Link spre comentariu

Am mentionat SLR doar pentru a sugera ca stiu ce inseamna lucrul cu body si obiective interschimbabile . Din epoca in care la o suta de cetateni erau trei Smena 8 , si ( poate ) vreun Zenit . Si ( maxim ) un film consumat , la concediu sau vreo socializare cu " dar " ... nunta , botez . Principiul si lucrul e acelasi cu DSLR ... pentru " captarea " informatiei . Si cam aceleasi reglaje , esentialul e cantitatea de informatie ( lumina ) care ajunge la senzor . Dupa ... ,  formatul digital ( daca e si RAW ... )  e o alta lume . De fapt , o infinitate ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

De curiozitate, ce faci cu 50x zoom?
Eu mai umblu la mine cu 18-200 pt natura, dar 50x ?
Stabilizarea e buna la capatul lung?

 

benzinar vs diesel are un singur raspuns:
cel de om normal in care spui ia-o pe cea care e mai ingrjijita si de incredere.
Si raspunsul de fanatic: dizel dizel dizel, un dizal la 500k abia are rodajul facut! Ce prosti e astia cu benzina domne.

Link spre comentariu

Ultimele mele postari au venit de la intrebarea d - lui VAX , care continea intrinsec si o comparatie pro - contra intre DSLR , si restul . Chiar explicita ... daca se merita banii etc . 

 

P.S. - eu am ( si ) 65X . La ce foloseste ( ma rog , pentru mine ) , am postat foto destule in forum . Acum , ca s - a si ieftenit ( substantial ) ...

 

https://www.f64.ro/catalogsearch/result/index/?cat=554&q=Canon+PowerShot+SX60&gclid=EAIaIQobChMI066W4PKR3QIV0eJ3Ch2F5AkLEAAYAiAAEgKAtfD_BwE

Editat de gauss
Link spre comentariu
1 hour ago, Sharky said:

De curiozitate, ce faci cu 50x zoom?
Stabilizarea e buna la capatul lung?

In general aceeasi treaba care o faci si tu cand simti nevoia sa schimbi obiectivul de kit cu 18-200...doar ca eu nu mai trebuie sa schimb nimic. Da, stabilizarea e buna dar pt rezultate mai bune, poti folosi un trepied.De regula cand vrei sa folosesti zoom-ul maxim, nu o faci neaparat la instantanee...te duci tintit la anumite evenimente.Vezi pozele lui gauss de la manifestari aviatice, dar si acolo mai merge fara trepied.Mai ratezi, mai tragi tintit, mai ai de unde alege.

Quote

...benzinar vs diesel are un singur raspuns:

Tocmai asta e problema, ca nu e unul singru decat din punctul tau de vedere. Totdeauna vor fi comentarii pro si contra.La fel si la camere foto.

Editat de doru3160
Link spre comentariu

Aha, din pacate nu am timp sa urmaresc forumul. Nu stiu ce poze a pus dar ma gandesc ca sunt demne de luat in seama.
E clar ca nu ai asa mega zoom pe dslr ca te usca.
Eu in general stau in gama 24-70, rar ma duc catre capete. Dar evident, fiecare cu stilul sau.
Cei care fac poze cu 300 si chiar ies faine, jos palaria! Acolo se vede artistul.
Ma refer la o poza care transmite ceva, nu o pasare pe craca prinsa fain, incadrata de crengi, nu una stramba si pe jumate, dar uite domne ce apropie obiectivu!

 

Era vorba de un neprofesionist in subiect de aia m-am bagat cu ideile astea.
Oricum evolutia senzorilor si a ecranelor a inclinat balanta, nu ai nevoie de ditamai namila si oglinda ca sa faci o poza buna tehnic.
Pe unu compact scump deja faci ce faceai cu un DSLR de acum 10 ani. Si il tii in buzunar, nu cari 1.5 kile la gat.
In ultima vreme asa m-am lenevit ca-s doar cu telefonul in concedii si noaptea scot 35mm DX. Desi pt cadre fixe, telefonul sprijinit de ceva si pot face poze cu la 0.3s expunere.
Cu multa insistenta merg chiar din mana.
S9-le am vazut ca e parfum din ce am testat.
Un blitz ar fi util pt fill, cam asta e principala lipsa care o simt. Cu zoom, ce sa zic, mere si fara in concediu.

Link spre comentariu
47 minutes ago, Sharky said:

Oricum evolutia senzorilor si a ecranelor a inclinat balanta, nu ai nevoie de ditamai namila si oglinda ca sa faci o poza buna tehnic.
Pe unu compact scump deja faci ce faceai cu un DSLR de acum 10 ani. Si il tii in buzunar, nu cari 1.5 kile la gat.

Exact asta spuneam si eu cu vreo 8 postari mai inainte...

https://www.sony.ro/electronics/camere-foto-cu-obiective-interschimbabile/ilce-7m3-body-kit?cid=DM39903&bid=793640733&src=eml&resp_id=4058899&ccid=06FC0A59DCA3FD3F3C94E93ECCFDE318981FFB30

Editat de doru3160
Link spre comentariu

mppi8.jpg

 

Distanta ... peste 1.000 metri . Comunicata de sotie , era alaturi  . Zoom - ul ( folosesc doar optic ) nu e maxim , stabilizarea ... cred ca se observa , subiect in miscare . Foto , " din mana " ... cadrul e " virgin " , nu e cropat , sau vreo prelucrare in editor de imagini . Cu ( la ) videoproiector , e interesanta ... se vede bine antena VHF aero , de pe plafon , langa lumina rosie de navigatie ...

 

P.S. - am sa caut cu MiG - ul care a cazut anul acesta , macar in vreo formatie de zbor ...

Editat de gauss
Link spre comentariu
On 8/29/2018 at 10:04 AM, doru3160 said:

Din pacate toate 3 nu exceleaza la capitolul setari manuale. Am umblat cu A470, cu H7 si cu S5800(pe langa multe altele).Le-am gasit la pret modic si le-am luat mai mult de pofta, in timp(mai putin H7 pe care l-am cumparat de nou in anul aparitiei, 2007...a cam usturat la buzunar). Cumva similare.....

 

Eu le-am cumparat din magazin, la pret intreg. Sony DSC H7 comprima prea mult JPEG-urile si pozele ies ca pictate cu acuarela. Asta este hiba lui. Ca sa mascheze zgomotul de pe imagine. Insa se lucreaza usor cu el si filmeaza bine. I l-am dat sotiei, care este multumita de el. 

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări