Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

MLTL cu 18HF500


Postări Recomandate

Doar zgomot de fond inutil si grammar nazi. Din cauza arogantei de care dau unii dovada se duce pe pwla si forumul asta.

Scuzati off topicul si vorba lui Victor: Sper ca stiti de gluma.

Haralambie intr-o masina se poate masura precis raspunsul difuzoarelor pe frecvente joase? Sau e ,,camera,, prea mica si difuzoarele nu pot cobora suficient?

 

Link spre comentariu
On 8/2/2018 at 12:30 PM, arcgotic said:

Microfon Behringer ECM8000, > mixer cu phantom power > Line In intr-o placa Behringer Uca202 > PC.

Si software-ul de masurat e REW.

Pentru mine aceste aparate sunt total necunoscute. Poate sunt mai conservator.Eu masor mai traditional, cu  Sound Level Meter postat in fata incintei si generator de frecventa si trasez graficul.Am avut si o camera surda, ca un dulap supradimensionat in care postam incinta si SLM-ul.

Dar sigur ca si acel ECM+ Fantom+UCA +REW cuplate la un loc si impreuna dau rezultate excelente.

Link spre comentariu

Din pacate acel grafic trasat nu reflecta doar emisia incintei si nu este nici macar o masuratoare relativ precisa. Dar iti poate oferi o idee. 

 

Apoi, un sonometru este de mai multe feluri. De regula nu sunt facute pentru masuratori de precizie pe o banda larga ci una mai restransa 80-8KHz/16KHz sau asemantor. Apoi ele se impart in doua clase de masura, cu diferite tolerante in dB la capetele spectrului. Mai mult, microfoanele sau mai precis capsulele folosite influnteaza diferit raspunsul. Pot fi pentru masuratori incidente, perpendiculare sau chiar pentru camp difuz. Fiecare cu o alta curba de raspuns. 

 

Mai mult, ele trebuie calibrate inainte de fiecare masuratoare. La unele dispositive trebuie avut in vedere si presiunea la locul masuratorii, putand exista diferente de 0.1-1.4db cu plus sau minus. 

Link spre comentariu

Da, un microfon calibrat de calitate costa sute de euro. Eu am cumparat Behringerul pt ca e accesibil ca pret si ofera cat de cat un mod de a evalua ce avem in casa. 

 

Mai mult ma intereseaza raspunsul in faza al sistemului si acolo ma uit cand fac masuratorile ce implica delay intre cai, sa arate bine faza. 

Deocamdata am doar o incinta inchisa, a doua o fac mai in septembrie, cand se lasa caldura asta putin.. 

 

Pun o poza cu sistemul, puncte de crossover 170Hz@12db/oct si 1450Hz@12db/oct. Suna foarte bine.. difuzorul de bas, cu Qm de 12.5 se integreaza bine cu horn-ul de medii si cel de inalte. Sunet mare, dinamic, fara compresie.  

IMG_0435 (1).JPG

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Astazi am avut timp sa incerc sa corectez faza folosind filtre FIR facute in RePhase. 

Atasez 4 poze, inainte si dupa corectie faza, pe medii si inalte. Diferenta e clara in masuratori, si la fel de auzibila.

 

Celor cu sisteme PC sau alte scule active ce stiu FIR, va recomand sa incercati. 

 

51746580_de250H100nofilter.thumb.JPG.139078b57467024455bdb85212e37e43.JPG767802010_de250H100FIRLR21450.thumb.JPG.4c1ce58c73913d10e41ccce6b2295f22.JPG254277855_monacornoEQLR21450.thumb.JPG.a39736e107f54a91845f6802710a32a1.JPG304990283_monacorEQLR21450FIR.thumb.JPG.236c1d79c282f53305232a1c0570d526.JPG

Editat de arcgotic
poze gresite
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări