Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

MLTL cu 18HF500


Postări Recomandate

Salut,

tot am citit de acest tip de incinte pe diyaudio. A facut cineva asa ceva?

Am 2buc FaitalPro 18HF500, acum sunt open baffle. Am simulat incinta inchisa, front horn si transmission line. 

Am gasit aici un xls ce optimizeaza taieturile

https://www.diysubwoofers.org/sheets/

si un proiect ca inspiratie

 
 

Pai ce sa mai stam.. mergem sa comandam lemn. :)

70_58_55.jpg

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Pana la urma fac incinta sealed, imi place mai mult cum arata raspunsul in faza.. si nu ascult eu la volume la care ar trebui sa ma gandesc la Xmax..

Incinta are 140L intern, am luat niste vatelina Visaton sa pun in ea. MDF12mm, doua placi lipite sa fie 24mm. O sa fie ranforsari, inca nu stiu din ce sa le fac. Mai studiez..

IMG_0403.thumb.JPG.e4b912739838f44f7f39b859e27722ab.JPG

Link spre comentariu

L-am pus in functiune, pe un canal am open baffle, pe unul incinta inchisa.

Am facu t cateva masuratori aproape si la canapea, concluzia e ca intre 30-80Hz incinta inchisa are mai mult SPL si distorsiuni mai mici. 

OB_LP.JPG

Sealed_LP.JPG

La volum mare se simte putina vibratie pe panoul lateral al boxei, deci bracing se putea mai bine! next time.. :)

 

Link spre comentariu

Problema este ca masuratorile nu reflecta exact raspunsul incinta+difuzor. Masuratorile sunt viciate din cauza influentei camerei. 

Deasemenea, masuratorile THD sunt aproape inconcludente inafara camerei anecoice. 

 

Bruel&Kjaer are niste publicatii interesante referitoare la acustica incaperilor. 

 

 

 

 

15011402.JPG

Editat de Haralambie
Link spre comentariu

Asa e. Am postat masuratori la pozitia de ascultat pentru ca eu cred ca astea sunt relevante pentru 30-300hz. Nu ma intereseaza aproape cum masoara boxa, vreau unde ascult eu sa vad cum e.

 

Poti da un link de download sau sa atasezi intr-o postare aici sau in alt loc pe site, cartea completa? Multumesc!

Link spre comentariu

Nu stiu link de download. Le cumpar din diverse anticariate de pe mapamond. Cartea in sine e mai mult un desfasurator de aplicatii cu echipamentele lor, dar mai are si informatii placute. 

 

Sunt niste carti editura Tehnica, anii de glorie cum ar spune Victor. O sa le caut si iti dau numele lor, poate se mai gasesc. 

Link spre comentariu
On 7/25/2018 at 11:23 AM, arcgotic said:

Asa e. Am postat masuratori la pozitia de ascultat pentru ca eu cred ca astea sunt relevante pentru 30-300hz. Nu ma intereseaza aproape cum masoara boxa, vreau unde ascult eu sa vad cum e.

 

Poti da un link de download sau sa atasezi intr-o postare aici sau in alt loc pe site, cartea completa? Multumesc!

Ce aparat a-ti utilizat la masuratori ptr. trasarea graficelor SPL/F ?

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări