Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Filtru incinta acustica defect


Postări Recomandate

Salutare! 

 

Vin si eu cu o problema la una din cele 2 boxe folosite pe o statie Sony TA-270. Dupa o perioada de functionare, a ars primul rand de finali. Multumesc colegului @DjLeco care m-a ajutat cu schimbarea lor. Dupa aproximativ un an, s-a ars al doilea rand. Inca odata, multumesc colegului @DjLeco care m-a ajutat din nou si mi-a sugerat sa verific zona incintelor. M-a indrumat spre deschiderea unui topic pentru a cere ajutor de la cei care se ocupa de filtre. 

Aici sunt poze cu unul din filtre si schema pe care am desenat-o pe baza conexiunilor de pe filtru (daca cele atasate nu sunt ok): Imagini

Masuratorile facute pe filtru nu-s cele mai grozave pentru ca n-am avut decat un multimetru. De pe schema, valorile citite pe componente sau masurate (difuzoare) sunt: 

BASS/LOW: 3,6 ohm

Mediu/Middle: 6,5 ohm

Tw/High: 4,7 ohm

C1=33u

C2=10u

C3=10u

C4=3,3u

R1=2,2 ohm 5W

R2= 22ohm 5W

 

Grupa cu L1, contine bobina cu ferita (bobina este invelita) si n-am cu ce sa o masor. E conectata la difuzorul de bass. 

Grupa cu L2 are o bobina cu ferita si e conectat la medii. Nu am cu ce masura.

Grupa cu L4 e bobina simpla, fara alte insertii conectata la difuzorul de inalte.  Nu am cu ce masura.

 

Una din boxe imi incalzeste canalul pe care este conectata pana distruge finalul. In momentul de fata, am demonatat una singura, i-am scos filtrul pentru verificari si sper sa ma ajutati sa gasesc problema. Imediat cum rezolvam, trec si la a doua. 

Statia Sony e destul de ok pentru utilizarea la tara si n-as vrea sa o defectez si a 3-a oara. Deocamdata sta oprita pana gasim solutia. 

 

As prefera repararea filtrelor existente. Am access la statie de lipit, multimetru si osciloscop (daca e nevoie). Important e sa nu mai stric, din nou, finalii. 

Ca ultima solutie, as accepta si un filtru mai simplu care sa-l inlocuiasca pe cel de acum si care sa nu defecteze amplificatorul. 

 

PS: Daca nu am nimerit aria, rog un moderator sa mute corespunzator topicul. 

 

Multumesc!

 

Schema fara valori.jpeg

WhatsApp Image 2018-07-09 at 09.48.45 (1).jpeg

WhatsApp Image 2018-07-09 at 09.48.45.jpeg

WhatsApp Image 2018-07-09 at 09.48.45 (3).jpeg

Editat de myhay1208
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Deci radiatorul de pe un canal se incalzeste semnificativ mai tare decit pe celalalt canal? Chiar si atunci cind statia este trecuta pe mono?

Daca da, atunci fa un test inversind intre ele boxele si daca problema este din filtrul din boxe (sau difuzoare) atunci se va incalzi celalalt canal. Daca statia are buton pt mono atunci fa testul cu modul mono activat.

Cam la ce volum asculti muzica, in special atunci cind zici ca se incalzeste?

 

Daca se incalzesc la fel de tare canalele atunci cind este pe mono atunci probabil impedanta este prea mica pt statie si are dreptate @Haralambie

 

Ps: masoara C1 si C4 cu multimetrul si vezi ce rezistenta iti da (trebuie sa indice infinit). Compara masuratorile la cele doua boxe.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Eu nu-s utilizatorul principal al statiei. Initial s-a duc canalul 1 (ca sa avem o referinta). Dupa, cei de acasa au tot schimbat boxele intre ele pana s-a ars si al doilea. Problema e ca nu stiu care din ele are probleme. 

Volumul sta, in medie, in jur de 50-70%. Radiatorul se incalzea destul de tare si volumul sub 40%. Momentan nu pot testa si nici n-as mai pune boxele pana nu ma lamuresc. 

Link spre comentariu

Volum 50-70% sau 40% nu inseamna absolut nimic daca nu se stie nivelul semnalului de intrare.

Banuiesc ca mai ai si alte amplificatoare. Testeaza boxele pe un alt amplificator mai bine protejat.

 

Ar mai fi o varianta: sa masori impedanta la boxe......cam dificil dar nu imposibil.

 

http://audiojudgement.com/loudspeaker-impedance-measurement/

dar eu folosesc REW si aici explica cum: https://www.roomeqwizard.com/help/help_en-GB/html/impedancemeasurement.html

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Nivelul semnalului de intrare este in general scazut. Se foloseste un telefon mai vechi ca player sau, mai rar, un player MP3 cu iesire de casti. 

Ca test, se pare ca amplificatorul, pus pe alt set de boxe se comporta normal, fara a se incalzi excesiv.  Din pacate, alte amplificatoare nu am la indemana. 

Link spre comentariu

Maine dimineata pun filtrul pe un amplificator sa vad daca se incalzeste. E un tda2030 asa ca nu astept la minuni. O sa masor si condensatorii indicati. 

 

Bass-ul a fost ok intotdeauna. De fapt, nici una din boxe n-a dat semne ca-s probleme. Au functionat din prima zi si pana acum fara probleme doar ca omoara finalii. 

 

Daca condensatorii sunt pe duca/dusi, care e cea mai buna varianta de a-i inlocui ? 

Link spre comentariu

Amplificatiorul a avut initial finali Sanken, de 125W.

Au fost Inlocuiti de finali On Semi, de 200W, si amplificatorul calibrat corespunzator conform cu manual service.

Acum cind a revenit la reparat am gasit o perece de finali sirma si atit de incinsi, incit pe talpa lor s-a impregnat dimensiunea pastilei de siliciu iar talpa usor albastruie.

Basca dupa schimbarea sigurantei de 4A din primar cu una de 1A (pentru test) s-a strapuns si una dintre diodele puntii de 6A.

Cealalta pereche era ok, i-am inapoiat proprietarului, eu nefolosint componente recuperate, la nimic.

Am inocuit finalii cu cei mai puternici pe care ii am, MJL4302A si MJL4201A de 230W si puntea cu una monolitica de 15A, recalibrat din nou ca la carte si l-am forjat pe boxele mele

 

 

Amplificatorul s-a comportat excelent incalzindu-se usor (normal).

 

Mai mult nu pot spune, 99,9% vina este a uneia dintre boxe.

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

NU se probeaza filtrul pe iesirea unui amplificator fara difuzoare conectate la el - cel putin nu la putere mare.. Se poate arde intai filtrul si apoi si ampliful.

 

In caz ca trebuie inlocuiti conzii se pot folosi in continuare condensatori electrolitici bipolari - se gasesc la TME (de ex).

Ls nevoie se pot folosi pt teste electrolitici polarizati legati cate 2 identici in serie, + la +.

(Ex. 2 x 47uF => 23uF; 2 x 22uF => 11uF; 2x10uF=> 5uF, se pot folosi lejer tolerante de 10%)

 

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Va multumesc, in primul rand, tuturor pentru implicare. 

Am gasit la Conex bipolarii de care am nevoie. Zilele astea ii cumpar si ii voi inlocui pe toti. Pana atunci o sa ii masor pe astia care-s pe placa. 

 

Va tin la curent cu rezultatele. 

 

Multumesc inca odata pentru tot ajutorul acordat!

 

Link spre comentariu

Am reusit, datorita unor colegi, sa fac cateva masuratori ale componentelor si am obtinut valorile urmatoare: 

 

L1=3.42 mH, Rs=0.430ohm

L2=822uH, Rs=46ohm

L3=472uH, Rs=0.75ohm

L4=275uH, Rs=0.60ohm

 

C1=34uF, Rs=0.27ohm

C2=10.3uF, Rs=0.26ohm

C3=10.3uF, Rs=0.30ohm

C4=3.8uF, Rs=1,54ohm

 

Masuratorile nu le mai pot repeta, din pacate. Aparatul nu imi mai este accesibil. 

 

In momentul de fata, condensatorii sunt toti scosi. Pe placa am lipit doar bobinele. Cele 2 rezistoare nu le-am dezlipit si am masurat doar pe cea de 2.2ohm care a dat undeva la 2.3-2.4ohm. 

 

Banuiesc ca C4 nu-i chiar ok dar astept parerile voastre. 

 

Multumesc! 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări