Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Inlocuite suspensie textila


Postări Recomandate

Salutare colegi,

Am nevoie de un sfat,ajutor,Indicatii.

Vreau sa "revigorez" niste woofere Onkyo ce au suspensia textila cam obosita,ici colo scamosata sau fara forma,apasata.

Am vazut ca Onkyo in general foloseste suspensii de genul,tot felul de textile.

Incintele pe care sunt woofere-le functioneaza perfect,nu atinge bobina in miez,insa ar trebui sa le fac ceva,ca arata destul de rau,obosite de vreme si timp.

Problema e,se gasesc suspensii originale?Sau se gaesesc suspensii compatibile de calitate?

Cu ce adeziv de calitate,nevorbind de prenadez,pot face treaba ca la carte?Eu cumpar tot,altcineva le va schimba contra cost.

Iar varianta finala,poate fi inlocuita fara prea mari distorsiuni si pierderi cu suspensii de cauciuc?

Ori unde gasesc difuzoare sa le schimb?

Care e varianta accesibila?

Multam!

 

 

 

IMG_20180707_162615.jpg

Editat de Neo
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Daca suspensia inlocuitoare are alta elasticitate, greutate sau grosime se vor schimba parametrii difuzorului. Cu cat diferentele intre suspensii sunt mai mari cu atat si parametrii se altereaza mai tare, si implicit diferentele in sunet vor fi mai mari.

Suspensia actuala poate fi imbatranita (modificata elasticitatea) asa ca si sunetul difuzorului poate fi diferit fata de cum era cand era nou. Este de asteptat (nu de speriat) ca inlocuirea cu o suspensie originala, identica si noua sa duca la modificarea sunetului.  In plus orice suspensie noua are nevoie de cateva zeci de ore pt a se roda (sute de ore daca se asculta incet si f incet).

 

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Ca isi schimba parametri diful cu o noua suspensie stiam.

Mda,suspensia e imbatranita,fiind textila netratata.S-a blegit,nu mai are forma,e scamosata,piscata etc.

Ce am gasit sunt doar suspensii ieftine,generale,nimic pt model.Am gasit si din panza tratata pe Mixxxxm dar ma abtin legat de calitatea lor la 2 lei.

Pe eBay gasesc doar din spuma si un kit complet ajunge la 200ron.

Alte variante nu am.Iar sa gasesc difuzoare identice in stare buna e ridicol.Si ca sa le gasesc un corespondent bun de la alt brand,e fara succes,pt ca nu am data sheet-ul acestui woofer.

Nu stiu ce sa fac.Banuiesc can in timp,va afecta bobina faptul ca suspensia e bleaga.Sincer nu am inteles de ce Onkyo si-a blindat aproape toate incintele cu astfel de difuzoare cu textile netratate...

Link spre comentariu
17 hours ago, Shambala said:

Daca suspensia inlocuitoare are alta elasticitate, greutate sau grosime se vor schimba parametrii difuzorului. Cu cat diferentele intre suspensii sunt mai mari cu atat si parametrii se altereaza mai tare, si implicit diferentele in sunet vor fi mai mari.

Suspensia actuala poate fi imbatranita (modificata elasticitatea) asa ca si sunetul difuzorului poate fi diferit fata de cum era cand era nou. Este de asteptat (nu de speriat) ca inlocuirea cu o suspensie originala, identica si noua sa duca la modificarea sunetului.  In plus orice suspensie noua are nevoie de cateva zeci de ore pt a se roda (sute de ore daca se asculta incet si f incet).

 

Poate ma hazardez sa trag concluzia ca o suspensie nepotrivita e in aceeasi categorie cu schimbarea difuzorului original cu altul apropiat.

Se duc pe apa sambetei toti parametrii si acordarea incintei...Cam asa vad eu.

Ori schimbi suspensia ori schimbi difuzorul cu altceva,rezultatul e praf in final.

Exceptie cazul unei suspensii originale.

Link spre comentariu
1 hour ago, Shambala said:

Schimbarea difuzorului cu altul nou, cu parametrii cunoscuti [si reali, adica ceva brand name, nu chinezarie] poate da un rezultat bun si previzibil.

Se alege diful in fct de volumul si acordajul incintei existente.

De acord cu tine,dar uite ca astia de la Onkyo nu ofera nimic pt modelul din poza,mai nasol,se vorbeste putin despre el pe net.Aceeasi problema la toti,imbatranirea suspensiei textile.Majoritatea au ales suspensii din poliuretan sau burete,care sunt disponibile pe piata.Un set kit e vreo 200ron pe eBay.

Link spre comentariu

Pai nu sunt neaparat necesari parametrii difului vechi.

Se calculeaza volumul interior al incintei, se masoara deschiderea si adancimea BR  si eventual se calculeaza acordajul cutiei. Apoi se alege alt dif nou, al carui parametri dati de producator (unul serios, cum am spus) sa il arate potrivit pt acea incinta si acel acorgaj. Eventual se mai jongleaza cu materialul fonoabsorbant (+/-), pt nuanta dorita a basului.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
1 hour ago, Shambala said:

Pai nu sunt neaparat necesari parametrii difului vechi.

Se calculeaza volumul interior al incintei, se masoara deschiderea si adancimea BR  si eventual se calculeaza acordajul cutiei. Apoi se alege alt dif nou, al carui parametri dati de producator (unul serios, cum am spus) sa il arate potrivit pt acea incinta si acel acorgaj. Eventual se mai jongleaza cu materialul fonoabsorbant (+/-), pt nuanta dorita a basului.

Da,inteleg.

Nu stiu daca esti obisnuit cum construiesc Onkyo incintele BR,insa cate am avut ocazia sa desfac am gasit mereu burete ca si fonoabsorbant,pozitionati aiurea,cateodata nesimetric,pur si simplu lipiti pe anumite zone,in tot felul de colturi etc sau indoiti in forma de V precum e in incinta asta unde e treaba cu wooferle.Onkyo SC-670 Mk II.E plina pe jumatate pana la portul BR cu burete,iar tubul BR e capitonat cu burete pe portiunea de iesire,apoi are niste bureti capsati in tavanul boxei...numai ciudatenii.Nu am inteles niciodata logica Onkyo.Mai am o pereche cu material fono,ca niste carpe moi,capsate tot asa aiurea prin incinta,binenteles umpluta pe jumatate cu burete,un port BR in fata,unul in spate...etc.

Ar trebui scos totul si schimbat cu alt material,intr-o alta logica de antifonare,daca ar fi sa aleg sa pun alta marca de woofer?

Link spre comentariu
4 minutes ago, Victor said:

Nu .

Pozitia fonoabsorbantului în incintă ar trebui să fie aceeași , dar cantitatea necesara ar putea fi diferită .

Fă cât mai multe poze , îți vor fi de folos .

Ok.

Multam pana aici.

Intre timp am.gasit niste woofere intacte,astept raspuns.

Am.comandat totusi niste suspensii de burete tratat.

Caut niste adeziv.

Link spre comentariu

Fugi cât poți de suspensiile din burete ( poliuretan ) .

Au fost inventate la solicitarea producătorilor de incinte acustice pentru a se încadra în curentul consumerismului  , deoarece au durata de viață mult mai mică decât suspensiile de pânză .

În condiții de umezeala sau ultraviolete îmbătrânesc foarte rapid .

E de preferat să folosești doar suspensiile de pânză sau cauciuc .

 

Link spre comentariu
2 minutes ago, Victor said:

Fugi cât poți de suspensiile din burete ( poliuretan ) .

Au fost inventate la solicitarea producătorilor de incinte acustice pentru a se încadra în curentul consumerismului  , deoarece au durata de viață mult mai mică decât suspensiile de pânză .

În condiții de umezeala sau ultraviolete îmbătrânesc foarte rapid .

E de preferat să folosești doar suspensiile de pânză sau cauciuc .

 

Stai linistit,le-am luat de curiozitate.Sunt ieftine.

Sunt in cautare de cauciuc sau textila.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări