Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Sharky

Reglaj directie (convergenta) DIY

Recommended Posts

Dupa discutii cu mai multi meseriasi, platformele de roti libere sunt necesare doar in cazul reglajului.

PT o simpla masuratoare nu aduc vreun plus.

Avantajul lor este ca poti regla si sa masori imediat, fara sa plimbi masina ca sa se aseze.

Am testat la om pe groapa, am miscat masina si am remasurat cu rotile pe beton, nici o diferenta.

Dupa parerea omului daca masor pe canelurile gumei ar trebui sa am precizie destul de buna.

Pe viitor incerc solutia cu dreptarele si cu planul rotii scos afara direct din disc, cu ajutorul unor tije de dimensiuni egale.

Sau cumva sa plimb 2 echere si sa masor pe exteriorul jantei.

Sau poate imi fac o groapa in garaj. Ramane de vazut.

Alta chestie care am aflat-o rotile trebuie sa fie cu frana trasa in timpul reglajului de unghi de fuga, cand intorci de volan.

In rest nu conteaza asa mult.

Edited by Sharky

Am luat alta rigla, telescopica, masor intre jante sau intre gume, pe perete.

Acelasi lucru da ca si masuratul afara, pe calea de rulare dupa elemente de pe guma care nu fuleaza.

Ce am mai descoperit e ca ramane acelasi unghi si cu rotile in aer, masina nu are bump steering, pe fata cel putin.

Ce ar urma sa fac e rigla pt exterior, sa nu ma tot bag sub masina.

Se merita investit atit in scule cind nu te ocupi cu asa ceva in mod curent si cind exista standuri specializate?

Doar intreb.....

Am dat 90 lei pe rigla, iar pe cealalta am facut-o eu din resturi de tot felul.

Am cam facut ceva reglaje, mai am un brat de schimbat, cand o sa faca joc mai mare, deocamdata de mai bine de 1 an bate, dar jocul e infim.

Am pus cadere maxima ca sa ma dau, acu trebuie sa o scad. Caderea am facut-o si anul trecut si directii am tot masurat pana acum.

Daca era sa le platesc toate erau cam mari sumele.

Dacă îți place să te tot joci te costa mult dar o mașină normala are nevoie de reglaj foarte rar dacă e în toate mințile.