Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Baterie baie+dus


Postări Recomandate

Am o baterie la baie care imi face figuri la robinetul de dus. Bateria este prinsa in perete cu pipa lunga si are si dus inclus. O folosesc pentru ca am chiuveta langa cada, si pipa lunga o folosesc si pentru a pune apa in cada. De ceva vreme, obertainul merge cam greu, si nu mai inchide si deschide bine apa pe dus. Problema este ca am incercat sa il scot pentru a rezolva problema, sau sa il schimb, dar nu reusesc. Ori este blocat, ori nu se scoate. Dau sa desfiletez o spira de filet, dupa care se opreste. Am zis sa nu fortez, dar am si incercat sa ma opresc undeva la mijloc si sa incerc sa il scot, dar nici vorba. La cum am vazut este un obertain normal, dar nu imi dau seama cum de sa intepenit acolo si nu iasa. Bateria nu este foarte veche, are 2 ani, si nu am umblat acolo niciodata, doar acum am schimbat obertainurile la apa calda si rece. Este deranjant ca daca dau drumul la robinet, curge putin si pe dus, si se prelinge pe furtun si curge pe jos, sau daca dau pe dus, nu prea are presiune doar daca dau apa la maxim, iar jumate inca curge pe robinet. Sa evit toate astea, trebuie sa las dusul in cada. Am sa revin maine cu niste imagini.

Link spre comentariu
Acum 12 ore, mac01 a spus:

Bateriile sunt de unica folosinta in ziua de azi...schimba bateria si nu-ti mai bate capul s-o repari. Te costa mai mult deranjul!

Se gasesc baterii pentru toate buzunarele....!

 

Nu stiu daca ar fi mare deranj sa schimbi in maxim 5 minute un obertain decat sa dai 100 de lei pe una noua, asta asa sa zic dalea ieftine.

Link spre comentariu

Dupa cate vad in prima postare nu prea merge in 5 minute sa-l schimbi...s-a blocat acolo...poate are si scaunul uzat sau filetul mancat de rugina si piatra. Desurubeaza robinetul la maxim si apoi incearca sa desfaci obertain-ul. Da-i inainte-inapoi de multe ori pana se duce rugina si piatra de acolo. Nu-l forta foarte tare ca o sa-ti crape corpul bateriei. Cu rabdare si mult tutun il scoti...eventual da si cu un spray degripant acolo.

La leroy merlin costa 40-50 lei o baterie...si sunt acceptabile.

Spor la mesterit!

Editat de mac01
Link spre comentariu
Acum 5 ore, mac01 a spus:

 Desurubeaza robinetul la maxim si apoi incearca sa desfaci obertain-ul.  Cu  mult tutun il scoti...eventual da si cu un spray degripant acolo.

La leroy merlin costa 40-50 lei o baterie...si sunt acceptabile.

Spor la mesterit!

Eu nu cu robinetul am probleme, ci cu maneta de dus, deci nu am ce sa desfac la maxim. Legat de baterii, posibil sa fie si la pretul ala dalea simple, dar nu ce ma intereseaza pe mine. Eu vreau pentru chiuveta de baie cu pipa lunga sa o folosesc si de umplut cada, si sa aiba si dus. La preturile alea de zici tu nu gasesti asa ceva, doar dalea simple de chiuveta, sau special pentru cada. Eu vreau 2 in unu daca ma intelegi :) Am mai avut o baterie inainte, dar se manca filetul din baterie unde venea pipa prinsa si nu mai puteai sa-i faci nimic. O sa mai incerc sa o desfac iar sa vedem.

Link spre comentariu
Acum 16 ore, flomar60 a spus:

Asa ceva ,aveti nevoie?

 

screenshot.22 (FILEminimizer).jpg

Da, asa ceva imi trebuie, doar ca astfel de baterii, au probleme, sunt facute prost, am una asemanatoare, la care se mananca filetul unde se infileteaza pipa, si cand dai drumu la apa incepe sa curga pe acolo dupa o perioada de timp, cred ca nici 1-2 ani, dupa care n-ai ce sa-i mai faci decat sa o schimbi ca nu mai prinde filetul oricat de calt ai pune, si pipa noua.

Link spre comentariu

Intre timp  am miscat stanga dreapta de cateva zeci de ori de maneta pentru dus, si vad ca si-a mai dat drumul, nu mai merge greu, merge usor si inchide(nu tot) la presiune mai mare mai da si pe para dusului putina apa desi este pe inchis. Iata si pozele promise. :)

 

NG85qXQ.jpg

 

ye6VJeD.jpg

 

uLkiS4a.jpg

Editat de LRCV
Link spre comentariu

Acel "obertain" are un excentric care actioneaza obturatorul ,ca sa ajungi la el trebuie desfacut cotul care duce la dus ,e posibil ca sub cot sa mai fie o piesa de alama cu hexagon interior,dupa demontare trebuiesc curatate suprafetele de calcar si schimbate garniturile de cauciuc ale obturatorului.

Link spre comentariu

In partea de sus::

-se demonteaza furtunul de dus din cotul nichelat de pe baterie.

-se demonteaza cotul nichelat,si niplul care face legatura cu bateria-daca exista niplu,pentru ca s-ar putea ca (,) cotul sa aibe filet exterior si atunci e mai simplu

In partea de jos:

-se demonteaza pipa,apoi cu un imbus niplul.

Apoi se tine cu patentul axul obertainerului de dus in pozitie,iar cu cheia de 17 (?)se demonteaza obertainerul.

Pe axul de la obertainer aveti una sau doua garnituri inelare (oringuri) pe care le inlocuiti.Inlocuiti si oringurile de la schimbator.

 

Editat de andrei_
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări