Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Masina de paine


Vizitator

Postări Recomandate

Citat

Mai fratilor,ati uitat gustul piinii facuta-n cuptor?

Si daca n-am uitat, ce putem face? De intors la cuptorul cu vatra al bunicii nu ne mai putem intoarce, asa ca ne adaptam vremurilor.Nici in masina de paine nu bagi altceva decat e in reteta clasica (painea cu cartofi oricum nu e pe placul meu, dar cred ca s-ar putea incerca si varianta asta, pt doritori) iar framantatul e destul de bine simulat, in sensul ca daca ar trebui sa framant la mana, n-as avea rabdare cat tine in program etapa de framantat.Folosesc programul de 3 ore si 20 min, deci fiecare etapa e bine definita.Am incercat si variante mai scurte, dar nu a fost pe placul meu ce a iesit. Poate la coacere sa fie putin limitata, pt ca puterea unui cuptor cu gaz ( sau cu lemne) nu se compara cu rezistenta aia de 800W, dar cui nu-i place cum iese si are timp, poate face totul ca la carte, si coace painea in cuptorul aragazului.Mie imi place cum iese la masina, pe langa ca e si comod...ai pus toate in cuva si iti vezi de treaba pana e gata painea. Pana si motanul meu ia cateva bucatele doar cand e scoasa proaspat din cuptor, pt ca pe urma daca incerc sa-i mai dau, ma injura. Mananca doar cand e proaspat scoasa, si pehlivanul ala e etalon daca vreau sa testez ceva de mancare.

Editat de doru3160
Link spre comentariu

Cel putin la carne e imbatabil. Daca e injectata sau nu e proaspata, e data cu smacuri ca sa arate bine in vitrina, poate sa moara de foame si nu pune botul. Cei de la macelarie ma stiu deja, pt ca am avut cateva meciuri cu ei si i-am amenintat ca le aduc DSP-ul pe cap. Daca se simt cu musca pe caciula imi spun ca azi nu recomanda cumpararea...inca nu le-am spus cum i-am dibuit :rade:

Editat de doru3160
Link spre comentariu
La 25.09.2018 la 16:30, GEO 53 BN a spus:

Mai fratilor,ati uitat gustul piinii facuta-n cuptor? Eu nu l-am uitat(gustul) si nici nu cred sa-l uit vreodata. Piinea cu cartofi (sfaramiciosi)era o minunatie! Ingredientele? Faina,sare,apa si drojdie sau maia, facuta-n casa. Aceea era piine adevarata!

Framintata pina cind aluatul nu se mai lipea de mina,lasata sa dospeasca in covata din lemn, portionata la ochi si pusa in niste cosuri tronconice, facute din panusi de stiuleti de porumb. Apoi era lasata sa creasca si dupa ce crestea pina cind ajungea la gura cosului, era  pusa la copt doar atunci, cind frecind cociorva din fier, de vatra cuptorului,sareau scintei. Se scotea atunci cind, scoasa(o piine) din cuptor si batuta pe partea dinspre vatra,sa sune ca toba. Atunci era coapta! Tinuta in incaperi racoroase, acoperita cu prosoape (tesute-n casa)de cinepa cu bumbac, tinea si o saptamina fara sa se intareasca sau sa se mucegaiasca.

Geo,de cand esti in pensie ai uitat ca traim in...secolul super-vitezei ?? TOTUL TREBUIE sa mearga...super-rapid,asa ca amintirile tale(si ale mele) sunt de domeniul...trecutului?? Acum,generatia ..''Fast-food'' este la moda....oare sa schimbat radical sistemul ..digestiv?? Pe cand putem ..''digera'' niste...microprocesoare?? Sigur nu se va intampla pana in...''douazeci-douazeci'' !!(2020)

wj5tgbz09w3pwtgkoww6_61263800.jpg

Link spre comentariu
Acum 14 minute, morocanosul a spus:

Geo,de cand esti in pensie ai uitat ca traim in...secolul super-vitezei ?? TOTUL TREBUIE sa mearga...super-rapid,asa ca amintirile tale(si ale mele) sunt de domeniul...trecutului?? Acum,generatia ..''Fast-food'' este la moda....oare sa schimbat radical sistemul ..digestiv?? Pe cand putem ..''digera'' niste...microprocesoare?? Sigur nu se va intampla pana in...''douazeci-douazeci'' !!(2020)

wj5tgbz09w3pwtgkoww6_61263800.jpg

Morocanosule! Sa stii ca n-am uitat mai nimic. Din contra! Mai nou,incep sa-mi aduc aminte tot mai des de vremurile,frumoase si  trecute, pe care le-am trait.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu
La 28.09.2018 la 12:01, GEO 53 BN a spus:

Morocanosule! Sa stii ca n-am uitat mai nimic. Din contra! Mai nou,incep sa-mi aduc aminte tot mai des de vremurile,frumoase si  trecute, pe care le-am trait.

Ai dreptate,nici eu nu am uitat acele vremuri...inceputul anilor 70, clasa I,aveam ...scobitori acasa de le puteam face ...cadou...cate 50,100...etc.!:da Cei care au facut scoala atunci,sigur isi aduc aminte ca la ARITMETICA se utilizau ..scobitori>betisoare si...un ''computer'' ..primitiv numit ...ABA-c, care a trebuit sa-l confectionam cu ajutorul parintilor si asa puteam vizualiza,unitatile,zecile,sutele de unitati etc. era un fel de calculator simplist pt. operatii de..adunare si scadere...! Atentie,Nu aveau nevoie de...ANTIVIRUS !:wretre Partea care mi-a placut cel mai mult a fost faptul ca am desfasurat o activitate PRACTICA(constructia lui), nu doar memorarea ''tablei inmultirii cu...2,3...9 si...PI(3,14159..)''! :95

Link spre comentariu
  • 4 ani mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări