Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Masina de paine


Vizitator

Postări Recomandate

Stai cuminte. Am incercat eu una acum vre-o 5 ani .....

Pana nimeresti una sa zici ca mananci paine, faci experimente ca in laborator. Si plus de asta, dureaza , de ti se ia pana se face.

Apoi , folosesti aceleasi cantitati, aceeasi reteta si te trezesti ca din nou este ba cruda, ba curge, ba este arsa.

Pentru mine masinile alea gen Altex de facut paine, sunt niste glume.

Ia paine de la o alimentara ok, si o sa iesi mai castigat.

Doar parerea unui patit .

Link spre comentariu

Multumesc pt raspuns chiar daca este descurajant. Pe YT parca lucrurile sunt simple, mai astept pareri. La comentarii cateva femei spuneau ca faceau coacerea la cuptorul aragazului. Atunci masina ar fi un fel de mixer pt realizarea aluatului. Painea de la magazin este mizerabila dupa ce grecul care a cumparat fabrica Titan a vandut afacerea. Si cand vad ce tot arata la tv din patiserii, cofetarii, brutarii ti se face lehamite sa mai consumi de la straini, adica romanasi de-ai nostri dar cu creierul cat o nuca. Cand le-am atentionat pe vanzatoare sa nu mai atinga painea cu mana cu care ating banii mi le-am facut dusmani. 

Link spre comentariu

       Normal franzela sau orice alt produs de panificatie/patiserie fara ambalaj din fabrica se manevreaza cu manusa in mana sau cu clestele, manusa care e doar pentru paine. Am o cunostinta care stiu ca avea masina de facut paine si zicea ca e multumita de ea. Dau un mesaj si revin cu informatii daca e cazul. Din cate stiu problema cu masinile astea e ca unele dintre ele ori nu coc la fel paine intotdeauna, ori nu amesteca bine aluatul si mai ramane faina prin el.

Editat de M.Adrian
Link spre comentariu

Pe aici, mai tot romanul obisnuit sa manance paine de 3 ori pe zi isi ia masina de facut paine. Face bine painea, trebuie respectata reteta din manual. Pui toate ingredientele si pleci la munca. Cand revii, ai paine calda.

 

Noi am avut (trecutul) una Black & Decker. A costat vreo 50 $ la oferta. Altfel costa cam 100$.

 

Dupa ce ne-am dezvatat de consumul painii de 3 ori pe zi am vandut-o. 

 

Avantaje: face painea cum vrei tu (nesarata, sarata, cu seminte, cu masline, integrala, etc), e usor de spalat (o cuva teflonata numai). Nu stai sa o verifici in cuptor daca s-a copt.

 

Dezavantaje: face o paine destul de mica. Cam faci o paine pe zi.

Link spre comentariu

si eu folosesc un tefal  dar este la 1500g,cu doua palete de amestecare.este vechiul moulinex,acum preluat de tefal.

foarte multumit de agregat,nu a dat niciodata gres.

va trebui sa-ti cumperi si un cantar electronic pt masurarea cat mai exacta a cantitatilor.

regula ce tb strict respectata e ca drojdia sa fie pusa la sfarsit fara a intra in contact direct decat cu faina.

treaba ta la manopera nu dureaza decat 3min.

adevarat este ca de 700lei cumperi la paine de te saturi,dar gustul si aroma din bucatarie nu se compara cu nimic.

culmea e ca la o masa eu consum mai putina paine decat atunci cand cumparam.(excluzand primele sarje cand e

posibil sa mananci paine cu paine).

Link spre comentariu
8 hours ago, ionutb71 said:

Va trebui sa-ti cumperi si un cantar electronic pt masurarea cat mai exacta a cantitatilor.

Asta (doar un exemplu) de mai jos e de ajuns. Lichide si solide. Orice bucatarie romaneasca poseda una. Eu mi-am cumparat una recent. Din tabla. Este etalonata atat in metric, cat si in imperial, ca sa mearga la orice reteta de pe internet.

0013586_cana-masura-425-ml-kitchen-craft

Link spre comentariu

Sanatate permanenta ! Maine o sa va dau detalii despre o asemenea "masinarie". A fost cumparata noua , n-am vazut cum fabrica painea insa am mancat din ea.Un vecin brutar mi-aduce zilnic paine facuta "ca pentru el".I-am dat sa guste din cea facuta de masina. A spus : foarte buna , un pic de sare ii mai trebuia.Un coleg spunea mai sus de cantar electronic , are si asa ceva dar nu mai stiu daca a fost "la pachet".

Link spre comentariu

Pe aici, prin Spania a fost o adevarata manie cu masina de paine de la Lidl. Zeci de pagini de discutii pe forumuri, retete care mai de care mai curioase/sanatoase/originale, masina disparea din magazine in prima ora de la deschidere, etc. Concluzia aproape unanima a fost ca merita investitia (50€).

Link spre comentariu

Acuma vreo 6 ani am reparat la cineva un malaxor de 1000Kg si cand am vazut ce pune acolo, a doua zi mi-am cumparat o masina de paine. Mulinex de 1Kg. Prima jumatate de an numai experimente. Abia dupa jumatate de an mi-am dat seama de ce uneori painea crestea de iesea din cuva si iesea foarte buna iar alteori nu ajungea nici la jumatatea cuvei si putea fi folosita in loc de caramizi. De vina era clorul din apa de la chiuveta. Uneori venea prea mult, alteori doar putin. Daca apa folosita la paine e lasata cam 24 ore intr-o sticla fara dop ca sa iasa clorul, toate painile or sa fie la fel, cu coaja subtire si deschise la culoare. Cea mai importanta etapa e preparara drojdiei. Pentru o paine de 1Kg: apa 370 ml, faina 620 grame. Faina 000 nu e chiar asa de buna. Doar faina 650. Cea mai buna paine iese cu miez de nuca. Cea mai ciudata paine a iesit cu fructe goji. Era portocalie, dar foarte buna la gust.

 

 

Editat de cimitavita
Link spre comentariu

referitor la cantar versus masura gradata, cea din urma e ideala pt masurarea cantitatilor maricele.

eu folosesc drojdie cubulet si aici imi trebuie cantarul.

sunt cateva retete de baghete(ies bestiale ca gust) si aici trebuie masurat untul.

acolo unde este gradata faina de ex ,e o chestie generalizata.

faina 650 are o alta consistenta si s-ar putea sa nu mai respecte cantarul.

dar...e o chestiune relativa pt ca nu conteaza 10g de faina in plus.

doar facem paine ,nu aliaj de bronz.:rade:

Link spre comentariu

Folosesc si eu de aproape 2 ani una de la Lidl si inca merge fara probleme.Nu se compara painea facuta in casa cu indiferent care tip de paine din comert. Folosesc reteta din carte, cu seminte, timp de lucru 3 ore. Faina din comert, doar cand raman fara faina de la moara.Am incercat si cu timp de lucru mai scurt, dar nu mai e aceeasi treaba.Parerea mea, daca se strica maine, e ca a meritat investitia.Cand se strica, iau alta...merita.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări