Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sonar Raymarine Wi-fish navomodel


Vizitator aprv

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Este inutil un repeater WiFi. De ce? Pai ar trebui sa fie pus intre barca (din mijlocul baltii) si malul apei. Daca il pui in barca micsoreaza autonomia barcii (bateria se consuma mai repede), daca nu-l pui in barca, il pui unde?

 

Unde e @manolo cand ai nevoie de el???

 

"Bataia" pe apa nu trebuie a fi confundata cu cea pe uscat. Nu e aceeasi propagare.

 

In prima poza, in dreapta condensatorului este o zona cu 5 pad-uri (ca fata unui zar la cifra 5). E un loc pentru o mufa SMA. Mai e o alta mai spre margine, dar pentru o mini-SMA (sper sa nu ma insel).

 

Dar trebuie sa alterezi traseul catre antena de pe cablaj.

 

Daca pui mufa SMA, poti adauga o antena. Complet verticala. Exista si un cablu adaptor ca sa scoti antena afara din barca. E musai ca sa maresti "bataia".

 

Mufa si cablul adaptor:

 

F5265785-01.jpg

 

interface-cable-sma-female-to-sma-male-2

 

Totul se gaseste pe eBay. 

 

Asa cum am zis in primul post, nu e usor si e practic imposibil sa o faci tu singur. Poate gasesti pe cineva sa te ajute.

 

Antena: 

00558-1.jpg

Editat de thunderer
Link spre comentariu

Tot ce am scris mai sus nu cred ca este realizabil, acum vad pe PC ca nu-s piese in zona unde sunt pad-urile pentru mufa SMA. Ce am scris mai sus asuma ca zona cu pad-urile SMA avea piese pe spate. Acum vad ca nu are, sunt pad-uri goale.

 

Si nici nu vad unde este antena actuala.

Link spre comentariu

Aici este locul pt conector:

 

0LVoB1i.png

 

Iar mufa este de genul acesta:

 

NgAoNgb.png

 

Mai trebuie un cablu adaptor de genul acesta:

 

61tQR2s.png

 

Si apoi se poate conecta si antenna.

Cam asa ar trebui sa arate in final dar binenteles ca plecind de pe placa sonarului:

 

Q4FpRGp.png

 

Dar pt toate aceste modificari iti trebuie si indeminare dar si unelte potrivite pt ca altfel risti sa strici placa.

Cel mai bine cauti pe cineva cu experienta.

 

Editat de sesebe
Link spre comentariu
Vizitator aprv

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si pentru ajutorul oferit. In cele din urma cred ca am gasit si o solutie: unul din utilizatori s-a oferit sa ma ajute cu aplicarea unei antene externe pe placa astfel incat sa amplific semnalul de la sonar la tableta.

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări