Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sonar Raymarine Wi-fish navomodel


Vizitator aprv

Postări Recomandate

Vizitator aprv

Salutare,
Am achizitionat recent un sonar Raymarine Wi-fish si l-am montat pe un navomodel de plantat.
Acest sonar este wireless si bate decat 70m, ma asteptam la 180m asa cum precizeaza producatorul pe site. (http://www.raymarine.com/view/?id=11201)

 

Ma poate ajuta cineva sa-i amplific semnalul atasandu-i o antena externa sau sa folosesc un wifi repeater?

 

Am atasat poze cu placa sonarului.
Multumesc.
 

IMG_1320.jpg

IMG_1321.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator aprv

Chiar nu inteleg aceste raspunsuri.

Am postat si un link unde cativa baieti pot amplifica semnalul acestui sonar.

 

Sa inteleg ca am gresit intreband daca ma poate ajuta cineva sa fac acest lucru?

 

Nu am nevoie de nici o morala sau alte rautati.

 

Va multumesc oricum.

Link spre comentariu

Eu am inteles ca sonarul este montat pe barca si monitorul este pe mal. Comunicatia dintre cele doua module se realizeaza wireless la  maximum 70m.

Poti incerca sa montezi o antena directiva pe modulul de pe mal eventual o antena mai performanta pe barca. Da' antena de pe barca nu are voie sa fie directiva.

Editat de Ovidanie
Link spre comentariu
8 hours ago, aprv said:


Acest sonar este wireless si bate decat 70m, ma asteptam la 180m asa cum precizeaza producatorul pe site. (http://www.raymarine.com/view/?id=11201)

 

Ma poate ajuta cineva sa-i amplific semnalul atasandu-i o antena externa sau sa folosesc un wifi repeater?

Ce treaba are repeater-ul Wi-Fi în acest caz? Cei 180m, precizați de producător pe site, se referă la raza de acțiune a sonarului, nu la Wi-Fi.

2018-06-10_084520.png

Editat de Real Minitehnicus
Link spre comentariu

Cum a specificat colegul mai sus, cei 180m reprezintă adâncimea maximă de pătrundere a sonarului, nu ,,bătaia,, maximă a conexiunii wireless. Să adaugi o antenă la un modul wifi, care funcționează la frecvențe de 2,4GHz nu-i lucru ușor, fiindcă acolo orice milimetru contează enorm.Antena de pe acel modul e un ,,simplu,, traseu de cablaj, calculat cu mare precizie, pentru a fi acordat cu frecvența de lucru.Cumpără un wifi repeater și gata....

Link spre comentariu

Daca se vrea doar o marire a distantei de receptionare a sonarului pe telefon sau tableta , se poate rezolva . Se poate modifica pentru antena externa .

Daca se vrea o marire a razei de scanare a sonarului , e mai complicat .

Editat de ndor
Link spre comentariu

Asta o poate face un repeater, pus preferabil undeva  între sonar și tableta ta.Trebuie să ții cont că o conexiune wifi e bidirecțională, nu e suficient ca sonarul să emită mai puternic, ci să și recepționeze semnalul suficient. Va trebui practic să tatonezi locul unde repeaterul asigură o conexiune bună între cele două aparate..

Editat de validae
Link spre comentariu
Vizitator aprv

Sunt din Targoviste si nu ma intereseaza garantia aparatului, deja am desfacut carcasa.

 

Eu am incercat deja cu un repeater Alfa R36 + antena Alfa AWUS036H dar nu am reusit.

Link spre comentariu

Sunt mai multi "pescari" decat pesti, acum! Doamne iarta-ma ca am vrut sa spun ceva (intentia conteaza!) urat, da' ce fel de pescuit mai este si asta? Aveti contract cu restaurante?! Cumparati o draga de aia mare si treceti apa prin ciur!

 

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări