Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
one

Vodafone - telefonie fixa

Recommended Posts

Ce parere aveti de serviciul de telefonie fixa de la Vodafone? Merita?Pe scurt, oferta ar fi in felul urmator: telefon gratis la abonament de la 2 ani , pt. un an e 6$ (altfel nici nu se poate, adica fara abonament), abonamente incepand de la 4$+TVA/luna si 0.05$+tva/min in retele fixe.Exista si abonamente cu minute incluse, dar evident mai scumpe. Am vazut deocamdata un singur tip de telefon Sagem myH10.Spre deosebire de Zapp, la care putei lua telefonul "fix" oriunde aveai semnal, se pare ca la Vodafone poti folosi telefonul numai in celula in care a fost activat.Se pare ca Romtelecomul trebuie sa vina cu ceva tare, caci am impresia ca tot mai multa lume renunta la vechiul telefon fix, care a devenit destul de scump pentru cate stie sa faca. Ma gandesc numai la taxa care trebuia platita ca sa ai serviciul "caller id".

sa-i vedem. deocamdata pt. a atrage clientii trebui sa aiba tarife mici catre reteaua proprie de gsm si alte retele fixe....eu am nuamr la ei de 9-10 aniinsa, romtelecom-ul a venit cu un abonament de 45roni maxim...adica, poti vorbi fara limita...sau nu stiu mai exact, ceva de genul astasi mai au internetul, televiziunea prin satelit....eu lucrand in speta, am costatat ca de cate ori se innoreaza..... se taie filmul' :smt005 mai au concesii cu cosmote.......vodafon, pe ce trasee va emite?.....dificil de crezut ca vor trage kilometrii de fire pt. un singur abonat

Si Orange va lansa telefonie fixa pana la sfarsitul anului CLICK ME.

Pana acum, spre deosebire de Zapp, la Orange vei putea trimite FAX-uri (da, e penibil ca de pe zapp fix tel sa nu poti trimite fax-uri...)

Se pare ca nici vodafone acasa nu poate sa trimita faxuri din ce scrie la ei pe site...

Sincer, acest nou serviciu introdus de vodafone mi se pare o porcarie. De ce? Pentru ca poti sa cumperi o cartela si sa o bagi intr-un telefon mobil mai vechi pe care sa il foloseasca toata familia la nevoie, pe care la nevoie poti sa il iei cu tine pretutindeni daca este neaparat necesar (insa nu se justifica, deoarece exista romtelecom, rcs, zapp si in curand orange).

De ce fac oamenii astia lucruri intutile....

PS: E inutil de precizat ca acum pe romtelecom vorbesti seara si in wknd gratis....

probabil va aparea un super argument......

.undele magnetice dauneaza grav sanatatii :smt003

In primul rand unii oameni numai vor sa auda de romtelecom cand acuma RDS e puterea si asa si e 2000 de minute in reteaua lor plus 30 in mobil plus 100 in romtelecom si internet in toata afacerea la 10euroi.Acuma fiecare ce vrea .Nushtiu care e diferenta intre romtelecom ca are minute gratis in wekend si seara dar eu nu am timp sa astept pana in wekend sa dau un telefon si daca vor sa te fure te fura si acuma.Plus ca eu vorbesc in orice ora de pe RDS TEL si pe mobil si in orice retea si nu imi vine mai mult de 50lei cu tot cu internet.Apropos ptr mine 2000 de minute is o eternitate adica nu le pot termina intr-o luna si in fiecare luna am alte 2000 de min alte 30 min in mobil deci trageti concluzii...

vodafon, pe ce trasee va emite?.....dificil de crezut ca vor trage kilometrii de fire pt. un singur abonat

Nu e prin fir, ci prin reteaua GSM, care exista deja. Nici Astral, pardon, UPC, nu s-au apucat de tras fire, daca exista deja cablu CATV. telefonul fix de fapt este un mobil care accepta nu stiu ce sim special. Este inregistrat intr-o celula si poti vorbi numai acolo.Eu cred ca o sa imi fac un abonament, caci acesta este cel mai ieftin.Vreau sa imi fac un credit la banca si daca nu ai telefon fix acasa ai sanse mari sa nu ti-l acorde. Offf, ce reguli....Si ai mei doar ce au renuntat la Romtelecom de 2 saptamani. Nici vorba sa reconectez...

Nici Zapp nu a tras fire.Pt. Blind:pai daca serviciul de telefonie fixa de la Vodafone este inutil inseamna ca inutil este si cel de Orange, nu?ESTE util orice serviciu in plus, caci asa scad preturile.Credeati ca daca Romtelecomul era acum singurul operator de telefonie mai avea convorbirile alea gratis? Care de fapt nu sunt chiar gratis.Mie imi trebuie tel. pentru motivul care l-am spus mai sus si pana acum, cu Vodafone, ies cel mai ieftin, mai ales ca intentionez sa renunt la UPC (plec din tara) si telefon la UPC fara calu TV nu se poate.Iar convorbirile seara si in week-end or fi bune pentru cine povesteste telenovele, nu pentru cine foloseste telefonul ca un instrument de lucru.

Nu e prin fir, ci prin reteaua GSM, care exista deja. Nici Astral, pardon, UPC, nu s-au apucat de tras fire, daca exista deja cablu CATV. telefonul fix de fapt este un mobil care accepta nu stiu ce sim special. Este inregistrat intr-o celula si poti vorbi numai acolo.

precum ad-mem01...are un circuit integrat care de fapt are pinii strapati :smt005

Pt. One: Prin serviciul de la orange poti trimte faxuri...si asta destul de ieftin fata de romtelecom

In primul rand unii oameni numai vor sa auda de romtelecom cand acuma RDS e puterea si asa si e 2000 de minute in reteaua lor plus 30 in mobil plus 100 in romtelecom si internet in toata afacerea la 10euroi.Acuma fiecare ce vrea .Nushtiu care e diferenta intre romtelecom ca are minute gratis in wekend si seara dar eu nu am timp sa astept pana in wekend sa dau un telefon si daca vor sa te fure te fura si acuma.Plus ca eu vorbesc in orice ora de pe RDS TEL si pe mobil si in orice retea si nu imi vine mai mult de 50lei cu tot cu internet.Apropos ptr mine 2000 de minute is o eternitate adica nu le pot termina intr-o luna si in fiecare luna am alte 2000 de min alte 30 min in mobil deci trageti concluzii...

Sunt foarte multumit de RDS !(am renuntat la romtelecom) :smt006

Eu de 2 saptamani am refacut contractul cu ...Romtelecom , deoarece pe strada mea ,la casa RCS n-are chef sa vina , desi de 2 ani incerc sa ii lamuresc.7,8 Euro telefon cu 50 min in retea si intre orele 18-8 gratuit in retea9,5 Euro internet cu viteza de down de 105kB/sec ( abon. 1Mb/sec)Totul pe un an.Oferta e de la 1 iunie.Calitatea RDS la mie e execrabila din cauza celor care fac intretinerea

Cu toate dezavantajele platesc mai putin decat la romtelecon.(intenet+telefonie = telefonie romtelecom) :smt006

Purple , banda de internet e garantata ?iti merge constant cu viteza asta sau variaza in functie de ora de ex ?evident ca din punct de vedere tehnic romtelecom sta mult mai bine decat rds , chiar si numai prin prisma echipamentelor folosite pacat ca au avut si probabilo mai au o poitica gresitamie de ex ca firma imi luau 40 ron lunar fara sa imi dea nici o secunda inclusa in abonament asa ca am renuntat la ei

Am facut abonament la Vodafone acasa, deoarece doresc sa fac un credit bancar si unul din elementele cu o mare importanta este telefonul fix. De asemenea, o sa observati ca si atunci cand luati un produs in rate vi se cere un telefon fix al vostru sau macar al unei rude.Am niste minute incluse dar nu asta este cel mai important.Pentru mine este important caci pot redirectiona apelurile pe mobil, caci acasa stau destul de putin.Telefonul este gratis la abonament pe 2 ani, eu am facut pe 1 an si am platit telefonul mai putin de 20ron.Voi plati cam 12ron pe luna abonament, adica un pic mai mult decat cerea Romtelecomul pentru rahatul de serviciu CallerID. Caci asa e, la Romtelecom nu stiai cine te-a sunat, decat daca plateai abonament si mai cumparai si aparatul care afisa. Am avut si experiente neplacute cum ar fi telefoane in miez de noapte de la persoane cu chef de gluma.

evident ca din punct de vedere tehnic romtelecom sta mult mai bine decat rds

Nu vreau sa fac reclama nimanui dar auzisem ca RDS-ul are cel mai puternic backbone de telecomunicatii din RO. Pe la toate firmele mari internetul si telefonia VOIP este prin RDS nu prin Romtelecom.La Romtelecom singurele echipamente care bat concurenta sunt cele pentru serviciul Dolce.