Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Modificare alimentator laptop 19v to 12v


Postări Recomandate

Nici eu nu cred că se poate auzi zgomot din tranzistor...poate din cauza lui se poate produce niste oscilații care s-ar putea auzi din chopper!

Sunt unele situații în care chiar traful scoate acel zgomot din cauza unei defecțiuni mecanice ...adică, ori e miezul fisurat pe undeva ori boninele nu sunt bine rigidizate pe carcasă/miez magnetic desfăcut cu intrefier mare/mic

Verifică dacă controlerul este alimentat în limitele date în catalog(pinul 5 VDD ... trebuie să fie cel puțin 10v)

Despre mos-fet ce să-ți zic...încearcă unul cu aceleași caracteristici  N-fet,600v,RDS-on 1,7 ohmi...3-4A

Editat de elmar
Link spre comentariu

Problema REZOLVATA !!!!!

Cauza : Lipituiri reci .

Mi-am dat seama cand sa inlocuiesc Mos-fetul . L-am miscat putin si piciorele ii jucau pe cablaj. L-am inlocuit cu P6NK90ZFP si zgomutul s-a redus la jumatate. Am inteles ca lipiturile reci sunt problema si am recositorit toate componentele. Acum sursa functioneaza in parametri.

Si inca ceva. la 12V 2A nu aprinde bec de faza scurta, nici cealalta sursa nu poate. Dar aprinde bec de 12V P21/5W.

 

 

Multumesc pentru ajutor !

Link spre comentariu

Becul de 5w consuma 0,6A...cel de faza scurta 4A....ti-am mai spus odata! Sursa ta n-are cum sa functioneze cu un consumator care cere mai mult decat poate oferi ea.

 Iar tiuitul ala vine din traf..nu din tranzistor sau din lipituri. Colegul @elmar ti-a oferit explicatiile mai sus....

 

Editat de mac01
Link spre comentariu
1 hour ago, mac01 said:

Becul de 5w consuma 0,6A...cel de faza scurta 4A....ti-am mai spus odata! Sursa ta n-are cum sa functioneze cu un consumator care cere mai mult decat poate oferi ea.

 Iar tiuitul ala vine din traf..nu din tranzistor sau din lipituri. Colegul @elmar ti-a oferit explicatiile mai sus....

 

Sincer zgomotul a disparut. Se aude zgomotul din traf , dar trebuie sa-l lipesti de ureche.

Link spre comentariu
On 6/7/2018 at 9:22 PM, mac01 said:

Becul de 5w consuma 0,6A...cel de faza scurta 4A....ti-am mai spus odata! Sursa ta n-are cum sa functioneze cu un consumator care cere mai mult decat poate oferi ea.

 Iar tiuitul ala vine din traf..nu din tranzistor sau din lipituri. Colegul @elmar ti-a oferit explicatiile mai sus....

 

Cred ca becul ala ia mai mult de 4A pana ii ajunge filamentul la incandescenta.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări