Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Walkie Talkie, recomandare si pareri....


Vizitator

Postări Recomandate

Salutare stimati colegi!

Am deschis si eu aici acest topic, ca la sectiunea "CB-PMR Statii Radio" ultima postare a fost pe data de 3 Mai.......asadar ma bate gandul sa-mi cumpar o pereche de Walkie Talkie ca cele din linkul de jos, as vrea sa stiu daca cu aceste "jucarii" se poate comunica clar intre doua locuri cu distanta de 2 Km(in linie dreapta) cu obstacole in cale(oras), as mai vrea sa stiu daca am voie cu asa ceva pe strada, adica daca aceste aparate merg si pe frecventa politiei, banuiesc ca imi trebuie autorizatie....zic si eu, nu stiu.....nu am avut pina acum, orice parere sau recomandare este binevenita. Multumesc

 

https://www.ebay.com/itm/New-Baofeng-GT-5TP-VHF-UHF-Dual-PTT-8W-HP-Two-way-Radio-Walkie-Talkie/311672520353?epid=1844790107&hash=item4891213ea1:g:-MIAAOSw-eVaAccT

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Nu contează când a fost ultima postare la Radioamatori, locul postării tot aici este. Asta fiindcă nu are nicio legătură cu depanarea Radio-TV. 

Oricum, cine poate să vă răspundă la întrebare va vedea această postare indiferent unde ar fi ea...

Mă îndoiesc că aceste stații portabile pot asigura o legătură sigură în oraș la 2km, mai ales cu antenuțele cu care vin echipate.Dacă citiți părerile cumpărătorilor de pe acel site, se și plâng unii de calitatea antenelor, nu și de stațiile propriu-zise....

Editat de validae
Link spre comentariu

OK, pina acum am aflat ca merge pina la 3 Km in oras(cladiri si alte obstacole), ar mai fi de aflat daca am nevoie de autorizatie pentru folosire, spun asta pentru ca aparatul are gama frecventa 136-174MHZ si din ce am vazut pe net frecventa politiei ar fi de "162.85000 Politia Rutiera" si "172.22500 Politia", de aceea am intrebat aici daca am nevoie de autorizatie, ca sa nu dau bani degeaba pe ele. Multumesc

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Uite aici un video despre jucăria ta

 

cât priveste legalitatea trebuie să sapi puțin pe siteul ANCOM, în principiu asta e legea care reglementează folosirea benzilor radio http://www.ancom.org.ro/uploads/links_files/Hotararea_Guvernului_nr.pdf

este puțin cam stufoasă hotărârea aia și dificil de înțeles dar legea noastră trebuie să fie conformă cu reglementarile europene deci vezi dacă produsul are sigla de conformitate CE.

Link spre comentariu

Legal se rezuma asa:

- ai autorizatie de radioamator si indicativ = lucrezi in limitele regulamentului, pe benzile autorizate cu ce vrei tu.

- nu ai nici o autorizatie = te multumesti cu cele 8 canale de PMR in conditiile reglementate(statie care nu se poate modifica, doar cu antena de fabrica si frecvente fixe si max 0.5W  s.a.m.d - cele  vizate nu se incadreaza) sau folosesti CB.

- iei autorizatie de radiofonist si platesti un canal la Ancom, dupa care programezi si utilizezi statiile doar pe acel canal.

Baofeng are probleme cu respectarea normelor tehnice CE/FCC la emisie si nu e orice model acceptat.

 

In cazul in care ai una din cele 2 autorizatii poti lua aceste statii, oricum vamesul te va intreba de vorba.

Cel putin mie mi-a cerut autorizatia de radioamator prima oara.

Eu folosesc Baofeng si le consider acceptabile  la pretul lor, fiind clasate in categoria  "consumabile".

 

 

Link spre comentariu

Bine ca am intrebat aici, ca daca apucam sa comand si mi-le oprea la vama pierdeam si bani, mai bine dau mai mult si iau din Romania de la un magazin online sau de pe olx, banuiesc ca, curierul nu o sa-mi ceara autorizatie.....:scarpin  Multumesc celor care au raspuns.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

OK, asta e de inteles...si totusi daca m-as risca sa comand de pe ebay cu plata Paypal si sa zicem ca nu trece de vama, in cazul asta ce se intimpla, vamesul le trimite inapoi sau le confisca?, eu mai imi pot recupera bani, daca am facut plata prin Paypal?. Multumesc

Link spre comentariu

Nu stiu cum este cu vama, mi-am luat Baofeng UV5R de pe aici. Cert lucru este ca puterea este suficienta ca daca ai orizont liber sa bata sute de km; Vladeasa-repetor Feleacu , Feleacu-repetor de pe Heniu, Vladeasa-Fagaras, etc. Puterea este vizibil peste cea admisa in PMR446. Cu toate acestea daca ai obstacole masive si o configuratie nefericita, este posibil ca intr-un loc inghesuit, fara reflexii, sa nu poti Rx/Tx  la cei 2 km . Vorbim despre VHF/UHF

Link spre comentariu

In video de sus individul masoara 7W in VHF si doar 3W in UHF, oare nu ar fi normal sa aibe aceiasi putere de transmisie in toata gama de frecvente?

Link spre comentariu

@Costica LCD la primul Baofeng comandat din China ofiterul vamal ma intrebat doar de factura produslui si a trebuie sa platesc TVA + taxa postala de 8 lei. Oricum eram pregatit si cu autorizatia dar nu ma intrebat asa ceva, in schimb am observat ca uneori se uita dupa marcajul CE (il are pe stickerul negru de sub acumulator).

Totusi daca vrei sa stai linistit mai bine cumperi statiile din Romania chiar daca platesti putin mai mult, eu per total nu am iesit prea mult pe plus dupa plata TVA-ului si a taxei postale.

Editat de Stefan®
Link spre comentariu
4 hours ago, amudsen said:

Nu. Antenele sunt calculate sa functioneze relativ "bine" pe o anumita gama de frecvente.

http://vega.unitbv.ro/~nicolaeg/Radio-TV_TSTC+EA_ 2017-2018/BIBLIOGRAFIE/Bazele Com-Radio TV/CAP 3-1.pdf

 

 

Nici nu indraznesc sa va contrazic, pentru ca nu este domeniul meu, totusi tipul din video a masurat puterea de iesire prin conectarea(cablu) directa RF a statiei la Watt-metru....:scarpin O fi fost setat din meniu ca sa scoata doar 3W in UHF....:scarpin

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări