Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Rezistenţă pentru testat invertoare (urmare)


Postări Recomandate

Acum 2 ore, modoran a spus:

Am si il recomand. Are o forma mini. Bara lata poate nu intra in cleste. Conductor rotund da, cred ca 25mmp sau o marime mai mare.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 10 minute, modoran a spus:

 

E cam invers, toate pocnitorile pot masura curenti mari, ca nu trebuie sensibilitate ridicata a aparatului. Sa ai rezolutie de 1 mA la un clampmetru nu-i chiar asa usor in banii respectivi.

Corect. Exact pt. asta l-am luat. 

Link spre comentariu
Acum 1 oră, modoran a spus:

 

E cam invers, toate pocnitorile pot masura curenti mari, ca nu trebuie sensibilitate ridicata a aparatului. Sa ai rezolutie de 1 mA la un clampmetru nu-i chiar asa usor in banii respectivi.

Nu stiu la ce te referi, dar si un banal 830 de 2 lei masoara pe domeniul uA. Adica nu cumpar un clampetru ca sa masor curenti mici in nici un caz. 

Link spre comentariu

Toate ampermetrele care măsoară curenți mici folosesc pt asta un shunt, nu fac măsurătoare izolata galvanic pe principiul trafului de curent cum fac clampmetrele. 

Sint și eu curios ce clampmetru cu rezoluție de 1mA stabila ați găsit voi. 

Ampermetru cu shunt sint și de ordinul picoamperilor dar pe principiul trafului de curent eu nu am reușit sa găsesc cu rezoluție de 1mA și banda de peste 1Mhz.

Link spre comentariu

S-a pus link mai sus. E clampmetru trms, ac si dc. Mie mi se pare practic pentru ca nu trebuie sa tai firul ca sa masor curentul. Il folosesc la lucruri marunte si mi se pare bun la curenti de peste 10-20 A, unde multimetrele noastre se cam opresc. E limitat in partea superioara a domeniului. Daca vrei sa masori sute de A, nu e asta ceea ce cauti. E mai mult domestic decat industrial.

Link spre comentariu
Acum 7 ore, sesebe a spus:

Toate ampermetrele care măsoară curenți mici folosesc pt asta un shunt, nu fac măsurătoare izolata galvanic pe principiul trafului de curent cum fac clampmetrele. 

Sint și eu curios ce clampmetru cu rezoluție de 1mA stabila ați găsit voi. 

Ampermetru cu shunt sint și de ordinul picoamperilor dar pe principiul trafului de curent eu nu am reușit sa găsesc cu rezoluție de 1mA și banda de peste 1Mhz.

 

Tocmai am spus, UT210E masoara cu rezolutie de 1mA izolat galvanic ( e clampmetru ).

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Acum am vazut topicul.Izolatori ceramici de calitate,rezistenti si termic,produce Sinterom Cluj.Nu stiu cum ar livra la cantitati mici insa...Poate numai cineva din localitate sa "cerseasca" la poarta fabricii.Personal am vazut niste tuburi care se foloseau intr-un aparat de copt span de fier.In zona de incalzire erau pur si simplu rosii si nu se deformau decat dupa cateva sute de cicluri incalzire-racire.Ceramica speciala cu trioxid aluminiu sinterizat.Mi se pare ca ei faceau si izolatorii de bujii pe vremea lui Ceasca.Teflonul pe la 200 grd se inmoaie si nu rezista in timp.

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

959479664_4mmStainelessSteelDUMMYLOAD.thumb.jpg.8ae649f2ce7b040b6c8f7fc062ceff73.jpg

Doar o idee :

Pe shunt am pus un banal voltmetru. Indicatiile de pe borne (cele cu galben) sunt repere pentru  verificarea aparatului meu ( un Kemppi de 150A)

 

Shuntul este shu...tit de pe un tester de baterie auto  ;)

 

Intre timp am pus si un voltmetru de cc (peste shunt), alimentat chiar din tensiunea de pe rezistenta de sarcina. Cu el pot citi si tensiunea "arcului", folosind un simplu comutator.

 O sa-i fac poza, daca intereseaza pe cineva.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări