Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

De ce se umfla windovs-ul


Postări Recomandate

Parca system restore se numeste.

Nu retin exact ca il dezactivez mereu.

La o anumita perioada isi face un “restore point” o salvare ce poate fi restaurata in caz de probleme.

Ocupa ceva spatiu si astea.

 

Daca tot ajungi sa instalezi windows asa des mai bine faci cu vreun utilitar ceva o imagine a partitiei respective pe care o restaurezi apoi,in loc de instalare.

Pe scurt,instalezi windows plus drivere aferente,plus ceva programe utilitare ce le folosesti dar care nu au update prea des,altfel pierzi timp cu update.

Apoi vezi ce program ar putea face de exemplu un dvd sau .iso boot-abil cu partitia respectiva.

Cand ajungi iar la momentul de instalare folosesti acel dvd sau .iso de pe un stick si gata se pune salvarea pe partitia respectiva.

Link spre comentariu
Acum 4 ore, Giorgi tv a spus:

asta o stie orisicine are calculator,de fapt este lege,si este batuta in cuie.:rade:

credeti ca sunt incepator?lucrez depanare tv din 89 de cand aveam 14ani,am reparat tv-uri pe lampi fara numar,bineinteles la acele vremuri.

Cu toata stima si tot respectul, mai crede cineva ca acest domn nu face misto de noi???

Link spre comentariu
13 minutes ago, Marele Savant said:

Cu toata stima si tot respectul, mai crede cineva ca acest domn nu face misto de noi???

nu,si un NU hotarat.unde este misto-ul?

21 hours ago, DjLeco said:

Omul are placa video onboard, un sistem foarte slab.

Acesta nu este capabil sa playeze filmele de pe YT mai ales cele HD sau full HD. Mai sus nici nu incape discutie.

 

I-am facut putina curatenie in sistem si i-am recomandat o placa video ieftina, Nvidia GT 6xxx.

uitati dovada.

Editat de Giorgi tv
Link spre comentariu
19 minutes ago, Marele Savant said:

Cu toata stima si tot respectul, mai crede cineva ca acest domn nu face misto de noi???

Ăla e mișto involuntar dar, de.....nu ne putem noi situa la nivelul unei persoane care cunoștea intim regulile de folosire ale PC-ului încă din'89 și care, în același an ('89) repara televizoare pe lămpi fără număr (???) O fi existat prin zona aia vreo cooperativă care încă mai fabrica așa ceva!:scarpin

@gabiz_ro

Windows 7 nu vine cu system restore activat default, iar să ceri unor anumite persoane sa învețe să folosească Acronis sau Clonezilla poate căpăta accente utopice.

Editat de Real Minitehnicus
Link spre comentariu
1 minute ago, Real Minitehnicus said:

Ăla e mișto involuntar dar, de.....nu ne putem noi situa la nivelul unei persoane care cunoștea intim regulile de folosire ale PC-ului încă din'89 și care, în același an ('89) repara televizoare pe lămpi fără număr (???) O fi existat prin zona aia vreo cooperativă care încă mai fabrica așa ceva!:scarpin

am spus televizoare nu calculatoare,sa ne intelegem.

Link spre comentariu

Cel mai bine este să incerci sa iei în considerare sugestia userului @Spitfire de a folosi o distribuție Linux. Cea recomandată de el sau poate un Mint XFCE

https://linuxmint.com/download.php

Nu se virusează, nu se umflă, nu se strică (decât dacă îți dai neapărat silința), ocupă spațiu puțin, merge pe PC-uri cu configurație hardware slabă și vine cu tot ce trebuie (suită office, playere video/audio, readere pt orice tip comun de fișier -PDF, text, etc - vizualizator pt fișiere imagine, Firefox, s.a.m.d) plus multe alte aplicații care se pot instala din repositoriile oficiale (are un magazin de aplicații ca Android-ul) sau ppa-uri. Toate gratis.

Sunt tutoriale gârlă pe net despre instalare, utilizare, customizare și orice alta problemă ar putea să apară.

Editat de Real Minitehnicus
Link spre comentariu
1 minute ago, Real Minitehnicus said:

Cel mai bine este să incerci sa iei în considerare sugestia userului @Spitfire de a folosi o distribuție Linux. Cea recomandată de el sau poate un Mint XFCE

https://linuxmint.com/download.php

Nu se virusează, nu se umflă, nu se strică (decât dacă îți dai neapărat silința), ocupă spațiu puțin, merge pe PC-uri cu configurație hardware slabă și vine cu tot ce trebuie (suită office, playere video/audio, readere pt orice tip comun de fișier -PDF, text, etc - vizualizator pt fișiere imagine s.a.m.d)

Sunt tutoriale gârlă pe net despre instalare, utilizare, customizare și orice alta problemă ar putea să apară.

E,aici chiar ati dat o informatie de folos,cu toate ca in general am observat ca va place sa judecati pe altii,felicitari.:aplauze

Link spre comentariu
2 minutes ago, modoran said:

Dupa ce ca merge prost youtube-ul pe windows, pe distributiile de Linux o sa mearga si mai prost din cauza lipsei de accelerare hardware.

merge prost youtube dupa o anumita perioada cand incepe sistemul de operare sa se incarce,am inpresia ca tot nu sa inteles ceea ce am intrebat,vad ca tot se deplaseaza discutia de la ce am intrebat eu,ce este greu de inteles?

Link spre comentariu

Dupa o anumita perioada se consuma tot mai multa memorie si probabil CPU, e normal sa faca asa. Nu spatiul ocupat pe disc e problema, ca-i 10GB sau ca-i 50GB nu conteaza, problema e configuratia ta mult prea slaba pentru 2018, cum ti-au zis si colegii un telefon obisnuit e mai puternic hardware decat configuratia ta.

 

Solutia este evident alta configuratie, dar refuzi cu inversunare acest lucru, neintelegand ca asta-i singura solutie viabila.  Nu ai ce face in software, nu exista "programe minune" care sa te ajute.

Link spre comentariu

pana la urma am sa ma inpac cu idea ca va trebui in fiecare luna sa reinstalez windovs-ul,asta e.

cu toate ca imi vine greu,numai cand ma gandesc,avantajul meu sau dezavantaj este ca am 6 unitati si trebuie sa le iau pe rand.:rade: 

fereascane sfantul dumnezeu de la mai rau,cum sunt cei care fac dializa s-au diabetici.:26

Editat de Giorgi tv
Link spre comentariu
2 hours ago, Giorgi tv said:

pana la urma am sa ma inpac cu idea ca va trebui in fiecare luna sa reinstalez windovs-ul,asta e.

cu toate ca imi vine greu,numai cand ma gandesc,avantajul meu sau dezavantaj este ca am 6 unitati si trebuie sa le iau pe rand.:rade: 

fereascane sfantul dumnezeu de la mai rau,cum sunt cei care fac dializa s-au diabetici.:26

si se unfla toate dodata? :tv   asta iera::smt107 au deabet!!!

Editat de zaharia valentin
Link spre comentariu
Acum 10 ore, Giorgi tv a spus:

merge prost youtube dupa o anumita perioada cand incepe sistemul de operare sa se incarce,am inpresia ca tot nu sa inteles ceea ce am intrebat,vad ca tot se deplaseaza discutia de la ce am intrebat eu,ce este greu de inteles?

Draga, am inteles ca ai 6 calculatoare, daca te tine fiecare cite o luna deja esti asigurat pe o jumatate de an!

Dar Domnia Mea, tot considera ca faci misto de noi. Am analizat astazi situatia si am ajuns la concluzia ca nu poti exista!

Deci postarile sint la misto in cea mai mare parte, adica peste 93%!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări