Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

echivalent tranzistoare

Recommended Posts

1 hour ago, daniel1972 said:

nu sunt tranzistoare, sunt stabilizatoare de tensiune de +12v, respectiv -12v/1A. echivalente pentru ele sunt destule. gasiti in orice sursa de calculator.

Cam mici la capsula cele din surse pc,lui ai trebuie la capsula TO220,de gasit gasesti pe orice sasiu vechi color,si nu numai.

Eu am gasit si carbonizar cablajul sub ele,nu numai ca au fost si arse,in fond ce au in ele:un amarat de tranzistor o rezistenta si o amarata de dioda stabilizatoare (zener),ce sa mai pun la socoteala ca nici nu sunt montate pe radiatoare.

Edited by Giorgi tv
Acum 6 minute, Giorgi tv a spus:

Eu am gasit si carbonizar cablacul sub ele,nu numai ca au fost si arse,in fond ce au in ele:un amarat de tranzistor o rezistenta si o amarata de dioda stabilizatoare (zener),ce sa mai pun la socoteala ca nici nu sunt montate pe radiatoare.

Sanatate permanenta ! Asta numesti "un amarat de tranzistor......bla , bla " ? De acord cu sfatul lui Florin 

7812.jpg

1 hour ago, surubarila said:

Sanatate permanenta ! Asta numesti "un amarat de tranzistor......bla , bla " ? De acord cu sfatul lui Florin 

7812.jpg

asta o gaseam si eu pe domnul gogu,o fi el mult mai complicat dar nu face nimic mai mult de ceea ce am enuntat mai sus,tot un simplu stabilizator de tensiune ramane,restul este umplutura......

Edited by Giorgi tv

Totuși ... să se ardă amândouă ? Ceva este in neregulă cu aceste două ''tranzistoare''  :) 

Nu au fost puse pe radiatoare deoarece nu este nevoie . Operaționalele dintr-o boxă activă , de obicei consumă mult sub limita maximă admisibilă a stabilizatoarelor .