Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Legendarele incinte Unitra


Vizitator adr

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator bogdanb

OK, analizez si varianta asta. Mai am o intrebare (ca sa par prost pana la capat :)) ). Care Tonsil e ala de bas de la Unitrele de 110 W?

Link spre comentariu

@ionioni2008 zice ca nu eu nu stiu :smt005

Eu m-am lovit de necesitatea de a-mi schimba difurile de medii si joase la o pereche de Unitra de 110W (ZgB 80-864). Am scos difurile vechi, am citit ce scrie pe ele si am dat search. Am gasit un site polonez unde sunt trecute toate difurile Tonsil de fabricatie curenta. Am constatat ca partea de inceput a indicativului este cea care da caracteristicile electro-acustice(ex GDN 25/60 ...25cm/60Wnom) iar ce urmeaza (ex /1 /4 /6) sunt variante constructive. In cazul meu modelul /1 era cu calota "nichelata" iar modelul pe care l-am gasit este cu /6, are calota normala (de aceeasi culoare cu membrana), dar... parametrii TS, diametru, gauri de fixare, totul este cam la fel cu cel vechi. Am presupus deci ca asta ar fi regula, dar recunosc ca nu am verificat la toate modelele. La mine regula s-a aplicat perfect la difurile de medii GDM 12/60/2.Cu respect,II
Link spre comentariu
Vizitator bogdanb

Multumesc mult. Si ale mele de joase erau la fel - 25/60/1.Ideea e ca as vrea sa stiu exact inainte de a le cumpara, ca sa nu ma trezesc cu vreo surpriza. cum /1 am si eu, am vazut ca la Mitica se gasesc 25/60 (mai scumpe cu vreo 7 euro) si 25/60/6. Am incercat si sa trimit un mail la Tonsil, dar pare-se ca n-au chef de raspuns...

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări