Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Surse in comutatie LLC


Postări Recomandate

Pai din calcul rezulta un n de 2.43... 2.6 nu e departe, e posibil sa fie ok; vedem dupa ce calculam si traful, respectiv intrefierul.

Mai departe alegeti frecventa de rezonanta dorita si frecventa maxima; apoi alegeti Ln si Qe pentru a obtine castigul maxim dorit si curba castigului nominal sa fie peste cea cu rosu.

Am zis, diferente sunt din modul de calcul a castigului, foarte acoperitor sau "normal". Aici e un trade-off, daca tineti cont de cele mai defavorabile conditii posibile atunci o sa rezulte un Mg_max mai mare sau o valoare mai mica daca se considera/accepta ca Vd_min scade mai putin fata de valoarea nominala.

Daca scala pe verticala e prea mica si nu mai afiseaza castigul maxim, dati dublu click pe scala verticala si modificati la Axis Option valoarea "Maximum" ceva peste Mg_max, pentru a fi afisat. N-am alex autoscalarea pentru ca pot fi valori f mari pentru curba in gol si atunci zona de interes o sa apara f mica.

Editat de iop95
Link spre comentariu

Am mers cu Vd_min la 370V, daca aveti PFC n-are sens sa folositi o valoare mai mica.

Am ales 100kHz fo si 130K fmax. Cu valorile ales rezulta fmin in jur de 70kHz. Pentru aceasta valoarea am calculat nr de spire, care poate ramane la 13 cu intrefier de 1.1mm, rezultand o valoare de 66microH pentru Lm; evident cand traful e facut se vor introduce valorile masurate in tabel. Am pus niste valori pentru inductantele de scapari si in final rezulta o inductanta Ls de aprox. 6micro. Evident se pot face simulari, alege valori diferite astfel ca inductanta serie sa poata fi acoperita de inductantele de scapari... daca se doreste.

image.thumb.png.af92d0d14a5ea1c0c5c0fcfd5c80fa6c.png

 

si graficul

 

image.thumb.png.bc6adf4a8e10e02eefc21c78ac1c78cd.png

iar pt traf

 

image.thumb.png.1d498e954c38ce661ca7f97170aaefb5.png

E nevoie de inca o iteratie cu raportul de transformare real si ajustarea valorilor.

Din calcul se pare ca se poate merge si cu 3 spire in secundar, dar un raport de transformare mai mare nu e de dorit. Se poate incerca cu 4 sau chiar 5 care-i mai apropiat de cel initial.

Atentie la raport de transformare real se introduce valoarea la sheet Trafo linia 10 cand e configuratie FB si valoarea impartita la 2 pentru HB!

Editat de iop95
Link spre comentariu

Aici tb facut un compromis... variatie mare a castigului inseamna Lm mic si Cr mare iar asta inseamna curent reactiv mare. In cazul de fata este 5.68A, cu o putere reactiva de aprox. 970Var.

Da, Lm este inductanta primarului; nu stiu ce inseamna nerealist... astea-s rezultatele din calcule; se poate merge si cu Lm mare si Cr mic dar castigul nu mai e asigurat... eventual doar unitar in punctul de rezonanta si apoi scade puternic cu frecventa.

Link spre comentariu
1 hour ago, Akos said:

D-l @DjLeco nu mai fiti asa secretos, spunetine si noua de unde ati cumparat litz wire-ul folosit de dv-stra. Nicaieri pe google nu gasesc o sursa de incredere.

 

Nu am fost deloc secretos la un momentdat scrisesem si pe forum, luasem de la o firma in lichidare tot ce era litzwire si miezuri ETD 39 si 59.

 

Am vindut multe pe forum, cutii intregi.

 

ETD-urile 39 nu aveau carcasa erau numai miezurile, am carat 4 cutii, 20 kile dupa mine ca sa le vind pe forum la acelasi pret, in ajutorul colegilor.

Nu mai stiu cine a cumparat en gros, mie nu-mi trebuiau ETD39.

Nu mai stiu nimic de firma aia, de atunci n-am mai avut treaba pe acolo.

Pe undeva scrisesem denumirea ei, nu mai stiu exact pe unde, sint ceva ani buni in urma.

 

Incearca pe aici:

 

https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Daps&field-keywords=litzwire&rh=i%3Aaps%2Ck%3Alitzwire

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări