Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Contest amplifier by Victor


Postări Recomandate

Exact în asta constă provocarea , într-o schemă performanta , dar fără valori :)

@Ionita , o sa-ti ofer valorile pe MP , pentru a vedea tot useru' Elforum performanțele acestei scheme și a provoca orice user la o schema mai performantă , dacă consideră că nu încalcă anumite drepturi de autor , în acest caz ii exonerez de orice răspuns sau intervenție pe cei ce au anumite interese materiale ce pot interveni în contradicție directă cu  propriile interese  , bine justificate .

Îmi rezerv dreptul de a face oarece mici modificări în schema de bază , deoarece se pare că pe ici pe colo , total întâmplător , din eroare s-au strecurat anumite erori în schema inițială ...

 

Editat de moderator.

 

Editat de Shambala
Corectie
Link spre comentariu

Mda , schema de mai sus are anumite performante deosebite , cumva sub 130 nS timp de creștere ...

Adică la + / - 63 V o putere de 250 W /8 ohmi , cu o bandă de frecvență utilă  la -3 dB de 2,3MHz .

Adică absolut onorabil ... :) , cred eu .

 

Editat de moderator.

Editat de Shambala
Corectie
Link spre comentariu
Acum 8 ore, RST a spus:

 

Ca performanta de dragul tehnicii fara discutie inseamna ceva, dar la ce folosesc frecventele de peste 20Khz? Hai 25, ptr audiofili. In ziua de azi nu e complicat de facut un amplif de peste 500W cu neliniaritatea la 3db intre 5Hz si cam 100Mhz. Exista tranzistoare cu timp de raspuns muuuult sub 130ns...si putere mai mare decat pocnitorile folosite in general la amplifurile audio. 

MRFX1K80H e unul din ele si nu are un pret asa de speriat. Dar la ce folosesc mai mult de 20Khz in audio??? 

 Cind o sa ai urechi de liliac ai sa intelegi.

Indiscutabil amplificatoarele de viteza mare suna mai bine.

Nu am sa intru in detalii legat de acest aspect dar stiu explicatia si am mai pus-o aici pe forum.

Ca un hint: nu are treaba (direct) cu banda audio sesizata de oameni..

Link spre comentariu

Dupa ce voi termina proiectul SARA la care lucrez acum as fi tentat sa incerc si constructia acestui amplificator. In limita timpului disponibil, cu invataturile trase de la SARA voi incerca sa proiectez un cablaj. Totul este sa fie stabilite valorile si tipul componentelor si sa fie indicate greselile aparute in schema prezentata. Din partea mea, va dura destul de mult (cateva luni bune), dar daca va aparea schema corectata si cu valorile componentelor, voi realiza, cu siguranta acest amplificator.

Sper sa fie un topic care se va traduce si in rezultate practice.

Toate cele bune!

Link spre comentariu

Am propus schema ca sa nu aud vorbe denigratoare pe la colturile internetului .

Mai exista un motiv , cel principal : pentru ca si noi , românii putem obtine performante in audio .

De aia am botezat schema Contest Power Amplifier , adica prescurtat CPA .

Daca tot efortul meu se justifica sau nu , veti vedea cand schema + simularea va fi gata .

Invit pe oricine doreste sa propuna o schema originala ( diferita fata de cele cunoscute ) si care sa permita obtinerea unor performante de top .

Desigur , e o distanta mare intre o schema si o realizare fizica , dar orice proiect trebuie totusi inceput cu ... schema .

Dau dreptate tuturor celor care sustin ca degeaba ai o schema buna daca implementarea este deficitara ...

 

Link spre comentariu
Acum 53 minute, RST a spus:

 

Ati vrut sa spuneti asa: tranzistorii cu cat sunt de frecventa mai mare si au capacitati de intrare mai mici, cu atat mai bine se descurca in regim dinamic si tranzitoriu. Din aceasta cauza ampliful se aude mai bine. Reactia negativa contribuie la obtinerea acestui efect. 
Largirea benzii de trecere este efectul secundar, nu cauza ptr care ampliful se aude mai bine...multi fac aceasta confuzie si de aia am pus intrebarea Am mai pus-o si cu alta ocazie intr-un topic al meu...si nimeni nu a raspuns corect  :)

Pe alta parte, se ignora un aspect de care ar trebui sa tina cont constructorii de amplifuri Hi End: cvasitotalitatea surselor de semnal acum sunt digitale. Prelucrarea digitala genereaza impulsuri aiurea ( spourious ), impulsuri care ajung in amplif si evident, sunt amplificate. Ca efect, o sursa de distorsiuni in plus si suprasolicitarea inutila a amplifului. Un filtru trece banda intre 15HZ-25Khz e obligatoriu ptr performante HiFi. 

 

Esti pe aproape dar n-ai nimerit.

Link spre comentariu

La o prima vedere schema are  multe lucruri nteresante.

1. multiplicatoarele de capacitate de pe alimentarile de curent mic.

2. bufere la alimentarea cu semnal a etajului final .

3. reactia negativa complexa; sigur s-au urmarit unele aspecte.

4. offset static ;aici ma asteptam sa regasesc  un offset dinamic  pe sursele de curent  ale diferntialelor (dc servo ).

Nu intra in zona mea de interes deocamdata aceasta tipologie de schema dar astept sa vad o diagrama amplitudine /faza. (banda de 2.3mhz  la un VFA plateste tribut in alta parte ; am mai comentat acest aspect la amplificatorul sara)

Editat de clausnc
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări