Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
dobrinel16

Inscenarea lui donpetru

Recommended Posts

Am shi eu un dif. L-am luat de la targul auto cu 300 de mii. Omul mi-a spus ca e chinezesc si ca nu scoate nushtiu ce putere. Pe magnet nu scrie absolut nimica, adica scrie ceva da nu se prea observa k e sters. Am descifrat k scrie China si 8 ohmi. mai are ceva eticheta dar ii doar niste numere aiurea. am dat search pe google si nu am gasit nimica. Io nu shtiu sa fac boxe shi am citit pa forum kum k trebuie parametrii ca sa-i faci o cutie in programu winisd. Recunoaste careva difuzorul si sa-mi zik parametrii sa-i fac shi io o cutie tzapana sa sune basu ca am un sistem genius si nu ma incanta. :| . Am un amplificator pioneer de 2 x 200 la 8 ohmi.

pozele le-am facut k webcamul meu noaptea si una cu telefonu colegului. Chestiile alea incercuite, nu trebuiau sa fie intr-una adica nu dezlipite asa cum le-am incercuit ieu?

Orice sugestie e bine venita. Ma bucur k vam gasit !!! :smt006

http://i15.tinypic.com/61xu7wm.jpg

http://tinypic.com/view.php?pic=5397wyh

chestiile alea daca nu se dezlipesc sau in principiu daca nu par ca-s subrede nu are nimic.despre incinta eu nu stiu ce sa zic, n-am mai vazut asa dif...ce diametru are?si inca ceva...e acelasi dif in ambele poze, sincer nu mi se pare...

Guest donpetru

Niste dimensiunii constructive ale difuzorului ar fi bine venite (diametru membrana, diametru bobina, grosime bobina etc). Dupa aia mai vedem...

poi difuzorul in lung are aproximativ 30 cm. bobina ii mare vreo 8 sau 9 cm. Nu am putut sa bag liniarul sa masor exact. Altceva? e, scrie 8 ohms pe el. Il recunosti?

dobrinel tata, La 300mii sa nu te astepti la prea multe.Eu spun sa faci o cutie la plezneala de vreo 60litri volum intern.Daca simti ca e lipsa de bas pune-i un tub.PS scrie normal ca altfel te amendeaza Adi, Bogdi sau Vasile (sefii de la sectiunea asta).

imi cer scuze. nu o sa mai scriu asa. totusi vreau sa fiu sigur si vreau sa ma joc cu programul ala. :prayer:

Guest donpetru

Grosimea "magnetului" ?

hmm...la cum arata nu prea scoate bass difu ala - parerea mea.daca ai fi avut parametri ar fi mers un bandpass de ord 4 - ala iti tine cursa in frau si scoate ceva bass.acu sincer nu stiu...sa vedem ce mai zice lumea.

Guest donpetru

donpetru wrote:Grosimea "magnetului" ?Quote:16 cm

Cred ca ai vrut sa spui 16mm ?Dar ca sa nu existe confuzii iti redau in poza de mai jos dimensiunile pe care trebuie sa mi le comunici (ceea ce este masurat si trecut in poza imi masori si treci si tu - inlocuiesti - in poza). Sper ca ai inteles.

Guest donpetru

Mai masoara si diametrul "gogoasei" memebranei difuzorului, vezi indicatia din poza de mai jos:

Guest donpetru

dobrinel16, am facut un calcul aproximativ pentru determinarea parametrilor difuzorului luand ca referinta dimensiunile difuzorului redate de tine, tipul membranei si modul de racire a bobinei difuzorului. Uite cam ce a rezultat:

Power Aparent Coil Capacity - STAS 40VA (5A/mmp)

Power Handling Capacity - 100Wrms

Power Musical Program - aprox.200W (mai exact 194,57W)

Mechanical Q Factor Qms=4.3

Electrical Q Factor Qes=0.44

Equivalent Cas air load Vas=204.79 liters

Effecttive piston area Sd=0.0530 m2

Voice - coil [email protected] 1KHz Le=3.56 mH

Resonance Frequency FS=34,5 Hz

Total Q Factor Qts=0.42

Sensitivity 2.83 V, 1M dB S=90 dB/W/m

NUMAI BINE

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.