Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

LG 32LB5610, unde gasesc leduri ptr backlight?

Recommended Posts

Va salut,

Mi s-au ars cateva leduri din backlight de la un TV LG 32LB5610. Ledurile sunt Innotek 3535 (H35B0), 6V, 2W. Sunt SMDuri.

Stie cineva daca pot gasi astfel de leduri in Bucuresti? Am cautat pe site la Co**ex si nu au. Nici Miv*rom nu are pe stoc, desi e in catalogul de produse.

Multumesc,

Cirip

LG_leduri_defecte.PNG

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Cumparati leduri originale....sau inlocuiti baretele cu cele originale. Ledurile cumparate de pe ali... si vandute de altii ca fiind leduri originale sunt niste porcarii veritabile.

Nu corespund din toate punctele de vedere cu ledurile originale.

Atentie mare ce cumparati si de unde!

Cind am mentionat ''de la producator'' inseamna ca direct de la LG. Sunt kituri de reparatie fabricate de LG, contin toate baretele si benzile adezive,  toate incep cu AGFxxxxxxx. Aproape orice panel LED montat in TV LG are kit de reparatie prevazut de la ei.

Cu stima.

Nu, producatorul este LG Imotek, care este o subsidiara a lui LG. In ce tara sunt fabricate, dumnezeu cu mila, dar arata si tin la fel de mult ca originalele. Primele am inceput sa le montez prin 2015 cin au inceput sa pice LG din seria xxLNxxx. Pina acum nu s-a intors nici unul pentru acelasi defect. Primul simptom este eroare ACDET in meniul service. Asta indica mai mult ca sigur consum sporit in modulul backlight.

Beko oricum nu este China ci Turcia