Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Transformator multifunctional


Vizitator

Postări Recomandate

Este vorba despre un transformator cu acces la mai multe prize cea ce faciliteaza setarea prin jumpere a citorva configuratii SE, UL si PP. Sectiunea miezului este 9cm* tole EI84 , laturile sectiuni formeaza un patrat, infasurarea pentru curentul primar este de 0,25mm  120mA cu o densitate de 2,5A/mm* iar secundarul este bobinat cu 9 sectiuni de 0,4mm in paralel iar ca o curiozitate inductanta de pierderi este extrem de mica insa mai trebuie sa o masor cu un L-metru ce poate lucra la mai multe frecvente...

20180503_102151.jpg

20180505_170138.jpg

20180505_170258.jpg

20180505_173155.jpg

Link spre comentariu
Vizitator

Citeva oscilograme:

30Hz  Ra=6,7k

30Hz Ra=6,7k

 

 

10kHz Ra=6,7k

10kHz Ra=6,7k

 

 

10kHz Ra=5,3k

10kHz Ra=5,3k

 

 

20kHz Ra=6,7k

20kHz Ra=6,7k

 

 

20kHz Ra=5,3k

1390995546_20khzRa53k.thumb.jpg.c7d2762a17655720eafe2539d54fdc75.jpg

 

 

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

:dsaf

:aplauze

La ce frecvente sunt facute oscilogramele de mai sus? (si o schema cu montajul folosit pentru masura)

 

Desi nu suntem la bazar totusi sunt curios si care ar fi pretul de vanzare pentru un asemenea transformator?

Editat de validae
transformator în loc de tranzistor
Link spre comentariu
Vizitator

Am vrut sa modific pozele cu butonul edit ca sa se vada si datele de sub fiecare fotografie dar din pacate doar sau dublat, oricum masuratorile facute transformatoarelor le-am prezentat intr-un alt topic  in principiu cu un amplificator SS  de 25w se aplica secundarului semnalul de test iar primarul este inchis cu un rezistor egal avind Ra dorit.

Oscilogramele sint facute la 30Hz, 10Khz si 20khz  cu transformatorul setat cu jumperi la 5,3k si 6,7k iar despre pretul unui asemenea transformator nu ma pot pronunta deocamdata

Link spre comentariu
Vizitator

Transformatorul are o sectiune reletiv mica dar totusi  poate sa redea frecventele joase 10 hz/-0,5dB fara componenta continuua si cum este conceput pentru amplificatoare de 3-6w tuburile  nu vor avea un curent anodic mai mare de 50mA asa ca  se poate estima  o redare corecta la 30hz /-1dB in mod onorabil, de fapt scopul acestui proiect este versatilitatea si dimensiunile mici deci compromisul este lipsa intrefierului. Am urmarit cu mare atentie modul de gandire a celor de la Hashimoto si am inteles cit de important este un compromis tehnic, de fapt niponii au tendinta de a oferii date tehnice reale spre deosebire de alti fabricanti, trebuie doar descifrat corect acest mod si atunci lucrurile  devin mai simple

Link spre comentariu

Transformatorul e frumos lucrat.

 

Atunci cind precizam o banda de frecventa cu o anumita atenuare e obligatoriu sa precizam si o tensiune.

Modul asta de testare cu intrare pe secundar care devine primar in test poate induce in eroare daca nu e facut cum trebuie.

Acele oscilograme vor arata diferit cu alt rezistor de sancina (corespunzator al Ra tub), trebuie precizat.

Daca nu se lucreaza cu curent de bias corespunzator in secundarul devenit primar rezultatul va arata mult mai bun decit in realitate. Si nici pomeneala de 30hz /-1dB la 3-6W pentru un SE. Lipsa intrefierului la 9cmp sectiune va satura bine de tot miezul in SE.

Pentru ca in SE sa fie relevant testul ar fi trebuit ca pe linga tensiunea alternativa sa aibe si un bias de:    Ibias(test)=Ibias(tub)xNp/Ns   Ca sa aducem miezul la acelasi grad de magnetizare ca atunci cind traful va functiona cu tub.

Astfel, curentul continuu pentru secundarul devenit primar in test ar fi trebuit sa aibe vreo 1,2A (in functie de aplicatie/tub). Cam ordinul asta de marime ar trebui sa-l aibe curentul continuu pentru a avea vreo relevanta testul la joase in SE. Abia atunci se va vedea ca fara intrefier nu se poate la 9cmp sectiune.

Editat de adigh
Link spre comentariu

Pt. cazul SE,  5k3, R=125 ohmi si Ibias=60mA (presupus), avem P(el-magnet)=RI*=0,45W. Nu stiu daca miezul se satureaza (depinde de calitatea lui), dar sigur pct. de functionare este deplasat pe curba histerezis (mai defavorabil).

Daca exista posibilitatea, propun ca o parte din infasurarea primara (ex. inf. NFB) sa fie utilizata ca infasurare antibrum. Se mai castiga ceva.

PS-felicitari pt. realizare. 

Editat de vera
Link spre comentariu
Vizitator

Multumesc, voi incerca citeva tuburi atit SE cat si PP  si  cunoscind datele miezului este posibila o intelegere mai buna a transformatorului in diverse situatii 

Link spre comentariu

Frumos!... dupa cum vad tolele sint de 0,5mm, aprox 1,4-1,5T, deci destul de iertatoare la curent continuu; se mai poate cistiga ceva curent in DC daca se intretes cite 3 tole. Altminteri un compromis PP si SE pe un miez intretesut este destul de greu de realizat... poate la limita.

Link spre comentariu
Vizitator

Asa este Dorin, tolele sint de 0,5mm cu o inductie maxima de 1,5 T cu pierderi de 4w/Kg si o permeabilitate de u=7000.  Asa cum era de asteptat masuratorile sint diferite functie de frecventa, iata cum arata

1000 Hz                    120hz

Lp=16,3H                  Lp=12,18H 

Q=2,5                         Q=12

Z=94K                        Z=9,15K

 

Ls=48,5mH               Ls=25,2mH

Q=1,05                       Q=7,4

Z=0,22K                     Z=0,018K

 

Inductanta de pierderi la 120 Hz este 3,9mH iar initial, inductanta primara a fost masurata cu L-metrul construit de mine si era de 13,4 H cu frecventa de 160Hz

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Vizitator

Frumos lucrat transformatorul, zici ca e facut industrial. Felicitari Marius. Legat de modul de testare  si curentul de bias. Si eu tot asa le testez, adica aplic semnalul in partea secundara  a transformatorului dintr-un amplificator cu tranzistori capabil de cateva sute de wati serie cu un rezistor de putere (2/4 Ohmi si 400W). In primarul transformatorului aplic un curent continuu pentru a simula regimul de functionare reala. E o prostie sa aplici 1..2A sau 10A in secundar cand poti sa ii dai 100mA, sau cat este nevoie in partea primara. Pe rezistenta de sarcina din primar se vor gasi cei doi curenti, semnalul de test adica componenta alternativa si curentul de bias, adica curentul DC de repaus. Cu ocazia asta se verifica si curentul maxim de bias pentru care poate fi utilizat fara sa intre in saturatie.

Link spre comentariu
4 hours ago, popa marius said:

Asa este Dorin, tolele sint de 0,5mm cu o inductie maxima de 1,5 T cu pierderi de 4w/Kg

 

Nu stiu cum se poate aprecia inductia "maxima" a tolei privind poza. 

In al doilea rind, ca bobinatori, nu facem referire niciodata la inductia maxima a tolei pentru ca nu ne foloseste la nimic. Acea zona intereseaza doar pe fizicieni.

Nu stiu de unde sunt luate acele valori dar din cit pot sa-mi dau seama e vorba despre altceva. E vorba despre pierderi de 4W/kg la inductia de 1,5T si 50Hz. Adica la cea inductie. La alta inductie sunt alte pierderi. Daca inductia creste atunci cresc si pierderile iar daca inductia scade scad si pierderile. Nicidecum acea inductie nu e maxima. Niciodata in nici-un catalog nu se da inductia maxima. In cataloage se da de obicei pierderile la o inductie de referinta. De obicei 1,5T fiind cel mai mult data ca referinta. Dar, bineinteles, se pot da si alte valori si multi dau.

Insa cind cineva vrea sa dea ceva informatii mai detaliate atunci da un grafic cu evolutia pierderilor la diferite inductii, nicidecum la asazisa inductie maxima. 

Asta la 50 sau 60Hz. Nu mai pun acum dar exista si grafice cu pierderile in functie de frecventa fiindca depind si de frecventa asa cum depind de inductie.

 

In formule sa da un asanumit Bmax dar nici acolo nu se face referire la inductia maxima la care poate ajunge miezul ci se refera la inductia pina la care noua ne renteaza sa folosim miezul, iar peste acea inductie, pentru noi pierderile sunt de neacceptat. Aceea e inductia maxima pentru noi, in functie de aplicatie si compromisul pret/calitate. Am mai explicat asta. Mai intervine si factorul de forma dar nu mai detaliez ca am explicat alta data.

1071858065_coreloss.thumb.jpg.51c2e31c52627f99746c983a3b01ac44.jpg

213396176_graficinductie.thumb.jpg.0c01142931c8186c59df00c9a8a22469.jpg

Editat de adigh
Link spre comentariu
Vizitator

Exista totusi o inductie maxima data de fabricant este adevarat ca fiind orientativa si pe curba se vede clar pentru ce pierderi, concret este vorba de tola 1,7W

20180507_223800.jpg

20180507_223957.jpg

Link spre comentariu

Nu vad unde fabricantul spune ca exista o inductie maxima. Daca graficul e limitat asta nu inseamna ca nu putem lua in considerare graficul extins (daca il avem). Garantat se poate lucra cu mai mult de 1,1 - 2,6W/Kg pierderi chiar daca graficul nu se intinde mai mult de atit.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări