Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Lumina economica


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 56
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Depinde, din cate stiu eu lucsii depind si de unghide ex un led de 0,5w are un unghi de 90 grad, daca il ti la o distanta de perete, face o anumita luminaunul de 20 ma, cu deschidere de 15 grad, tinut la aceasi distanta de perete poate lumina la fel, dar o suprafata mai micain lucsi , stiu eu, se masoara lumina proiectata pe perete, nu neaparat cat de mare e "pata de luminalumina efectiva debitata de led se masoara in cd(candela) parcavezi la pdf-urile ledurilor, parca acolo se explica.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Salut!Spune-ne si noua daca ai cumparat vreun led din lista aia si daca inlocuieste cu succes iluminarea cu becuri cu incandescenta.Eu ma gandeam la o varianta cu 2..4 leduri de tipul:OF-HPW3-1EL LED 1W alb 45-55lm 140 Producator: OPTOFLASH Cantitate: 2+ Pret: 10.98 RON de la Capodimonte.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

salut nu prea am avut timp sa fac multe experimente din cauza noului loc de munca tot ce am facut pana acum am schimbat becurile incandescente de pe un hol mai mic si o debara si leam facut variabile am pus trei leduri de 3w pe holisor si doua in debara daca mai am timp si te mai intereseaza am sati mai zic cate ceva dar este mai economic daca ai schimba in toata casa si cu variatoare si sisteme de aprindere pe fiecare bec asa am sa fac eu mai ancolo peste cateva luni nu stiu sigur cand am sa-mi schimb toata instalatia electrica in toata casa

Link spre comentariu
Vizitator msido

un aspect destul de imortant: daca este vorba de led alb "warm" sau "cold", de exemplu warm are colaore alba mai "naturala", iar cold, asa mai spre albastru...Leduri 1W resp. 3W se gasesc si la Comet electronic (Bucuresti)...

Link spre comentariu

NU am vazut ca cineva sa atentioneze ca acele leduri de 1,3 sau 5W au nevoie de un radiator destul de mare...Din experienta propie,un bec cu 27 led-uri normale/dubla intensitate poate fi folosit ca o veioza ,insa nu pt. iluminatul unei camere.Consumul unui astfel de bec nu depaseste 2W :smt003

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări