Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Limba romana poate fi de ajutor in mediul on-line!

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

  • 2 ani mai târziu...

Si ca sa continui tot eu, avem acum o imagine aproape completa a ignorntei nationale. Era o melodie, parca ii zicea "Criogenia salveaza Romania", e, acum zic "prostia guverneaza Romania". Am auzit pe cineva care zicea asa: chiar daca am avea acum miliarde de euro nu vom putea construi si opera spitale noi! Ducem o lipsa acuta de personal specializat in mai toate domeniile, in asta consta catastrofa nationala!

Link spre comentariu
La 01.05.2018 la 13:07, Borin Dodea a spus:

Asta se numeste dictatura majoritatii. 

Intrebat de ce se discuta ca sa fie introduse in DEX forme ale unor cuvinte care in editia precedenta erau considerate incorecte, onorabilul Eugen Simon, pe atunci presedintele Academiei Romane, a spus cam asa: “limba romana este vie, intr-o evolutie dinamica. Daca exista un grup important de oameni, sau un lider de opinie, care disemineaza larg o anumita forma, atunci aceasta forma va fi inclusa intre formele uzuale”.

Prin urmare, cred ca destul de curind vom vedea in DEX succesuri si altele similare.

Chiar acum, xaxa a spus:

 

 

Editat de xaxa
Link spre comentariu
Acum 2 ore, gica70 a spus:

Si ca sa continui tot eu, avem acum o imagine aproape completa a ignorntei nationale. Era o melodie, parca ii zicea "Criogenia salveaza Romania", e, acum zic "prostia guverneaza Romania". Am auzit pe cineva care zicea asa: chiar daca am avea acum miliarde de euro nu vom putea construi si opera spitale noi! Ducem o lipsa acuta de personal specializat in mai toate domeniile, in asta consta catastrofa nationala!

Ignoranta e putin spus, pana una alta sunt sute de mii de copii care nu au invatat sa scrie (ma indoiesc ca pot invata onlain sau poate in viitor se va scrie numai cu litere de tipar), asta ca sa nu mai vorbim de citit, curand vom avea jocuri pe calculator sau tablete cu invatare rapida a citirii, sau desene animate cu un model recent de abac unde se vor numara robotii. Dar pe noi ne fxte grija sa construim spitale in care vor opera robotii it-isti.

Educata nu conteaza,  nu avem nevoie de oameni inteligenti, sa fie numa' acolo la numar.

Editat de fluffy37
Link spre comentariu

Deja sunt multe cuvinte imprumutate si folosite direct in varianta lor din engleza.

Dar nu doar in romana, am auzit de destule ori maghiari care vorbind intre ei strecurau cate un cuvant romanesc.

Fiind educat/crescut in mediul cu limba romana in jur capeti alte deprinderi.

ASa si noi cu engleza.

 

 

Subiectele despre politica, off topic sau extracteresti "nu moare" niciodata!

Link spre comentariu
Acum 2 ore, xaxa a spus:

“limba romana este vie, intr-o evolutie dinamica. Daca exista un grup important de oameni, sau un lider de opinie, care disemineaza larg o anumita forma, atunci aceasta forma va fi inclusa intre formele uzuale”.

Prin urmare, cred ca destul de curind vom vedea in DEX succesuri si altele similare.

 

Acum 2 ore, merck a spus:

Bai frate, dar voi aveti rabdare nu gluma, de rascoliti in subiecte din 2018

Din 2018 Limba romana a mai evoluat conf. spuselor de mai sus! Si noi suntem vii, nu-i asa? Eu doream sa atrag atentia ca sanatatea si educatia NU sunt printre prioritatile lui catzu! Cele 6 procente pentru educatie, conf. LEGII, nu au fost niciodata atribuite.

 

 

Editat de gica70
Link spre comentariu
Acum 3 ore, xaxa a spus:

onorabilul Eugen Simon

Onorabilul ar lua un sut in cur, cum zicea Alexandru Graur, ca fund e altceva. "Politicaly corect" asta,  duce la aparitia cretinilor, dar nu-i bai, pot fi manevrati usor. Cita minte iti trebuie ca sa spui ca, daca mai multi oameni folosesc o expresie gresita (pentru ca sunt inculti), acea expresie sa devina lege? Minte de gaina! Asa "locatie", care este o plata pentru chirie, a ajuns "loc", "nici o", o negatie si un numeral,  se scrie "nicio", "rezilienta", un termen folosit in mecanica, reprezentind o marime  caracteristica pentru comportarea materialelor la solicifarile prin soc, a ajuns, in gura snobilor...,habar nu am ce, ca nu am ajuns sa inteleg sensul, ca sa nu mai zic de timpenia cu "expertiza", in loc de experienta! Draga, snobii sfertodocti, nu mai au experienta in ceva, au expertiza in ceva! De unde naiba a mai venit si timpenia asta? Daca ne luam dupe (ce ziceti, merge?) Eugen Simion, o sa avem in curind "intro, miau luat, ânnecat" si, cine stie, polutie in loc de poluare!

Ungurii scapa cite un cuvint in romana, din cu toate alte motive decit "scapa" snobii, cuvinte in romgleza.

Da Gica (sper ca nu contra:limb:), ai dreptate, educatia si sanatatea sunt bagate in aceeasi oala sparta, din care, mereu, curg banii! Dar, daca scrii fara virgula si cratima, nu moare nimeni, in cel mai rau caz nu intelegi ce vrea sa zica analfabetul, insa, lipsa banilor pentru sanatate, inseamna oameni bolnavi si decedati. Cind, in citeva luni, ai doua incendii, majore, in spitale, nu mai e neglijenta, ci prostie tembela, indiferenta maladiva si nepasare crasa!

 

Editat de icar
Link spre comentariu
Acum 3 ore, fluffy37 a spus:

 curand vom avea jocuri pe calculator sau tablete cu invatare rapida a citirii, sau desene animate cu un model recent de abac unde se vor numara robotii.

Deja sunt jocuri in care sunt incluse exercitii matematice  pt. a trece la niveluri superioare, am intalnit copii de sase ani ce stapanesc destul de bine exercitii de clasa a II a.

Link spre comentariu

 V-am mai zis că limba română a ajuns o struţocămilă.Scriem ca în engleză şi se vrea a se pronunţa tot aşa?Da' în alte limbi parcă nu respectăm asta!...Adică nu se mai citeşte cum se scrie?!!

 Mă uit că la ruşi scriu cum se pronunţă în limba respectivă.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, Alphsoo a spus:

Deja sunt jocuri in care sunt incluse exercitii matematice  pt. a trece la niveluri superioare, am intalnit copii de sase ani ce stapanesc destul de bine exercitii de clasa a II a.

Da, am vazut si eu experti in tablete si telefoane care habar nu au sa scrie cu litere  de mana cuvantul "mama". Nu are rost sa amintim de tabla inmultirii....aici nu vorbesc de copii de 6 ani ci un pic mai mari.

Dar ei sunt la nivel superior.....adica 9x7=63 dar cat dracu o fi 7x9?

Editat de fluffy37
Link spre comentariu
Acum 2 ore, BRANCA a spus:

 

 Mă uit că la ruşi scriu cum se pronunţă în limba respectivă.

Încă din clasa a șaptea cunoșteam bine caracterele rusești deși habar n-aveam limba rusă (în școală am învățat engleză și franceză).

Le foloseam ca "cifru" în mesajele trimise prin bilețele, din mână în mână, în timpul orei. Nu toți știau caracterele, doar corespondentul sau corespondenta :).

Se putea comunica fără probleme în limba română folosind caractere rusești. 

Totuși mă întreb cum scriu rușii anumite cuvinte cu  pronunție "tipică" în engleză, care practic nu se pot descompune ad-literam în caractere slave ori latine ...

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări