Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cat costa sa schimb kit ambreiaj


Vizitator

Postări Recomandate

Buna ziua,

Daca a schimbat cineva recent un kit de ambreiaj la logan (al meu e din 2005), poate imi spune si mie cat a costat. Ma intereseaza piese, manopera, unde si cand ati schimbat. Daca aveti recomandari prin Craiova-Filiasi sunt bine-venite. Daca stiti cat costa in service-ul dacia, in altele sau la mecanic acasa, la fel, bine-venite informatiile. Problema se manifesta in felul urmator. Cand e pe liber se aude un sunet mai tare din motor. Cand calc ambreiajul dispare si ramane doar torsul placut al motorului (in mers nu sesizez diferente). Din ce m-am informat, ar fi rulmentul. Merita sa schimb tot kitul daca tot o desfac sau sa schimb doar rulmentul ( daca o fi doar el de vina)? 

Link spre comentariu

La un service Dacia am dat 500, la mecanic poți ieși ceva mai ieftin, depinde de câți clienți are în așteptare.Asta fiindcă schimbarea ambreiajului durează ceva, fiindcă ori dai tot motorul afară, ori scoți doar cutia de viteze, dar ia câteva ore bune...

Editat de validae
Link spre comentariu
Acum 2 ore, validae a spus:

Am schimbat acum câțiva ani ambreiajul cu totul și m-a costat 500 Lei cu manoperă cu tot. N-ar trebui să coste mai mult de 600 Lei nici azi...

Am 190 000km și nu da semne pt a fi schimbat. Sunt curios că-ți km avea autoturismul când s-a făcut schimbarea. Nu am făcut referire la stilul de condus ci eram curios cât tine kitul de origine. 

Editat de q_acdc
Link spre comentariu

Și cu ce-l ajută pe coleg faptul că nu ai avut probleme cu ambreiajul ? El vrea să știe cam cât costă manopera....fiindcă la el e nevoie de reparație.Sunt sigur că și mecanicul îi va recomanda schimbarea completă a ambreiajului, nu numai a rulmentului de presiune, fiindcă sigur are o uzură destul de accentuată după atâția ani.

@fanelforum....Dacă te ajută, pot să-ți dau numărul mecanicului unde-mi repar eu mașina, nu percepe tarife mari.Are atelier exact la capătul podului peste calea ferată ce duce spre Șimnic, lângă Depoul de Locomotive..

Editat de validae
Link spre comentariu

@fanelforum intradevar acel zgomot este produs de rulmentul de presiune al ambreajului.In privinta pretului nu stiu sa iti spun ca nu am logan dar tehnic trebuie sa schimbi tot kit-ul ambreajului nu numai rulmentul.Daca zgomotul este foarte puternic atunci ar trebui sa te grabesti cu schimbarea ca poti ramane in drum cu masina.Zgomotul provine de la bilele rulmentului care s-au ovalizat si se poate sparge in orice moment.

Editat de catalin85
Link spre comentariu
Vizitator

Am intrebat aici ca sa stiu informativ pretul pietei. Nu mai am incredere in prietenul mecanic, asa ca ma voi reorienta. Asa cum banuiam si eu, vad ca e bi e sa il schimb tot. Masina are 139000 km. A avut 107000 cand am luat-o acum an si 3 luni. De patinat nu patineaza. Trage de rupe, merge zilnic 85 km. Mai dadea cate un rateu cateodata. Nu intra in marsarier din prima si am zis ca e un semn si ala. Mai vreau sa ma informez o saptamana, poate o fac la Racari la Dacia.

@validae: Suma nu e exagerata daca ar fi asa. Sa vad cat cer ( cei de la Dacia) si poate daca imi baga un pret de cad pe jos, o sa cer mai multe informatii. 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Daca nu circuli departe de casa si nu iit pasa de masina poti merge pana crapa. :)

Apoi cu masina in v1 dai cheie si mergi cu v1 incet pana la mecanic.

Ambreaju e simplu sa stii cat mai mare. Cand prinde sus de tot, e uzat, dar asta nu inseamna ca nu mai merge mult si bine. Depinde de regim.

 

Suma eu zic ca e chiar mica fata de alte masini.

 

In Cluj, acum vreo 3 ani m-am interest de schimbare kit pt opel vectra 92. De curiozitate doar, 650lei, cu totul. Sistemul e cam ca la logan.

Si se monteaza cu cracanarea motorului de cutie. Nu stiu la logan daca poti face asta.

Editat de Sharky
Link spre comentariu

Nu ești primul care se plânge de acest zgomot! (răspunsuri găsești pe forumul cu numele) Logan 1.4 kit schimbat la 80 000 km și zgomotul nu a dispărut  în totalitate dar în schimb s-a simțit la pedalier și la marsarier. (este vorba de un zgomot mic care dispare la apăsare pedala) 

Editat de q_acdc
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări