Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
doru3160

Aparate radio tranzistorizate dinainte de anii 90

Recommended Posts

Mai jos sunt imagini cu un radio Schaub Lorenz Touring 50 , fabricat în Germania de Vest prin 1964-65. Este modelul următor celui postat de mine mai sus. Diferențele nu sunt prea mari între ele ca și construcție, același număr de tranzistoare, etajul final audio ceva mai puternic.

Benzile recepționate sunt aceleași, are în plus acord fin pe scurte.

La estetică - cam la fel, butoanele schimbate, iar în spate carcasa este decupată.

L-am achiziționat ca funcțional de data aceasta... am fost cam mirat atunci când l-am probat să constat ca într-adevăr funcționa...cât de cât. Cineva i-a pus în paralel cu infama mini-baterie reîncărcabilă ce se scursese de mult un condensator electrolitic. Nu era reparația corectă, însă a mers. Am schimbat improvizația cu ceea ce trebuia într-adevăr, ca la modelul de mai sus. La fel și totți electroliticii schimbați precum și condensatorii nepolarizați roșii cilindrici duși pe apa sâmbetei. Unii din ei au fost asa de bine ascunși ca mi-au scos peri albi. În fine.

Radioul e la fel de bun în FM ca și modelul anterior.

În AM este insensibil... doar stațiile puternice se aud, în rest, între ele este liniște... Suspectez ceva tranzistoare cu germaniu cam pe moarte, dar totul e așa de înghesuit că nu vreau să îl stric mai rău încercând să fac bine.

Calitatea audio în schimb este mult mai bună ca la modelul anterior de îl posed, presupun că difuzorul acestuia a fost păstrat într-un mediu mai bun. Notele joase se fac simțite cum trebuie, este un radio la care se poate asculta cu plăcere muzica.

La capitolul estetică a trebuit să îi lipesc ceva din plasticul de la scală, crăpată apoi i-am schimbat și pânza de pe grile într-o stare deplorabilă inițial. 

p9PBY0X.jpg

CoPTl4I.jpg

L0cTvAZ.jpg

TsPnhQQ.jpg

oSU1CV9.jpg

yFwcaNr.jpg

bWjOIHP.jpg

Roo9zR7.jpg

Ca și la modelul dianinte, același rezultat ca urmare a scurgerii bateriei (se poate vedea și improvizația unuia din proprietarii anteriori)...

LOqHF78.jpg

5gENduT.jpg

bVb0BJp.jpg

Un JvC Nivico made in Japan :

hB62dGy.jpg

2DgRNpa.jpg

GbUKcd8.jpg

ooqLPNw.jpg

Country:  Japan
Manufacturer / Brand:  JVC - Victor Company of Japan, Ltd.; Tokyo
Year: 1963 Category: Sound/Video Recorder and/or Player
Semiconductors (the count is only for transistors) Semiconductors present.
Main principle Audio-Amplification
Wave bands - without
Details Tape Recorder
Power type and voltage Line / Batteries (any type) / 100; 110; 120; 200; 220; 230 / 6 x 1,5 Volt
Loudspeaker Permanent Magnet Dynamic (PDyn) Loudspeaker (moving coil) - elliptical
Power out  
from Radiomuseum.org Model: Nivico TR-541U - JVC - Victor Company of Japan,
Material Plastics (no bakelite or catalin)
Shape Portable set > 8 inch (also usable without mains)
Dimensions (WHD) 295 x 95 x 240 mm / 11.6 x 3.7 x 9.4 inch
Notes Monitor Schalter. Eingänge für: Aux, Mikrofon und Fernbedienung .KH-Ausgang. Max. Spulendurchmesser 12n0mm
Net weight (2.2 lb = 1 kg) 3.5 kg / 7 lb 11.3 oz (7.709 lb)

PS : ARE 58 de ani !

Mai jos sunt imagini cu un radio Schaub Lorenz Touring 70 Universal, fabricat în Germania de Vest, circa 1966-67. Este varianta 110156= cognac. Mai am și varianta ”antracit”, însă nu într-o condiție la fel de bună, prezentat acum câțiva ani.

Achiziționat ca defect. În primul rând era mort datorită contactelor oxidate din întrerupătorul cu lamele atașat mufei de adaptor. Apoi nu era stabil de nici un fel pe FM, odată acordat postul, ”fugea” de pe frecvența corectă în mai puțin de un minut. Cum am mai dat de această bizarerie într-un model ”weekend 100” ce avea cam aceeași cutiuță de tuner FM, am bănuit dioda varicap BA111 folosită pentru AFC. Cum nu prea mă tenta demontarea întregii cutiuțe și refacerea aței de scală, am tăiat alimentarea diodei în speranța că poate-poate ceva se va îmbunătăți. Și da, s-a îmbunătățit, succes, acum radioul e stabil pe FM, minus funcția AFC, dar care era moartă și înainte oricum :)). I-am extins banda FM până la 108 MHz.

În benzile de AM totul e în regulă, recepția este foarte bună, este un radio sensibil ținând cont de vârsta sa.

Calitatea audio este foarte bună, același difuzor de 13x18 cm ca și în modelele prezentate anterior, însă de data asta notele joase se fac simțite din plin...Am mai multe radiouri cu difuzoare similare și sunetul diferă mult între ele... presupun că ține și de mediile în care au fost păstrate radiourile felul în care îmbătrânesc difuzoarele.

La capitolul estetică se prezintă OK, ceva zgârieturi la vopseaua de sub scală. Unul din proprietarii anteriori, mai ”deștept” s-a gândit să găurească carcasa pe lateral, probabil radioul a fost fixat în șuruburi de vreo bucată de mobilă.

Antenele în schimb, slavă cerului, sunt în regulă.

m8A5e4n.jpeg

BOezdeK.jpeg

RWxKLXk.jpeg

N0IxW98.jpeg

X4GDIFl.jpeg

y4PAro8.jpeg

cljN0t6.jpeg

0HWjxgU.jpeg

aukRoaY.jpeg

jzeFXo7.jpeg

uNJWiX1.jpeg

ovHVetK.jpeg

și un filmuleț cu el în funcțiune:

Mai jos sunt imagini cu un radio Telefunken bajazzo ts 301, fabricat în Germania, undeva prin 1970-71. Este al treilea din familia bajazzo a acelor ani de îl dețin. Varianta cu indicator de acord.

L-am achiziționat ca funcțional, și da, recepția era în regulă. În schimb microampermetrul era mort, magnetul se spărsese, defect pe care l-am mai întâlnit la multe. Am înlocuit microampermetrul cu unul similar ce s-a potrivit în carcasa sa. A trebuit să ajustez și vreo două rezistențe (cel nou era prea sensibil) dar acum totul funcționează cum trebuie. În locul becului de scală i-am pus o bandă cu LED-uri. Filtrajul l-am mărit mult, încât LED-urile să mai persiste și să se stingă încet la decuplarea contactului...(vreo 50 000 uF).

Marcajele de pe scală și carcasă erau șterse... m-am chinuit cu tot ”talentul” să le reproduc pe cele originale.

Antena, slavă cerului, întreagă.

I-am extins și banda FM până pe la 108 MHz din circuitele de intrare.

Recepția este OK, nu are probleme. Pe unde scurte, la fel ca și la modelele anterioare, butonul de acord FM realizează acordul fin, practic întreaga cursă a scalei FM... este o plăcere a folosi un astfel de radio pe scurte.

Calitatea audio este și ea bună, difuzorul original își face treaba, nu zgârie ori alte minuni, deși suspectez că design-ul circuitului audio a cam ignorat notele joase (am încercat și cu diverse difuzoare, același lucru)... Radiourile Schaub Lorenz Touring sunt mult mai ”pronunțate” în acel domeniu de frecvențe.

2G4ve08.jpeg

024KGgM.jpeg

ppCx9gl.jpeg

zqEC5OY.jpeg

3vayvAc.jpeg

ma0mZxv.jpeg

kKFNluu.jpeg

yZZQuu0.jpeg

OEqZh1t.jpeg

B6dIoxQ.jpeg

UIs3Ah6.jpeg

rjI4H9X.jpeg