Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa DC to DC sau cu reglarea independenta a tensiunii

Recommended Posts

Salut baieti vreau sa cumpar o sursa pc,unele au un singur transformator care face conversia "DC to DC" pentru linile 3,3v 5v si 12v alte surse au mai multe transformatoare cu "reglarea independenta a tensiuni"(sper ca nu am gresit definitia sunt mai afon cu electronica),deci care este varianta mai buna?

de exemplu: fsp raider II 550w are DC TO DC iara Chieftec A80 650w(oem sirtec) are reglarea independenta a tensiuni.ma intereseaza cum am spus care este tehnologia mai buna

Edited by mihai_s3
  • Replies 23
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

A treia : Seasonic  ! 

Ți s-a spus ca denumirile și explicațiile alea țin numai de comercial. 

Ți s-a spus ca cel mai mult contează sa fie dimensionate corect componentele decit tehnologiile cu nume pompoase înșiruite pe carcasa. 

Ai primit răspunsul iar dacă insiști atunci înseamnă că poți cumpăra absolut orice sursa pt ca tot nemulțumit vei fi în final. 

Ai primit inclusiv recomandarea mea în materie de surse. De vreo 10 ani eu nu recomand alt producător cind este vorba de surse de PC. 

8 hours ago, sesebe said:

A treia : Seasonic  ! 

multumesc pentru recomandare si eu as fii vrut seasonic daca as fii avut bani de seasonic,dar in loc de mercedez ma pot limita si la renault adica Chieftec (oem sirtec),am deschis acest tread pt. a afla ce este mai efficient si chiar fiabil intr-o sursa pc(dar poate fi si un aparat electronic) "DC to DC sau reglarea independenta a tensiuni"

Edited by mihai_s3
22 minutes ago, mihai_s3 said:

"DC to DC sau reglarea independenta a tensiuni"

Faci o distinctie care nu exista.

Toate sursele sunt o forma de "DC to DC", indiferent de marca sau model, si fie ca sunt semipunte sau forward cu 1 sau 2 tranzistori.

44 minutes ago, marian said:

Faci o distinctie care nu exista.

Toate sursele sunt o forma de "DC to DC", indiferent de marca sau model, si fie ca sunt semipunte sau forward cu 1 sau 2 tranzistori.

acuma vad ca puteti fi un plic mai explicit fata de primul raspuns,

ca sa se inteleaga mai bine sunt surse care au un sigur transformator care are rolul printr-un modul dc to dc pt toate trensiunile si sunt alte surse care "NU" au acest modul si sunt independente-grup-regulat(sper ca m-am exprimat bine),intrebarea simpla care varianta este mai buna?binenteles aicea nu-i vorba doar de psu poate fi si in alte aparate electronice,oricum pre bine nu am inteles care varianta ar fi mai buna dar nu mai insist va vad destul de nervosi...

@mihai_s3, nu e nimeni nervos. Ai primit raspunsuri suficiente la intrebarea ta de la colegi.

Daca ti se spunea ca, sursa X e mai buna. Cum verifici treaba asta in magazin? O desfaceai sa vezi ca are un traf sau doi tranzistori?

Iti dau un alt reper pentru o sursa de calitate lasand pretul, cu toate ca si el putea sa fie un criteriu de selectie.

Cumpara sursa care este cea mai grea.

Mihai cu totii avem nervi uneori, dar eu incerc sa-i tin pe ai mei departe de forum ( sigur, asta nu inseamna ca si reusesc mereu ) :rade:

Am intervenit pentru a corecta o misconceptie, o fac indiferent despre cine este vorba, pentru ca lucrurile intelese gresit se pot transforma in mituri greu de combatut.

O sa incerc sa reformulez, poate asa ne intelegem mai eficient.

Se numeste regulator DC-DC, acel sistem care prelucreaza intr-o forma sau alta un curent continuu, si ofera una sau mai multe iesiri, la tensiune mai mica sau mai mare decat intrarea, functie de necesitati. 

Toate sursele ATX sunt o forma de regulator DC-DC.

Se redreseaza reteaua si se obtine o tensiune continua, care este prelucrata de 2 convertoare:

-Cel auxiliar care este flyback si care ofera tensiunea permanenta de stand-by

-Cel principal, care este o forma de sursa cu conversie directa ( semipunte sau forward sunt 2 dintre variantele observate de mine )

Ambele surse fac o conversie a unui curent continuu ( DC ) intr-un alt curent continuu ( DC ).

Principalul scop al trafurilor este izolarea galvanica, si totodata reducerea tensiunii la valoarea dorita.

Unele surse fac stabilizarea de 12 si de 5 la comun, pe acelasi tor si intr-o bucla de reactie comuna.

Altele sunt dotate cu stabilizatoare separate pentru fiecare iesire.

Numai ca toate fac acelasi lucru, convertesc o tensiune continua intr-o alta/altele.

Traful/trafurile la ambele variante fac fix acelasi lucru, deci asa cum am zis, distinctia ta nu exista, pot sa existe si 10 module independente intr-o sursa anume, va fi tot "DC to DC" si ea!

Si ti-am oferit un raspuns la intrebarea ta, in prima postare a mea aici, dar ori nu l-ai inteles ori nu l-ai acceptat.

Eu sunt mai pragmatic, numele nu ma da pe spate, nu marca este criteriul meu de evaluare al unui produs.

Chiar din contra as putea spune, si Valentin stie asta, mi-a aratat in PM un pdf schemele complete la un produs de la un nume cu "greutate", si...si m-am convins ca proiectantii sunt niste snobi, cu cat e mai complicat si aiuristic si mai greu de inteles, cu atat mai multi bani poti cere de la fraieri...

Eu m-am referit in prima postare aici pe topicul tau, la ceea ce pe mine cel putin ma intereseaza in orice sursa, putin imi pasa de marca, si anume modul cum este lucrata si dimensionata. Daca este lucrata ingrijit si generos atunci poate sa fie si Delux, nu ma deranjeaza. 

Ce este mai bine de ales in cazul cu exemplele tale?

Pai probabil ca depinde de scopul sistemului dorit a fi alimentat, pentru ca fiabilitatea nu poate fi un criteriu de selectie daca fiecare varianta este lucrata ingrijit. Adica ambele variante pot rezista la fel de bine ani la rand fara probleme.

Daca sistemul este unul de "gamer" atunci probabil cele cu regulatoare distincte ar fi mai indicate, par sa aiba 12-le mai bine dimensionat pentru acest scop, pentru ca Video consuma in principal mult din 12 ( sau oricum asa stiu eu ). 

Dar eu cred ca si o sursa cu stabilizare la comun poate la fel de bine sa alimenteze un astfel de sistem daca este facuta cum trebuie.

Daca nici asta nu te ajuta atunci....nu stiu cum o sa te decizi, te descurci tu cumva :)

Acum 46 minute, mihai_s3 a spus:

acuma vad ca puteti fi un plic mai explicit fata de primul raspuns,

ca sa se inteleaga mai bine sunt surse care au un sigur transformator care are rolul printr-un modul dc to dc pt toate trensiunile si sunt alte surse care "NU" au acest modul si sunt independente-grup-regulat(sper ca m-am exprimat bine),intrebarea simpla care varianta este mai buna?binenteles aicea nu-i vorba doar de psu poate fi si in alte aparate electronice,oricum pre bine nu am inteles care varianta ar fi mai buna dar nu mai insist va vad destul de nervosi...

Bati cimpii cu gratie.

Zici ca nu ai bani de o sursa Seasonic dar cauti sa-ti iei una cu stabilizare independenta pe toate liniile.......Una de asta este muuult mai scumpa decit un Seasonic de 400W-500W.

Cred ca vrei doar sa-ti bati joc de noi.

Daca 200 Ron este mult pt o sursa buna - de firma, atunci cit ar trebui sa coste o sursa de PC?

La un magazin online de componente PC cel mai ieftin Chieftec de 500W este 188Ron iar cel mai ieftin Seasonic tot de 500W este 206Ron (ma refer numai la ce era disponibil pe stoc).

Hmmm, unde am ajuns ?!? Daca 18Ron reprezinta o diferenta prea mare intre o sursa rebranduita si o sursa de firma atunci rau am ajuns.

Sursa este una dinte cele mai importante componente dintr-un calculator si merita investit cel mai mult in ea.

Din '90 toamna si pina astazi eu nu am avut decit 2 surse la PC, in schimb placi de baza, procesoare, placi video HDD-uri am schimbat o multime.

Cind o sa intelegeti ca o sursa de calitate si o carcasa bine facuta reprezinta intradevar o investitie cu cap la un PC ?!?