Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Incalzire excesive procesoare I5

glazy16

Recommended Posts

Am doua laptopuri Asus k53vd si Acer aspire E1-571g  ambele din 2014, care in urma cu vreo 2 ani jumate au inceput sa se incalzeasca excesiv doar stand in idle, undeva la peste 60 de grade, iar daca rulez joc ceva se duce 80+ si se inchide.Mentionez ca le-am curatat , le-am schimbat pasta termica cu pasta mai buna (ic diamond), si nici  imbunatatire, fapt care ma face sa ma gandesc ca problema vine din alta sfera hardware.Precizez ca ambele, culmea sunt i5.Mai am 2 care sunt i3, si nu au nici o problema... Voi aveti vreo idee ce ar putea reprezenta treaba asta?

• Replies 13
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

i5-urile in cauza sunt din acelea detasabile.Si cand am dat pe hwmonitor, cipurilevideo dedicate au temperaturi mult mai mici decat ele.Oare daca as schimba procesorul cu totul, treaba s-ar imbunatati?Sau sa fie problema din NB?

Nu m-am mai confruntat cu astfel de problema si de-asta intreb.

Spuneati ca i5 e un apu, adica amd accelerated process unit, insa nu are nimic nici un laptop amd pe ele...sunt intel i5 cu nvidia 610m amandoua.Iar integrata este intel hd 3000

Edited by glazy16

Dati radiatorul jos complet si il testati separat.Incalziti cu o sursa de caldura puternica(suflanta/etc) padurile de contact cpu sau cipset.Trebuie sa se incinga rapid extremitatea-ventilator iar padurile sa ramana complet reci.Daca sunt calde/incalzire uniforma radiator,rezulta radiator defect.

Faceti rost de o platbanda cupru 0,2/0,3mm si decupati exact cat e pastila la cpu.Aplicati pasta termica intre ele.Tot e mai bine decat nimic.

Acum 3 ore, glazy16 a spus:

Spuneati ca i5 e un apu, adica amd accelerated process unit, insa nu are nimic nici un laptop amd pe ele...sunt intel i5 cu nvidia 610m amandoua.Iar integrata este intel hd 3000

Dar apu NU inseamna "amd accelerated process unit", nu are nici o treaba termenul de APU cu firma AMD. Procesosoarele i5 de la Intel sunt APU, adica contin placa video incorporata direct in procesor.

• 7 months later...

tot ce scrie mai sus sunt tampeni ca sa fiu serios tu ai probleme ori la radiator incarcat cu praf ori ventilator semi defect insemnand ca are rulmenti dusi sau a ramas fara ungere si se roteste la turatie mult mai mica din cauza frecari ori pasta aplicata incorect  atata timp cat toate componentele laptopului functioneaza nu are nici o legatura ce spun toti colegi de mai sus cu problema ta

le: acum am vazut ca threadul e vechi 

Edited by dragos2009