Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

DAB+. Ajutor pentru conectare...


Vizitator Lovindn

Postări Recomandate

Vizitator Lovindn

Salut colegi. Va spun de la început ca nu sunt un expert in electronica, dat sunt un pic cam băgăcios. Am mai avut ceva experiențe in trecut care bineînțeles mi-au dat curajul sa montez un 7DIN, cumpărat acum doi ani pe eBay.  Toate bune și frumoase pana când îmi vine prin minte sa ii pun și un DAB+. Tot pe eBay am cumpărat și asta. Mi-am zis curaj ca nu e complicat, dar am înțeles ca nu o voi rezolva chiar așa ușor pt ca îmi lipsea o mufa pe care cred ca din greșeală am aruncat-o ceva timp in urma. Practic, este  un cablu scurt cca18-20cm cu o mufa albă(Moș)cu 10 pini la un capăt, iar la celălalt e USB(babă). Face de adaptator cred. Ca sa fiu mai pe înțeles in USB ul babă vine USB-ul Moș al DAB-ului despre care vorbeam mai înainte. Aveți vreo idee cum as putea conecta DAB-ul in cazul in care nu pot găsi cablul adaptator de mai sus?As încerca pe direct dar știu ca am patru culori(asta dacă tai cablul USB)  care vin de la DAB+  și nu știu unde sa le leg. Normal, pe mufa(din spatele caetofonului) destinată DAB-ului. Problema e ca asta are 10 pini.

pin 1 este pt acc

pin2 pt DAB-R 

pin3 pt GND

pin4 pt DAB-RX

pin5 pt GND

pin6 12V

pin7 DAB-L

pin8 DAB-TX

pin9 DAB reset

pin10 DAB-12V

Casetofonul e XTRONS PG7590BA. Știe cineva ce culori trebuiesc folosite și pe ce pini?Multumesc. 

 

2_AA36189-_AEB0-42_AD-_B287-_B5_F3_C7399

 

A3489_A33-8964-4_C29-_ACF1-_D66099_EDA74

 

E9_D72595-685_E-47_DB-9_D7_F-_B60350_E41

Editat de Lovindn
unire mesaje
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Zile populare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări