Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
schnapy

Energie din... PAMANT

Recommended Posts

pare mistoprina chestie cu cupru si zinc in pamant merge dar...mai demult am pus o bucata de cupri si o surubelnita in pamant si un vumetru drept consumator,si cand udam pamantul,,deja in supravoltamasta e de fapt o electrolizaunele chestii ar merge(mai bine decat panourile solare :smt005 )dar si abereaza mult p-acolo

o alimentare de genul asta am pus la primele mele aparate de radio cu diode cu germaniu... o sa caut documentatia.. ideea e ca nu poti "scoate" prea mult, doar ceva de genul mW

daca "cultivi" o gradina intreaga de dinastea? nu ai putea sa incarci o batt care sa iti alimenteze noaptea iluminatul cu LED?

daca "cultivi" o gradina intreaga de dinastea? nu ai putea sa incarci o batt care sa iti alimenteze noaptea iluminatul cu LED?

Poate ma insel eu dar ca sa inseriezi mai multe astfel de celule trebuie sa le separi cumva.Ia spre exemplu lamaia, poti face o celula electrica usor din ea, dar ca sa poti face mai multe iti trebuiesc mai multe lamai nu o lamaie mai mare :smt003 PS: pentru mai multe detalii google: "lemon battery"

posibil ca acest sistem sa fie mai eficient decat panourile solare de pe lampile de gradina :yawinkle: pe acolo scrie,ca daca pui aceste baterii la o anumita distanta una de cealalta nu ma au probleme de izolatie (poti incerca practic,desi distanta spusa de acea persoana e cam mica)

Dupa cate am inteles eu de acolo cel mai eficient montaj este asta, Earth Energy Coil Capacitor(EECC):

Posted Image

O bara de aluminiu sau zinc pe care se pune un strat de hartie sau bumbac, apoi un strat de sarma de cupru fara Em... si tot asa... Ei spun ca daca ai mai multe straturi ai mai mult curent.

Ca sa legi mai multe EECC trebuie sa folosesti montajul asta:

Posted Image

cu ceva timp in urma am auzit la stiri ca unele case noi sunt prevazute cu un putz de 50m adancime care asigura o parte din energia termica a casei , probabil .Se cunosc amanunte?Principiu de functionare , randament......etc.

Mie mi se pare a fi o simpla baterie care foloseste umezeala din pamant pe post de electrolit. Nu inteleg la ce folosesc toate intrerupatoarele si toate diodele alea. De ce nu le inseriaza pur si simplu?

pompa termica,deoarece temperatura acolo e aprox constanta

LOL, daca de aici ai luat informatiile:

http://www.fuellesspower.com/

m-am lamurit de ce sunt toate intrerupatoarele si diodele.

Ala pretinde orice numai ca sa cumperi planuri si instructiuni despre aberatiile produse de mintea lui (perpetuum mobile mecanic :smt021 ) sau despre lucrurile pe care el le-a copiat de la altii (de exemplu turbina Tesla).

Pentru cine are nevoie de patente nu trebuie sa le cumpere de la dobitocul ala, faceti-va cont la:

http://www.freepatentsonline.com/

E gratuit si puteti descarca aproape orice patent (brevet de inventie) public.

Ce e foarte important de stiut este ca daca ti se acorda un brevet de inventie asta nu inseamna ca ce ai scris acolo chiar functioneaza. Inseamna doar ca ai fost recunoscut oficial ca fiind primul caruia i-a dat prin cap acea idee, indiferent daca ideea este geniala si functioneaza sau este doar o tampenie care nu are cum sa mearga vreodata.

bateriile alea functioneaza doar in sol acid, si care are parte de niscai ploaie...ma gandesc ca la munte (conifere, si ploaie de te saturi, deh) ai avea mai mari sanse...insa daca va arde realmente de curent electric "free", mai ales daca sunteti la tzara, si aveti noroc de un paraias, ceva, e bine... banuiti la ce ma gandesc, nu?? :weedman:

Nimeni nu pare a fi bagat de seama energia (dupa parerea mea MULT mai mare!!) "investita" in extractia acelor metale, care formeaza acel (banal dupa modesta mea parere!) cuplu galvanic. Cum a scris cineva, intotdeauna exista cineva mai ignorant, si/sau lacom si/sau de-a dreptul prost decat cel care "baga" asemenea anunturi, si care se lasa fraierit....Mare chestie e nitica cultura tehnica plus ceva "bun simt"!!!....Succes la constructia de baterii! (sau ar trebui sa le spun "cupluri galvanice"? dar prea multi ar ajunge in ceata....)

posibil ca acest sistem sa fie mai eficient decat panourile solare de pe lampile de gradina :yawinkle: pe acolo scrie,ca daca pui aceste baterii la o anumita distanta una de cealalta nu ma au probleme de izolatie (poti incerca practic,desi distanta spusa de acea persoana e cam mica)

Incercati in ghivece :ras:

pompa termica,deoarece temperatura acolo e aprox constanta

Cautam sa postez undeva si am gasit. Cineva si-a construit o casa si p. incalzire folseste A.C.. V-ati dat seama ca a inghetat (nu m-a ascultat!). Am aflat acum ca sunt modele care pot lucra si la temperaturi mai joase (-10gr. C). Intrebare: Poate fi folosit spliterul cu un randament mai bun adica sa fie modificat sa lucreze cu racire (cu incalzire de fapt) cu apa? Eu am zis asa: stiu ca circuitul poate fi prelungit pana la 5 m (atata ajunge rezerva de freon din fabrica), se scoate ventilatorul (cu motor cu tot), se demonteaza si compresorul si se monteaza rotit la 90 gr. in planul vertical in asa fel incat spliterul sa fie pozitionat in "picioare" cu compresorul in partea de sus. Apoi va fi imersat pana la nivelul compresorului (a instalatiei electrice) intr-un vas care la randul sau va fi incalzit de-o sursa regenerabila (de ex. apa dintr-un put, desigur cu o pompa).Poate e posibil ca automatizarea pt. ventilator sa fie folosita pt. pompa. Ce ziceti?