Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Functionare circuit sirena

Guest Vali Leo

Recommended Posts

Guest Vali Leo

Buna ziua, sunt in clasa a 12-a la un liceu tehnologic si am de facut ca proiect de atestat "Sirena Pentru Bicicleta" iar eu trebuie sa explic functionarea acestui circuit, nefiind foarte priceput la electronica am zis sa va intreb pe voi.

Va multumesc pentru timpul acordat!

30710069_1915368591827269_8115760577499889664_n.jpg

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

În principiu, schema e formată din două circuite basculante astabile (sau multivibratoare).Primul are o frecvență de lucru foarte mică de câțiva Hertzi, iar celălalt o frecvență mare, situată în spectrul audibil. Prin rezistența R5, primul circuit basculant astabil modulează frecvența de lucru a celui de-al doilea circuit astabil. Rezultatul este un sunet asemănător unei sirene mecanice, dar a cărui frecvență fluctuează ritmic. Explicații mai detaliate se pot găsi în pliantele ce însoțeau kit-urile cu montaje pentru amatori construite înainte de 1989. Căutați topicuri despre aceste kit-uri, sigur veți găsi date despre ele, mulți dintre ,,veteranii,, acestui forum și-au început activitatea ca electronist amator asamblând kituri produse de fosta IPRS Băneasa...

Edited by validae