Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

FlatCAM


Postări Recomandate

Atunci cand generez mai multe treceri succesive, 3 in acest caz

1.thumb.jpg.5ac00d339a2af04b98805c7253139647.jpg

avem geometria aceasta:

2.thumb.jpg.00fd5db0f37c4ea8a93553a493d3274f.jpg

dupa care vreau sa curat o zona de cupru:

3.thumb.jpg.6f131063e1ef918f0eca3aba0976235b.jpg

cea ce si face insa se observa ca prin/peste calea de 3 treceri de jur imprejurul traseelor deja frezate se suprapune si frezarea pentru inlaturarea cuprului.

Nu are rost ca freza sa treaca din nou prin zone deja frezate..... 

Link spre comentariu

@nickrvl

Legat de ceea ce numesti tu prima problema. Ideea este ca modul in care se face curatarea de cupru si alte lucruri in FlatCAM este un mod in care nu exista o "constientizare" a ce mai exista in jur. Se aplica doar la subiect. In cazul de fata subiectul este obiectul Gerber la care se curata cuprul. Unealta de copper-clearing se aplica numai asupra obiectelor tip Gerber.

 

Poate nu ar fi o idee rea sa se aplice si asupra obiectelor tip Geometrie. In acest fel se poate face curatarea de cupru la izolarile care sunt un obiect tip Geometrie. Nu stiu daca se poate face aceasta, va trebui sa mai cercetez.

 

Legat de problema cu intreruperile de trasee. FlatCAM nu are conceptul de traseu, sau de traseu intrerupt. Asa ca user-ul trebuie sa verifice cu atentie ce se intampla si daca sunt probleme, se poate incerca editarea geometriei si corectarea. Daca geometria nu se poate edita atunci se poate crea o alta geometrie si se pot adauga elementele necesare. Un pic de munca manuala dar ...

 

LE: legat de prima problema. Ai putea sa generezi o geometrie non-cupru (din fereastra selected a fisierului Gerber) si sa faci painting la o zona unde vrei sa fie "copper clearing". Te folosesti de optiunea "Area" in unealta Paint Area.

In versiunea urmatoare de FlatCAM am adaugat deja posibilitatea de a face painting avand ca referitna un obiect exterior, exact ca si la unealta de curatare cupru.

Editat de mars01
Link spre comentariu

Intr-adevar, functia aceasta asa a fost gandita, sa mearga cu forme convexe iar tu ai acolo si o portiune concava, exact acea pe care o indici tu. Nu este un bug, pentru a putea folosi forme concave pentru un obiect mai complex este foarte dificil (costisitor in termeni de performanta cat si de spatiu folosit de program: numai aceasta capabilitate ar adauga cateva sute de megabytes bune la dimensiunea programului).

S-ar putea sa fac un compromis pentru formele geometrice simple (un singur poligon), de fapt am facut ceva similar deja zilele trecute, dar pentru alta portiune a programului.

 

LE: Oops. De fapt implementasem deja chestia de mai sus, dar asa mare este oboseala ca nici numai stiu ce am facut. Duminica am facut modificarea.

Editat de mars01
Link spre comentariu

Intradevar ......, asta inseamna ca pe pc-ul de acasa am alta varianta? nu am fost atent.....

Oricum pe PC-ul de la servici am varianta 8.95/64 si merge bine, cu subtract pot obtine zone "perfecte" de curatare a Cu, cu atentie marita pentru formele concave generate insa e foarte bine si asa.

Ce ar mai fi de spus, i-mi cam da crash-uri, adica aleatoriu programul se inchide pur si simplu in diverse stadii, dispare, fara atentionari.

Grafic doar, nu am incercat si fizic, i-mi raman zone necuratate, doar in varianta "Standard", In "Seed-based" si "Straight line" nu raman zone necuratate.

Si de asemenea tot grafic zona curatat e redata ciudat, din pacate timp de o saptamana  nu cred ca o sa am timp dar vroiam sa incerc si fizic pe un cablaj sa vad cum i-l face si cat de mult incurca acele zone....

https://drive.google.com/open?id=18ag6H8t39PwDuaCgbJl0uA7b8CKhqmc_

Editat de nickrvl
Link spre comentariu
Acum 2 ore, nickrvl a spus:

Intradevar ......, asta inseamna ca pe pc-ul de acasa am alta varianta? nu am fost atent.....

Nu inca. Nu public kituri pentru fiecare modificare pe care o fac in program, este pierdere de timp.

 

Legat de crashuri, posibil sa fie din cauza ca in ultima vreme am fost destul de agresiv in a sterge fisiere care par nenecesare, pentru a micsora dimensiunea instalata a programului (cat si installer-ul). Ramane de vazut.

 

Zonele acelea care raman "albe" sunt "normale". Din pacate sunt limitari in ceea ce priveste algoritmii folositi, stiu ca pare o chestie elementara dar in spate lucrurile sunt complicate.

Link spre comentariu

8.96 pe 32 biti i-mi da crash-uri in diferite stadii:

 

crash.thumb.jpg.7b31cf5278f8968255cc027d902287de.jpg

crash2.thumb.jpg.17f02608d934e032215f17ec23a76ba6.jpg

crash3.thumb.jpg.98884af0d92e6ee031b08298f27ec403.jpg

 

Dupa reinstalare "sa stabilizat" dar nu pot folosii NCC Tool:

ncc.thumb.jpg.3d32586386135ba05be3c71c0a0d49e2.jpg

 

Varianta 8.95 32 biti merge insa cum spuneam in posturile precedente geometria subtract nu poate fi disable, la servici pe 64 biti merge.

 

Editat de nickrvl
Link spre comentariu

Probabil dependinte care creaza probleme. In ultima vreme am observat ca au aparut unele incompatibilitati intre pachetele PyQt5 si VisPy. Probabil am sa revin la o configuratie mai veche a toolchain-ului pt 32bit, care stiu ca merge.

 

In rest, cu exceptia optimizarii pentru gaurire Excellon, codul este acelasi atat pentru 32bit cat si pt 64bit.

Editat de mars01
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări