Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema amplificator Denon PMA 860


Postări Recomandate

Nu scot piesele din circuit sa le masor, am si esr-metru, osciloscop, etc, dar pentru mine cele mai grele de reparat au fost amplificatoarele care aveau trasee intrerupte si care nu erau vizibile. Chiar daca nu stiu sa repar amplificatoarele ca un expert, ceea ce fac, fac cu grija, atentie, implicare si imi place ceea ce fac. O fac pentru mine si am vazut destui meseriasi care stiu doar sa iti ia banii. Stau intr-un oras mic unde electronistii prefera sa repare televizoare pentru ca sunt mai usor de reparat si banii de incasat mai multi. Nu imi permit sa trimit amplificatoarele in alt oras, si am cerut doar unele sfaturi de la niste oameni priceputi ,cu experienta si de la care cu totii invatam ceva. Pentru mine nu e nici o graba sa il repar ca e al meu si il voi face pentru mine.

Link spre comentariu

Chiar nu trebuie scoase piesele pentru testare, chiar dacă unele măsurători pot fi influențate de alte componente din circuit. Dezlipirea pentru verificare și apoi montarea componentelor stresează inutil cablajul, mai ales în porțiuni cu treceri subțiri. Cel mai ușor e să faci măsurători comparative între cele două canale, cel defect și cel funcțional. Vezi că cel mai probabil ți-au scăpat niște rezistori de valoare mică întrerupți sau devalorizați grav. Nu trebuie verificați doar semiconductorii, ci și rezistorii din circuitele de polarizare și alimentare a diverselor module funcționale.

Editat de validae
Link spre comentariu

Ia-o pe sectiuni.

Foloseste osciloscopul. Te te duci pe diverse segmente ale schemei, incepind de la mufele de intrare pina la iesire.

Poti gasi si relee cu contactele terminate de la arc electric, el tzacane dar nu mai inchide circuitul. De aia am tot recomandat pe aici relee cu 2 contacte de forta inseriate. Influenta negativa asupra DF este infima comparativ  cu cablul de boxe si bobina din filtrul de bass, iar ruperea arcului electric in DC (cind un brat de finali intra in scurt), se face corect.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Defectele nu se ghicesc asa cum vrei tu sa sugerezi ci se depisteaza. Adica se fac anumite masuratori (tensiune, curent - nu piese) pt fiecare tip de defect, se urmeraza serii de pasi si din cand in cand se masoara cate o piesa. 

Nu mor dupa stilul violent al lui Mintehnicus dar avea dreptate cand scria mai sus ca electronica ar trebui intai invatata si abia apoi practicata.

 

PS - sa stii ca Sesebe este un foarte bun inginer electronist, chiar daca mai glumeste din cand in cand.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări