Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Fast Charge Vs. Normal Charge

Recommended Posts

Vezi daca nu poti selecta din meniu intre fast si slow charge, indiferent de icnarcator.
Nu e nici o problema sa faci fast charge intre 20-60%. Acolo randamentul e mare, caldura degajata e mica.

Mai degraba fereste-l de temperaturi mari si stat la peste 80%.

Edited by Sharky
11 hours ago, Sharky said:

Vezi daca nu poti selecta din meniu intre fast si slow charge, indiferent de icnarcator.
Nu e nici o problema sa faci fast charge intre 20-60%. Acolo randamentul e mare, caldura degajata e mica.

Mai degraba fereste-l de temperaturi mari si stat la peste 80%.

Se pare ca kernel-ul este blocat pentru fast charge desi hardware-ul suporta, am vazut pe forumul de la xiaomi... am vazut ceva si pe youtube unu'  care a flashuit alt kernel pentru a debloca fast charge. Dar mie unul imi convine cu incarcare normala. Plus power bank-ul  cel cu fast, care am vrut sa il iau ... au ridicat pretul exact in seara zilei in care am deschis topicul si nu imi mai convine pretul.

Edited by allez001

Oricum raspunsul este defapt simplu:

Daca nu esti dependent de incarcarea rapida, atunci si mai ieftina si mai buna pentru sanatatea bateriei este incarcarea lenta.

Dependent = adica nu ai nevoie deseori de incarcare rapida.