Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Masa (GND) la sursele de amplificatoare


Postări Recomandate

Sursa desenată mai sus din " pix " este destinată unui amplificator antic , de genul IPRS 10 W ... pentru a evidenția importanța traseelor stea , specifică proiectării vechii scoli japoneze , înainte de epoca consumeristă ...

Unii useri știu de mult  ce și cum despre Sansui ... 

 

Sper că știți de glumă !

Editat de Victor
Adăugire
Link spre comentariu

Acel PCB arată senzațional , dar habar nu am ce este în acea pictură modernistă sau ce o fi , dar pare a fi o operă de artă din  domeniul artelor plastice .

Scuze pentru necunoaștere ...

 

La o primă privire , par a fi respectate toate regulile privind traseele tip " stea " ...

Deja sunt in căutare de un exemplu exemplificator ...

Link spre comentariu

Victor, desenul cu pixul, desi stiu ca nu era intentia ta, imi insulta inteligenta. Te iert insa.

 

Este evident, cred, dupa toate schimburile la subiect ca intelesesem cum se fac conexiunile.

 

Ampliful meu pe care ascult zilnic respecta ideea din AN1849. N-am stiut ca se poate mai bine. Poate, intr-o zi ploioasa, il refac.

 

@clausnc, ai tot pus acel screenshot de cablaj minune. Cred ca nu mai era nevoie de inca o postare. 

Link spre comentariu
Acum 9 ore, thunderer a spus:

 

@clausnc, ai tot pus acel screenshot de cablaj minune. Cred ca nu mai era nevoie de inca o postare. 

 

Intre cele doua postari a fost  prezentat cablajul sursei cu repeterea  greselilor  de trasee de masa . Din pacate pentru unii cred ca mai era nevoie. 

Editat de Shambala
Link spre comentariu

 

Acum 19 ore, gsabac a spus:

Zona este "curata" deoarece nici o tensiune reziduala de pe masa nu are circuit inchis de feedback spre intrare. 

 

Spuneti asta pentru ca ati omis alimentarile + si -. Zic eu.

Citat

 

5accd55da4a76_Conexiunidemasa.thumb.jpg.d8dc3697169491d7d297826fbc1649c8.jpg

 

 

mod. note - am scos impunsaturile, nu vreau sa degenereze si sa inchida Validae si acest subiect

Editat de validae
Edit validae: nu închid chiar orice subiect poluat de Victor, wave, vio @ Co.
Link spre comentariu

Corect, schema ar putea contine si alimentarea partii figurate ca un circuit operational, dar curentii

 spre masa din acest modul sunt mici, eventuale polarizari, curenti prin zenere sau oglinzi de curent.

Nu este exhaustiv nici complet si se poate detalia de la caz la caz, deoarece este posibil ca unele scheme

 sa nu contina nici un curent spre masa. Exemple sunt in schemele de circuite operationale, dupa care

 au fost modelate si amplificatoarele care nu au nici o conexiune de masa.

In poza este este una din schemele hexfet ale colegului de forum @maxente, la care am aratat circuitele de CC spre masa.

Restul conexiunilor spre masa fac parte din circuitele de semnal ale intrarii si reactiei negative globale.

    5acda302b9863_hexfet@maxente.thumb.png.4cddee01d559f19a7b4e0bb95fa1b227.png

Se poate exemplifica pe orice alta schema, ordinea corecta de conectare si caderile de tensiune pe conexiunile de masa, atit in CC cit si in CA.

Norocul incepatorului, sau acelora care nu inteleg aceste detalii, consta in tensiunea mare necesara la intrare de ordinul voltilor,

  comparativ cu eventualele caderi de tensiune pe "barele" de masa de ordinal milivoltilor sau zecilor de mV.

 

@gsabac

Link spre comentariu

Apropos de curatenia iesirii fara semnal. Am imprumutat cuiva un amplificator in stare perfecta de functionare si mi l-a returnat cu ciudatenia asta pe iesire. Pe ambele canale face la fel. Am inlocuit modulul cu bateria de condensatoare si puntile redresoare cu un altul nou dar face la fel. Amplificatorul canta si nu zici ca are vreo problema daca nu-l pui pe osciloscop. Nu se incinge nimic iar tensiunea de alimentare arata asa cum este normal. Ciocurile astea care apar pe iesire au durata de timp aceeasi cu durata in care diodele din redresare sunt deschise. Ce naiba o fi busit ?

osc1.jpg

Link spre comentariu

 Da, are traf toroidal. Asta faceam acum, schimbam traful sa vad daca e de la el problema. Amplificatorul nu a avut dctrap, acum are dar nu conteaza, cu si fara el este la fel. Pe osciloscop, in etajul de intrare este totul perfect, beleaua se formeaza la iesirea VAS-ului si intrarea etajului de intrare.

Editat de RaimondAudio
Link spre comentariu

 

Diodele redresoare au condensatoare în paralel ?  Nu cumva e posibil ca fenomenul să fi existat și înainte, dar să nu-l fi observat ? Pui osciloscopul chiar pe fiecare amplificator, înainte de a-l livra clientului ?

Editat de validae
Link spre comentariu

Interesanta situatie.

Captura pusa mai sus este direct la iesirea amp-ului?

Cu sau fara sarcina conectata?

Cu volumul la minim sau la maxim (evident fara semnal audio)?

Daca il deconectezi de la retea (cu sonda pusa direct la iesire, (inainte de releele de cuplare decuplare sarcina), fac pariu ca fenomenul dispare instant!

Fiind pe telefon, nu vad ce amplitudine Vpp au acele spike-uri.

Spune-mi cit au cu volumul la maxim si cit au cu volumul la minim?

Ma intereseaza daca exista vreo diferenta intre cele 2 situatii.

Daca exista, problema e pe traseul de semnal, daca nu, ceva pe alimentare.

Ce diode ai la redresare, si ce snubbere?

Astept raspunsuri la fiecare intrebare.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Foarte interesanta situatie....Referitor la intrebari:

 1) da, captura este la iesirea de boxa.

 2) fara sarcina conectata

 3) cu intrarile scurtcircuitate

 4) da, daca opresc amplificatorul fenomenul dispare instantaneu. Fenomenul se comporta identic atat inainte de releul de cuplare boxe cat si dupa el. La fel si in privinta bobinei din iesire, ea nu are nicio influenta, cum nici releul nu are.

 5) nu am dat muzica sau semnal pe intrare.

 6)  fiecare canal in parte are propria lui punte de redresare, plata, de 35A. Au fost schimbate cu acelasi gen de punti redresoare dar de la alt producator si nu se schimba nimic, fenomenul este acelasi. Orice snubbere am folosit in mare, 90%, fenomenul ramane acelasi.

 

 Interesanta devine situatia acum dupa ce am schimbat traful. Initial era un Petra de 360VA, pe care l-am schimbat cu un Talema de 250VA. Fenomenul s-a atenuat de 10x. Daca inainte cu Petra un cioc avea o inaltime de circa 20mV, iar la varf-varf 40mV, cu Talema are 2mV iar varf-varf undeva in jurul a 3mV. Acum ca sa-l detectez, a trebuit sa introduc un filtru digital trece-jos in osciloscop care sa taie zgomotul pana la cativa khz.

 

 Daca imi aduc bine aminte, ceea ce vad eu pe osciloscop la mine seamana al naibii de mult cu forma curentului de magnetizare cand apare saturatia in toroidale. Am atasat o poza cu forma acestui curent.

 

 

xfmr17-3.png

Editat de RaimondAudio
Link spre comentariu

Pune traful initial dar adauga niste bobine pe iesirile de la punte, intre punte si condesatori.

100uH-5mH ar fi ok chiar si de curent mic pt ca nu vei face test cu muzica.

In lipsa poti incerca si numai cu niste rezistente de 0.5-2ohm dar efectul va fi mult diminuat....

 

Astept niste capturi din timpul testului.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări