Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tub fluorescent Electrofar


Postări Recomandate

Tuburile fluorescente se alimenteaza NUMAI in current alternativ. Altfel chiar daca se aprind (mai mult la noroc) consumul energetic este foarte mare - randament foarte mic.

Droselul are doua roluri:

  1. ajuta prin tensiunea de autoinductie generata impreuna cu starterul la aprinderea tubului,
  2. limiteaza curentul de alimentare la o valoare corespunzatoare puterii tubului.

Pt alimentarea tubului poti folosi linistit un montaj recuperate dintr-un bec de consum redus de putere apropiata. Pe acel montaj schimba condesatorul de tensiune mare (600V-1200V) cu unul nou de minim 1200V. Acel condesator "oboseste" in timp si reprezinta unul din motivele defectarii lampilor de consum redus. Inainte de utilizare verifica cu atentie si restul pieselor de pe placuta si schimba si condesatorii electrolitici.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Am cumparat pentru experimentare 4 tuburi T12 facute în China de firma Moon Light :limb: Nici unul nu se aprinde la fel de puternic ca celalalt, iar unul are flicker într-o parte. Pentru experimentare sunt bune (5 lei/buc).  Ca idee, luminează puțin mai mult decât cel uzat....

 

Mi-a atras atenția bobița de mercur care e prezentă în toate tuburile cumpărate. Inițial am crezut că este o pată pe luminofor, dar bobița se deplasează când rotești tubul. Nu am mai  văzut asta la nici un tub până acum. E normal sau e semn de lucru prost?

 

IMG_20180416_112905.jpg

Link spre comentariu

5 lei x4 pentru cercetare... ??? ...

 

Cand un COB decent de 24W de la LiteOn costa 10-11lei.

 

Vei pierde timp, vei avea rezultate proaste, lumina oricum va fi calitativ jalnica si randamentul probabil pe la 50lm/W.

 

Nu crezi ca faceai mai bine sa iei COBul, sa muncesti cu certitudinea unui rezultat bun si fiabilitate incomparabil mai buna - iar randamentul de ~3 ori mai mare. Mergea si o schema simpla cu tranzistor serie daca ramaneai sub 1000lm...

Link spre comentariu

Tuburile fluorescente de 4,6 si 8 W pot fi alimentate prin cuplaj capacitiv sau inductiv, caz in care durata lor de viata devine nedeterminata, eterna. Nemaiexistand fenomenul de depletie a materialului electroemisiv depus pe filamente, transferul de energie relizandu-se prin camp electric sau magnetic, doar daca il spargeti ramaneti fara. Practic se roluiesc doua foite de cupru sau aluminiu pe suprafata tubului, in apropriere de capetele acestuia, si se alimenteaza cu un invertor care poate fi recuperat de la un scanner sau o imprimanta multifuctionala. In cazul defectarii acestui invertor(de ex. ca urmare a unei supratensiuni) tubul nu pateste nimic. Desigur ca acest sistem se poate adapta si pentru tuburile de 18W, dar randamentul si nivelul de iluminare va fi mai scazut. Ideal e sa folositi tuburi Osram, Narva, Sylvania. Nici un fel de LED sau bec cu incandescenta nu se poate compara in vreun fel la fiabilitate, cu acest sistem.

Link spre comentariu

Ma rog, asta daca vrei ceva totalmente "particular".

 

O instalatie led (smps/cc + COB + radiator) poate sa aiba o speranta medie de viata de 50.000 ore, ceea ce in utilizare casnica inseamna ~50 ani.

Asta la putere nominala nu redusa / plus randament pe la 150lm/W este realizabil / plus CRI peste 80 este uzual dar peste 95 a devenit accesibil.

Nu mai vorbim ca sursa de lumina este mai compacta (poate fi o caracteristica necesara) plus ca nimic nu este casant.

 

Oricum la criteriul major cred ca cei 50 ani sunt lejer de contrapus solutiei tale "eterne" pentru cazul previzibil...

Link spre comentariu

Va veni și vremea experimentării cu leduri, chiar ma fac curios unele discuții de pe secțiunea asta.

Acum mi s-a pus pata pe montajul ăsta. Tuburile alea vor rămâne de rezerva. Am luat mai multe pentru că m-am gândit că sunt de calitate îndoielnică. 

Mercur știu că au toate, doar că nu am mai văzut bobița în nici unul până acum. 

Link spre comentariu

Doua variante: cuplaj capacitiv cum s-a explicat mai sus, pe capetele tubului sau cuplaj inductiv cu ajutorul a doua bobine plasate pe tub. 

Exista și tuburi special concepute pt modul acesta de lucru dar costa foarte mult incluzând în cost și balastul electronic. Sint pt aplicații industriale cu durata foarte mare de funcționare, sau iluminat în locuri greu accesibile de schimbat ex pe poduri. Realizările industriale de obicei folosesc cuplaj inductiv. 

Icetron tube:https://www.google.ro/search?q=icetron+tube&client=ms-android-huawei&prmd=vimn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi8msH73L_aAhUOCewKHU7zBngQ_AUIEigC&biw=360&bih=518

Link spre comentariu

Exemplu https://www.ebay.com/itm/New-Sylvania-ICETRON-150W-Light-Bulb-ICE150-841-2P-ECO-w-Box-T17-4100K/222676594823?hash=item33d88f3087:g:lJsAAOSw705Z393k

Nu o să vedem prea curând leduri care să funcționeze 100000 de ore.....poate apare ceva mai bun între timp, se mai cercetează și alte surse de iluminat.Ledurile au devenit mai ieftine, dar nu și neapărat mai bune.....vedeți tendința ,,consumeristă,,. Adică nu există interes ca să creezi un produs de utilizare îndelungată, așa îți tai singur craca.....mai bine-l faci să țină cel mult doi ani, cât garanția.

Link spre comentariu

The external core type, which was commercialized later, has a wider range of
applications and is available in round, rectangular and "olive" shaped form
factors.

External core lamps are basically fluorescent lamps with magnetic cores
wrapped around a part of the discharge tube. The core is usually made of
ferrite, a ceramic material containing iron oxide and other metals. In
external core lamps, high frequency energy from a special power supply called
an electronic ballast is sent through wires that are wrapped in a coil around
a toroidal ferrite core placed around the outside of a portion of the glass
tube, creating a high frequency magnetic field within the ferrite core. Since
the magnetic permeability of the ferrite is hundreds or thousands of times
higher than that of the surrounding air or glass, and the ferrite core
provides a closed path for the magnetic field, virtually all of the magnetic
field is contained inside the ferrite core. As shown in Faraday's law of
induction, the time varying magnetic field in the core will generate a time
varying electric voltage in any closed path that encloses the time varying
magnetic field. The discharge tube forms one such closed path around the
ferrite core, and in that manner the time varying magnetic field in the core
generates a time varying electric field in the discharge tube, There is no
need for the magnetic field to penetrate the discharge tube. The electric
field generated by the time varying magnetic field drives the mercury-rare
gas discharge in the same way the discharge is driven by the electric field
in a conventional fluorescent lamp. The primary winding on the ferrite core,
the core, and the discharge form a transformer, with the discharge being a
one-turn secondary on that transformer.


https://en.wikipedia.org/wiki/Electrodeless_lamp

Ei spun ca tubul formeaza o spira in traful creat, asa ca nu stiu daca ar merge pe un tub drept.

Link spre comentariu

Dacă ținem cont de faptul că durata de viață la LED este dată de scăderea fluxului la 70% ( 70% Lumen Maintenance ) , atunci ca să comparăm mere cu mere și la aceste tuburi avem circa 60000 ore . 

Fluorescent+Induction+(electrodeless)+li

Dacă ne mai uităm și la randament 70-75 lumen/W față de 150 și peste ..... Iar despre CRI nicio vorbuliță . De fapt , dacă ne uităm la aplicații ne dăm seama că nici nu contează . 

Deci nu sunt chiar un concurent redutabil al LED-urilor - pe toate planurile . Pentru unele aplicații probabil că da . 

Link spre comentariu

Daca nu spunea @UDAR as fi spus si eu cam acelas lucru.

 

Viata unui led/COB este in general de 50.000 ore. Dar daca intrati pe subiect veti vedea si valori mai mari, cam pana la 200.000 ore.

 

Aceasta viata este estimata pana la reducerea eficientei la 70% din cea initiala.

 

INSA:

 

Daca un led pleaca de la peste 150lm/W inseamna ca dupa 50-200 mii de ore va ajunge la 105lm/W

Daca ne uitam la tubul fluorescent de mai sus in 70.000 ore va pleca de la 70-75lm/W si va ajunge la 50lm/W.

 

Pai eu zic ca scorul este net in favoarea ledului, pentru ca pana ii va scadea eficienta incat sa ajunga la numai 50lm/W va mai merge multe sute de mii de ore...

 

Retineti insa ca eu vorbesc de leduri bune / corect alimentate / corect racite incat niciodata Tj sa nu depaseasca 85 grade Celsius.

Un becoled de obicei nu indeplineste nici una din conditiile de mai sus, deci atentie la mere si pere, nu comparam decat cu solutii corecte.

 

Editat de Dxxx
Link spre comentariu

Chiar si daca ledurile si tuburile de neon ar fi de cea mai buna calitate, durata lor de viata ar fi ar fi discutabila (chiar in cazul alimentarii acestora cu montaje de super calitate) ... in general datele de catalog al anumitor produse ar trebui sa le luam doar ca orientative si nu ca litera de lege pt ca una se scrie in datasheet si alta e in realitate ... si ca sa va dau un exemplu: acum multi ani am cumparat becuri economice si printre primele luate au fost philips (made in holand) si lohuis made tot in holand si primele m-au tinut cam o saptamana doua iar celelalte 2-3 luni .... nu cred ca in datele producatorului scria ca asta e durata lor de viata iar tot in perioada aia am achizitionat si ceva becuri skylight (sau cam asa ceva) made in china si spre surprinderea mea mi-au mers   fara probleme... din vreo 20 bucati mi-au picat doar vreo 2-3 in vreo 6 ani ... in marea majoritate le-am inlocuit cu becuri cu leduri de vreun an dar nu din cauza ca aveau vreo problema ci pt simplul fapt ca cele cu led au un consum mai redus ...

pe cele chinezesti le-am achizitionat la un pret de vreo 2-3 ori mai mic, deci nu neaparat pretul reflecta fiabilitatea ....

 

Editat de Dxxx
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări