Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cuptoare pe gaz vs cuptoare electrice. Care atarna mai greu in buzunar?


Postări Recomandate

Dacă luăm ca punct de referință prețul gazului  ca fiind aproximativ la jumătatea curentului (per kW caloric echivalent ) rezultă clar că gazul iese câștigător. Deabia aștept momentul când curentul se va ieftini încât să ajungă la preț gazul.....nu invers, să se scumpească gazul până ajunge la preț curentul.Dar nu cred că voi trăi momentul ăla....sau măcar nu în România.Curentul trece prin prea mulți intermediari, de aia e și așa de scump.....știți voi ,,băieții deștepți,,. Mâncai-ar gaia....

Link spre comentariu

Ca și cost de exploatare cel cu gaz iese mai ieftin, dar nu cred ca e mare diferența. Sa iti zic și de ce, cel cu gaz are nevoie permanent de aer proaspăt pentru flacără astfel ca au o pierdere permanenta de căldură prin tiraj și consumul de gaz trebuie sa compenseze acest lucru. În schimb cel electric este mult mai bine izolat termic și cupleaza electric destul de rar pentru păstrarea temperaturii interioare. Nu pot sa își spun concret cât, dar estimez cam 2-3 min din 10.

Nu sunt de neglijat nici celelalte avantaje ale cuptorului electric fata de cel cu gaz: control mult mai precis al temperaturii interioare, convecție pentru o temperatura uniforma in tot cuptorul, diverse funcții și programe de coacere. 

Marele dezavantaj al cuptoarelor electrice: putere instalata mare, aprox 3kW și necesita circuit dedicat direct din tabloul electric. Nu te joci cu prelungitoare sau prize - > risc de incendiu. 

Consumul lunar nu se va simți pe factura, decât dacă vei coace zilnic. 

 

În concluzie, eu recomand cu caldura cuptoarele electrice.

În schimb sunt de alta părere cu plitele electrice, indiferent de model și tehnologie. 

 

Numai bine! 

Adrian. 

Link spre comentariu

Din punct de vedere al izolației termice nu există deosebiri calitative prea mari între cele două tipuri de cuptoare. Am reparat și folosit astfel de cuptoare și cred că știu ce vorbesc.Poate singurul avantaj al celor electrice să fie un reglaj ceva mai bun al încălzirii, dat fiind că cele electrice au rezistențe atât în partea inferioară cât și în cea superioară a incintei, ce pot fi comutate după necesități .Însă dezavantajul energiei mult mai scumpe (dublu) cât și al circuitului de forță dedicat, le pun pe cele electrice în dezavantaj față de gaz. Cine-și permite să nu se uite la facturi nu are nicio problemă....

Editat de validae
Link spre comentariu

Nu cred ca te zgarcesti la unu-doi lei si sa ti se arda cozonacul sau friptura...

Gatesc mult la cuptor iar cel electric e net superior celui cu gaz prim multitudinea de  combinatii avute la indemana pentru orice preparat.

Da' mai bun e cel pe lemne!!!

Editat de Kreator
Link spre comentariu

validae nu ma refer la izolația pereților ci la aportul de aer proaspăt și la vicierea aerului in exces de la arderea gazului. Pe acolo se pierde ceva caldura. La electrice nu ai nevoie de schimburi de aer. 

 

Principalele avantaje și dezavantaje pentru fiecare au fost deja înșiruite. Ramane la latitudinea inițiatorului pentru ce optează. 

 

Un Paste luminat tuturor! 

Adrian

Link spre comentariu

Eu am avut pe gaz dar am trecut la electric. E diferenta clara in favoarea electricului din punct de vedere al controlului. Ai timer, reglaj temperatura, selectie rezistente. Nu atiu ce gaze rezulta din arderea flacarii, dar e clar ca nu le bagi si in cozonac. Cu consumul sa nu te sperii. Uita-te cat costa 1kWh si gandeste-te cat crezi ca mesteresti intr-un cuptor in decurs de o luna. Poate iti permiti 10 lei in plus pentru o mancare mai buna. Atasat, 2 poze cu el in actiune zilele astea.

20180406_212926-600x800.jpg

20180406_141746-800x600.jpg

Link spre comentariu
Acum 15 ore, AdR!@N a spus:

Ca și cost de exploatare cel cu gaz iese mai ieftin, dar nu cred ca e mare diferența. Sa iti zic și de ce, cel cu gaz are nevoie permanent de aer proaspăt pentru flacără astfel ca au o pierdere permanenta de căldură prin tiraj și consumul de gaz trebuie sa compenseze acest lucru. În schimb cel electric este mult mai bine izolat termic și cupleaza electric destul de rar pentru păstrarea temperaturii interioare. Nu pot sa își spun concret cât, dar estimez cam 2-3 min din 10.

Nu sunt de neglijat nici celelalte avantaje ale cuptorului electric fata de cel cu gaz: control mult mai precis al temperaturii interioare, convecție pentru o temperatura uniforma in tot cuptorul, diverse funcții și programe de coacere. 

Marele dezavantaj al cuptoarelor electrice: putere instalata mare, aprox 3kW și necesita circuit dedicat direct din tabloul electric. Nu te joci cu prelungitoare sau prize - > risc de incendiu. 

Consumul lunar nu se va simți pe factura, decât dacă vei coace zilnic. 

 

În concluzie, eu recomand cu caldura cuptoarele electrice.

În schimb sunt de alta părere cu plitele electrice, indiferent de model și tehnologie. 

 

Numai bine! 

Adrian. 

Nu am vazut cum lucreaza un cuptor electric,dar mancarea se prepara la fel.

In timpul prepararii se elimina vapori de apa si tot felul de gaze din reactii chimice. Cred ca toate cuptoarele au un sistem de alimentare cu aer proaspat si de evacuare a vaporilor.

Pentru gatit efectiv sunt sfinte culoarea, furculita si eventual un termometru cu sonda.

Link spre comentariu

Are un ventilator care scoate aer cald pe deasupra usii. Daca scoate, pe undeva intra el. Nu stiu cum arde gazul de alimentare, ce rezulta, daca rezulta. La electric, cel putin acele rezultate nu sunt prezente. Arsura de mancare si aburii, etc, sunt aceleasi.

Link spre comentariu

Nu contest calitățile unui cuptor electric, e mult mai bun ca unul pe gaz.Eu mă refeream strict la costurile de utilizare, gazul fiind de două ori mai ieftin....iar pentru cine are o pizzerie de exemplu, cred că asta contează destul de mult. Pentru acasă, mai ales pentru cine gătește doar ocazional la cuptor, e mai practic cel electric. 

Link spre comentariu

Costa mai mult curentul decat gazul.

Dar in cazul cuptorului merita 101%. Mai ales daca e cu ventilator, pt uniformizarea temperaturii.

Cata vreme comparam in aceeasi gama de pret, in cuptor pe gaz nu are nicio sansa sa aiba acelasi control al temperaturii.

Uiti de "jos e arsa, sus nu e facuta".

Puncte bonus daca esti amator de rotisor.

Plus ca nu mai ai gazele de ardere in contact cu mancarea.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări