Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tester pentru motoare electrice


elman

Postări Recomandate

  • 10 luni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...

Am realizat si eu acest tester.

Daca este reglat comform celor spuse mai sus, merge excelent.

Am facut o inversare a LED-ului bicolor: cand nu exista scurtcircuit ramane verde, cand exista se face rosu. Asa mi-se pare corect.

Multumim elman.

IMG_20200615_194759.jpg

IMG_20200615_194830.jpg

Editat de PINTI
Link spre comentariu

BRANCA.

  Suportul de barerii provine dintr-un aparat de radio miniatura. Culmea,  era functional si avea si ceas. Mi-a parut rau de el dupa ce l-am defrisat. Suportul acela, pentru baterii AAA, a trebuit taiat, retusat, etc, pana a ajuns in stadiul final.

  Prima bobina, cea de 5mH, am bobinat-o cu sarma de 0,15 pana la umplerea completa a mosorasului de ferita. Am folosit o autofiletanta, fara a numara spirele. Dupa umplerea feritei, am masurat inductanta. Era undeva la 7mH.  Prin debobinari si masuratori progresive, am ajuns la valoarea de 5mH.

La fel am procedat si cu bobina de 10mH, numai ca aici am folosit sarma cu diametrul de 0,1mm. Sarma a fost recuperata de la bobina unui releu, releu recuperat de la o masina de spalat. 

Dupa bobinare si masurare, bobinele au fost acoperite cu tub termocontractabil. Acele mosorase de ferita se gasesc in  multe tv CRT:fie indeplinesc rolul de inductante pe alimentare, fie sunt trafo driver pentru tranzistorul de linii. 

 

nel65 

Da, dioda este pozitionata corect.

 

 

PS. 

Cablajul nu imi apartine.

Este realizat de colegul nostru @petreelectronic, un coleg de incredere si foarte tipicar. Apelati cu incredere. Face lucruri minunate.

Rog a nu se considera reclama.

Editat de PINTI
Link spre comentariu

 Pinti.Mersi de precizari.Incet,incet o sa adun si eu piesele.Sa vad si inductantele.Am o cutie cu peste 50 buc(!),da asa de bine mi-a pus-o sotia de n-o mai gasesc!Mi-e greu si cu cablajul,ca n-am laser si la mana mi-e cam lehamite.In cel mai rau caz pe o placuta test(si alea pe unde or fi bagate...).Ma misc greu cu handik...

Si am uitat sa intreb.Haltere de ferita au diametrul 10 mm?

Editat de BRANCA
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări