Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tic tac tic tac

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Ce fel de ceasuri de mana apreciati , va doriti sau deja posedati  la incheitura mainii sau in buzunarul vestei ?

Mecanisme automatice , quart , afisaj digital sau analogic , mixt  ... japoneze , elvetiene ... clasice , diver , sport , casual ...

Puteti extinde lista dupa dorinta .

Ar fi de preferat sa precizati fabricantul , modelul si eventual sa atasati imagini explicite , de calitate .

In acest fel putem invata unii de la altii despre ceasuri .

Datorita telefoanelor mobile ( includem aici si smartwatch ) , cultura ceasurilor dispare incetul cu incetul ... sau nu ?

Personal prefer un ceas cu mecanism automat , fabricat " in house " adica producatorul ceasului sa fie si producatorul mecanismului .

Este ca si cum as avea o masina de colectie , veche .

Stiu , dintre mecanismele automatice , doar cele foarte scumpe sunt precise ( Rolex , Atlantic , Omega etc ) .

Exista si mecanisme automatice hibride ( bazate pe un sistem cu celule solare sau alt sistem , mecanic cu rotor dinam  incarca un acumulator , care la randul lui actioneaza  un mecanism cu quart , de regula  foarte precis ) dar prin analogie , nu au farmecul echivalent al unei masini de epoca ...

 

 

Link spre comentariu

Victor, mi-as dori sa port Big Ben, insa... e prea retro. I-am cerut unuia care-mi oferea ceasuri "de marca", pe Floreasca, sa-mi faca rost de asa ceva si a spus ca-mi face rost, insa pana azi nu mi l-a adus!

Port un ceas Junkers, quartz, " all titan" si nu m-as desparti de el.

Editat de nico_2010
Link spre comentariu

Da , apreciez  stilul german de genul Junkers , Zeppelin .

Eu ma tot invart asupra unui diver , dar nu sunt hotarat .

Seiko sau Orient ?

Cele doua firme produc mecanismele " in house " iar la origine ( anii '70 )  , mecanismul Orient se trage  dintr-un Seiko ...

Diver este la origine  un concept de ceas pentru scafandri , dar in prezent este un ceas rezistent , protejat impotriva apei .

Se poate folosi la orice activitate , cu exceptia taiatului lemnelor sau la birou , uneori arata impunator spre grosolan  si nu merge la camasa cu butoni de aur ...

Rezolva vesnica problema româneasca  " nu pot lasa ceasul pe cearceaf " cand te duci la mare la scaldat  ...

Ca referinta postez cateva ceasuri tip diver :

m114060-0002.png

res_4f6b408fa4e5fe59815c90d364275ec4_450

91y_BXGek_JRL._UY445.jpg

AA02001_B-2.jpg

best-automatic-watches-under-200-seiko-s

Dupa cum remarcati , majoritatea producatorilor  s-au inspirat din succesul celor de la Rolex .

Invicta   https://m.emag.ro/ceas-invicta-barbatesc-automatic-pro-diver-s2-8926-argintiu-stainless-steel-automatic-are8926/pd/D27YX2BBM/?gclid=EAIaIQobChMIw7b37NSd2gIVIgbTCh2kJQb0EAAYAiAAEgIeW_D_BwE&ref_cmp=ps&emagi_click_id=7aca177c5838e6b3f0ff8e32fca03ff7 este aproape identic cu Rolex  https://www.chrono24.ro/rolex/submariner-date--full-set---id7867267.htm , dar la alt pret .

Una e una , alta e alta :92 .

 

 

 

 

 

Editat de Victor
Link spre comentariu

Apreciez ce am, si port zilnic din 2012: Casio Lineage Titanium, momentan nu se mai fabrica decat LIN-169, singura diferenta pare a fi ca asta nou e cu baterie Li-ion, nu AgO, si cadranul diferit, dupa parerea mea inferior fata de LIN-163.

https://www.japora.ro/ceas-casio-lineage-lin-169-7a-10-year-battery-life/

sau:

https://www.japora.ro/ceas-casio-lineage-lin-164-7a/

Sunt ceasuri foarte precise, in 6 luni (intre schimbarea orei de primavara si toamna) nu necesita nici o potrivire, carcasa de titan, curea de titan, capac de titan.

Usor si precis, ieftin si durabil.

Editat de Spitfire
Link spre comentariu

Citizen Eco-Drive poate fi o alegere buna. Am un Citizen Skyhawk Blue Angel, l-am cumparat second, de doisprezece ani de cand e la mine functioneaza la secunda. Al meu e o serie foarte veche, modelele mai noi arat fabulos si stiu sa faca o gramada de lucruri.

 

CITIZENSKYHAWK.jpg

 

Saptamana asta port un Seiko Kinetic 5m42 ob50 cu cadran negru. Il port ca sa-i incarc condensatorul.

 

Link spre comentariu
6 hours ago, Spitfire said:

 

Sunt ceasuri foarte precise, in 6 luni (intre schimbarea orei de primavara si toamna) nu necesita nici o potrivire, carcasa de titan, curea de titan, capac de titan.

Usor si precis, ieftin si durabil.

Subscriu, brandul e ok...al meu e din 2010 si in afara de schimbatul bateriei odata la doi ani, nu cere nimic altceva, dar tine secunda fara efort in toata aceasta perioada.

reloj-casio-hombre-mtp-1183a-7a-original

 

 

Editat de doru3160
Link spre comentariu
8 hours ago, Victor said:

Datorita telefoanelor mobile ( includem aici si smartwatch ) , cultura ceasurilor dispare incetul cu incetul ... sau nu ?

 

Greu de (pre)zis. De cand cu aparitia telefoanelor mobile eu nu mai port ceas la mana de ani buni. Mi se pare inutil.

Link spre comentariu

Asa am crezut si eu, o vreme chiar am renuntat sa-l mai port la mana, dar mi-a lipsit(acum multi ani in urma, cand au aparut telefoanele mobile). Sunt momente cand telefonul nu e la indemana,  si atunci e mult mai usor sa arunc o privire la ceas.

 

Editat de doru3160
Link spre comentariu
Acum 7 ore, Ovidanie a spus:

Citizen Eco-Drive poate fi o alegere buna. Am un Citizen Skyhawk Blue Angel, l-am cumparat second, de doisprezece ani de cand e la mine functioneaza la secunda. Al meu e o serie foarte veche, modelele mai noi arat fabulos si stiu sa faca o gramada de lucruri.

 

CITIZENSKYHAWK.jpg

 

Saptamana asta port un Seiko Kinetic 5m42 ob50 cu cadran negru. Il port ca sa-i incarc condensatorul.

 

   Am si eu o neclaritate. Un eco drive, tot cu condensator nu functioneaza decit cind este pus spre soare sau sursa de lumina si foarte putin timp dupa. Este defect condensatorul sau ce va sugereaza? pentru mine este ceva nou, am luat alt ceas pentru scufundari, clasic, cu baterie, dar vream sa aflu daca la cel cu condensator se poate repara/inlocui ceva!

Editat de Marele Savant
Link spre comentariu
Acum 8 ore, nico_2010 a spus:

Victor, mi-as dori sa port Big Ben, insa... e prea retro. I-am cerut unuia care-mi oferea ceasuri "de marca", pe Floreasca, sa-mi faca rost de asa ceva si a spus ca-mi face rost, insa pana azi nu mi l-a adus!

 

Mult au furat romanii din Englitera dar ceasul din turnul Londrei e greu de furat.

Link spre comentariu
1 hour ago, Victor said:

Casio diver :

 

mdv-106-1a.jpg

N-as vrea sa discut ce mi-ar place...sunt multe modele pe care le vad pe net, cele mai multe inaccesibile ca pret.

Am avut in decursul timpului cateva ceasuri mecanice,primul fiind un Atlantic adus in 74 de afara. http://ceasuridecolectie.ro/ceas-atlantic-worldmaster-original-1965-model-mai-rar-echipat-cu-mecanism-fhf-969/ A costat o caciula de bani, si a mers, dar nu m-a dat pe spate cu precizia.Tot devia putin in cateva luni.L-am primit cadou si l-am purtat pana prin 84. Atunci au aparut ceasurile de la sarbi, niste petarde electronice, dar fiindca erau de contrabanda si unele chiar mergeau bine, se cumparau.Am avut cateva modele. Nesemnificative ca ceasuri,deci nu merita atentie.Dupa 90 m-am lamurit cu cele cu muzicuta si afisaj si am luat un seiko http://zegarkiclub.pl/forum/topic/62800-seiko-5-jaki-model/

Pe asta inca il mai am, dar n-a fost niciodata prea precis(model mecanic) si in 2010 am vazut ce inseamna precizia pe care am cautat-o mereu la un ceas care sa merite purtat la mana. Casio a fost printre putinele la care doar ma uitam si stiam ora exacta la secunda.la toate celelalte trebuiau facute corectii periodice.Unde mai pui ca asa cum spuneam,cu o baterie se misca cel putin 2 ani.Binenteles baterie de calitate, nu de la toneta.Ma costa 15 lei cu tot cu manopera.Capacul din spate, odata scos, daca nu ai presa, nu-l mai poti monta fara sa spargi sticla.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări