Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Brasament monofazic.


Postări Recomandate

Din ce an e? Ca eu am vazut si din 1995 si avea completata puterea. Nici valoarea sigurantei nu este trecuta?

Intr-adevar o firma autorizata face lucrarea si poate depune la distribuitor actele pentru spor de putere sau trifazare, insa cu sigiliul nu prea cred ca o sa aiba firma autorizata. Sigilarea si receptia trebuie facuta de distribuitor.

Daca schimbati coloana inainte de contor si chiar si dupa, daca trebuie sa rupeti sigiliul trebuie facuta cerere la distribuitor si platita taxa(cel putin, teoretic si legal).

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator GeorgeTrisina

Tocmai din cauza asta ai nevoie de un nou ATR daca vrei sa muti contorul in BMP si sa ceri marire de putere. Daca zici ca nu e specificata puterea inseamna ca ai 5KW cum se aproba la orice casuta. In monofazat n-ai nici o sansa sa pui 63A pt ca nu exista asemenea sigurante decat in trifazat. Daca vrei trifazat, iar e un motiv in plus pt un nou ATR. Nici o firma nu se va atinge de lucrare asa cum vrei tu s-o faci daca nu faci ATR nou.

Link spre comentariu

Casa este din 1960. Primele fire care veneau la casa erau subtiri, iar acum 15 ani au venit si leau inlocuit la toate casele din motiv ca luau foc, multa lume baga resee prin casa si nu faceau fata cablurile de la parama la stalp. Au pus de 16mmp aluminiu.

Mai mult ca sigur va ramane contorul in casa pana vor veni ei cu modernizarea pe strada la mine. Cine a pus sigiliu pe contor sa isi asume responsabilitatea ca nu exista nici o siguranta de protectie intre contor si stalp.

Editat de Cilibiu
Link spre comentariu
Vizitator GeorgeTrisina

Pai parca la coborarea din stender (parama cum ii zici d-ta) de pe acoperis exista un mic cofret unde e o siguranta LF (d-aia cu buson) ai anulat-o cumva?

Editat de GeorgeTrisina
Link spre comentariu
La 03.04.2018 la 12:34, Cilibiu a spus:

.......

.Acum cativa ani buni cei de la electrica au schimbat contorul cu disc cu altul electronic.

La scurt timp toata instalatia casei a fost refacuta pe cupru iar nenea care a schimbat toata instalatia a dat jos patronul dintre parama si contor si sa dus cu firele de la parama direct in contor. Firele sunt de 4mmp de cupru intre parama si contor fara nici o siguranta pusa pe traseu, ......

 

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări