Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Aflare nul si impamantare

Recommended Posts

Salut

am fost in we la o ruda sa pun pe pereti cateva aplice si 3 prize.

Dar, cel care a executat instalatia a pus fire, asa cum a dorit:

la o priza am un fir albastru si 2 negre - unul din cele negre este faza.

la alta prize, am doua albastre si unul negru - cel negru este faza.

dar cum fac sa aflu care-i nul si care-i impamantarea?

daca ating cele 2 fire, null cu impmantare imi pica curentul, din firida, unde este un diferential

Multumesc!

Decuplezi siguranta generala, faci punte intre  faza si nul dupa siguranta si masori continuitatea intre faza stiuta si celelalte doua fire. Ce ramane e impamantare. Poti face acelasi lucru si cu impamnatarea ca sa te asiguri ca circuitele sunt bune.

Verificarea e foarte simpla. Cu un creion de tensiune determini care este conductorul de faza in fiecare doza. Apoi iei un bec cu puterea de minimum 75W, il insurubezi intr-o dulie la care legi doua fire si il conectezi pe rand intre faza si celelate dfoua conductoare din doza. Daca ti se aprinde becul, inseamna ca acel conductor este nulul de lucru, iar daca iti declanseaza diferentiala din BMP la conectarea becului, inseamna ca tocmai ai descoperit firul de impamantare. Atentia mare la manipularea firelor, sa nu cumva sa atingi partile desizolate ale conductoarelor!

1 hour ago, flomelomanul said:

Verificarea e foarte simpla. Cu un creion de tensiune determini care este conductorul de faza in fiecare doza. Apoi iei un bec cu puterea de minimum 75W, il insurubezi intr-o dulie la care legi doua fire si il conectezi pe rand intre faza si celelate dfoua conductoare din doza. Daca ti se aprinde becul, inseamna ca acel conductor este nulul de lucru, iar daca iti declanseaza diferentiala din BMP la conectarea becului, inseamna ca tocmai ai descoperit firul de impamantare. Atentia mare la manipularea firelor, sa nu cumva sa atingi partile desizolate ale conductoarelor!

Si daca am tabloul de pe vremea lui..Noe(Ceausescu),4 patroane ceramice,6 A-iluminat si 10 A-prize ?? Evident,atunci nu se instala...diferentiale !!:nas:Singurele prize care au impamantare sunt de la bucatarie(2 buc) si holul de LANGA baie(masina de spalat),cele din camere NU au asa ceva ! Deci ??

Edited by morocanosul