Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Mancare romaneasca sau facuta de romani - poze si text (daca se poate)

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Acum 2 ore, Rammstein a spus:

Are dar nu a ieșit pe film. 

Când vii în România, dacă îți plac creveții, îți fac, te iau la mine să vezi ce bunătate fac, îți fac cu creveți proaspeți jumbo, lui Coios I-am făcut cu congelati. 

Accept orice critică dar sunt sigur că mai bagi o porție. 

La bucătărie mă pricep mai bine ca la lampi, bine.... la lampi nu mă pricep deloc :hdgfhgdf asa că nu știu ce va ieși în tigaie :57

Mosule, thai facem in casa, si cata mancare exotica pot manca la restaurantele din urbe, greu de crezut ca ma mai surpinde ceva (exclud viermii prajiti, lacustele si soparlele), insa apreciez invitatia. Generos ca de obicei.

 

De frica sa nu-mi gatesti niscai lampi din greseala, as refuza in avans :56. Nu am preferinte la creveti, doar sa nu fie cu sos rosu si paste. Maximul acceptabil cu paste este cu sos alb. Altfel, cu legume coapte/fripte si un sos picant. 

 

Cum sotia face mancarea asiatica in casa (exclus sushi), nu imi incordez muschii la prezentari pe acest topic.

 

Nu sunt asa mari supermarketurile asiatice la mine in urbe, dar in locatii precum Toronto sau Vancouver, te pierzi in imensitatea si abundenta produselor. Cred ca-ti trebuie o viata intreaga sa inveti sa gatesti ce se gaseste la cumparare. 

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

 A folosit cineva pacul de condimente "chicken 65 masala"?Am primit unul cadou şi am gustat puţin din praf,e "turbo"!La 10 minute după testare tot aveam în gură iuţeală.Poate se mai astâmpără la prăjit aripioarele deşi n-aş crede...Beleaua e că în clan nu se consumă nimic picant,pe diverse motive.

 O fac cadou la altcineva.Persoana respectivă mănâncă atât de iute de nu te poţi atinge de ce găteşte "hot"!Şi mujdeiul îl mănâncă în cantităţi "industriale"...

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Va salut,

 

A venit toamna, incep sa se coaca merele, ceea ce ofera oportunitatea unei placinte cu mere.

Iata lucrarea vedere si sectiune. Am pus zahar mai putin, ca sa iasa mai acrisoara. Mai precis, la 930g de mere curatate si taiate cuburi am presarat 120g de zahar.

 

Izotop extrem de instabil. Timp de injumatatire: cam 30 minute de la extragerea din cuptor.

 

 

 

 

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

Anul asta am lasa-o mai moale cu porcu'. Sotia bazaie ca ar trebui sa tinem cont de CNP si sa regandim dieta.

Totusi, cam la 3 maximum 4 saptamani am tot afumat diverse, ba niste carnati, ba ceva peste. Vineri, pe data de 16, am afumat 18 buc rasol de porc, rasolul mic, de la picioarele din fata, plus cateva bucati de piept de porc. Am facut pachete, cu doua buc rasol, 1 buc piept, un borcan miere, un borcan gem de prune, un pet cu 2 litri vin productie proprie, cascaval, mere, gutui, nuci  si le-am daruit celor care au fost prietenosi cu mine in decursul anului. La randul meu, peste an, am primit diferite cadouri, acum a venit vremea ca la randul meu, sa daruiesc.

 

 

 

Asadar porcul pe care l-am arvunit asta primavara a ajuns  (la insistentele lui)  la o cunostinta de-a mea, momentan individul este putin suparat pe mine fiindca am refuzat sa-l ajut cu prepararea porcului. Omu' sta la apartament si dorea sa vina la mine la tara, sa faca toata treaba de macelarie la mine in bucatarie, apoi tot la mine, sa afume produsele. I-am zis ca pot sa-i prepar eu slanina si sa-i afum tot ce vrea, dar atat, nu am chef sa fac curat in urma lui.

 

Nu cumpar porc intreg dar voi "cumpara" cateva bucati, deja am vorbit cu o matusa de-a mea, voi primi o bucata zdravana de piept de porc, pentru friptura si de vreo 10 kg de carne, totusi o sa fac cateva kg carnati. Eu in contrapartida trebuie sa ma fac taximetrist, am de facut doua drumuri de la aeroportul Salcea pana la Mihaileni-Botosani, in total vreo 350Km.

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări