Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor
Mircea

Mancare romaneasca sau facuta de romani - poze si text (daca se poate)

Postări Recomandate

Acum 3 minute, merck a spus:

Pai vere spune ca esti oltean si nu ma lasa sa caut aiurea pe net :nas:

Si tu de care ai, din metal sau din lut? 

Se pune jar si deasupra, sau doar se foloseste ca un capac?

Este bucureștean din Colentina. 

Link spre comentariu

Din motive de randament, țest/țăst sigur este lasat "in foc" pana se face jarul ca sa se incalzeasca. Randamentul ar fi mic  daca s-ar tine țest/țăst-ul deoparte de foc si apoi ar acoperi paine sau pizza cu el. Din ce vad eu țest/țăst-ul mimeaza un cuptor preincalzit dar cu variatii de temperatura mult mai mici. La cuptorul electric nu-i chiar ok sa ventilezi aerul pentru o temperatura uniforma. Insa nici mort nu as gati la asa ceva. 

Eu altceva sunt curios: cum se scoate mirosul? Ca dupa ce ai facut pizza si faci paine sigur te trezesti cu painea ca are miros de pizza. 

Editat de merck
Link spre comentariu

6 hours ago, merck said:

Nu dom'le, nu-mi place sa adaugi dupa ce o scoti din cuptor. Macar 5 minute (perefer 10) sa stea in cuptor sa fie ceva bun! :ewryt45w

Expunerea la temperatura elimina sarea mai dihai, zici ca o amplifica. Eu vorbesc de carnuri uscate, ca nu pun salam de vara.

6 hours ago, maresaldeflota said:

Așa fac și eu, cu 10 minute înainte de coacere

Colegii, 10 minute e tot timpul coacerii. Daca o tii la temperaturi mici mai mult timp se usuca coca. La temperatura mare se coace repede, se formeaza crusta si ramane moale inauntru. 

Multumesc pentru  amintirea painii in ţest. Ce paine iesea, unsa cu sos de rosii. Apoi taiata in felii de 2 degete si unsa cu unt proaspat scos din putinei...

Link spre comentariu

Ba, da cum să nu... hai că mi se face foame :rzb termină. Îmi aduci aminte de o întâmplare, aveam pata pe o clasă, nu taceau și nu erau atenți, așa că am deviat de la subiect, la feluri de mâncare, și eu și ei am plecat mai înfometați ca nicicând... :rade:

Link spre comentariu
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări